Neverovatan povratak Zvereva za finale US Opena

US Open 12. sep 20201:36 > 1:36
Getty Images/Al Belo

Aleksandar Zverev boriće se za svoju prvu Gren slem titulu. Nemac će prvi put u karijeri igrati finale US Opena i to pošto je posle velikog preokreta savladao Španca Pabla Karenja Bustu.

Nemački teniser je posle tri sata i 22 minuta slavio sa 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3.

Zverev je prvi put u karijeri dobio meč u kome je izgubio prva dva seta. Mladi Saša postao je prvi Nemac koji se plasirao u finale US Opena još od Mihaela Štiha, koji je to uspeo 1994.

Karenjo Busta je drugi put poražen u polufinalu Gren slema u Njujorku.

Nemac je na kraju imao 24 asa, 71 viner i 57 neiznuđenih grešaka. Španac je završio duel sa 37 direktnih poena i 43 greške.

Nije to bio izuzetno kvalitetan meč. U prva dva seta za sve se pitao Karenjo Busta. Španac je delovao mirnije i spremnije. Na drugoj strani, Zverev je previše grešio, žurio je sa izlascima na mrežu i slabo je servirao.

Sve se promenilo u nastavku. Nemac je zaigrao znatno bolje i odlučnije. Kako je Zverev igrao bolje, tako je Karenjo Busta imao sve manje opcija. Na kraju je Nemac opravdao zvanje favorita i izborio se za mesto u finalu.

U borbi za prvu Gren slem titulu će odmeriti snage sa boljim iz duela Dominik Tim – Danil Medvedev.

Loše je Zverev počeo meč. Suviše je grešio, a nije ga služio ni servis. Karenjo Busto je bio konstantniji, preciznii, pa je uz dva brejka lako došao do 5:1. Stegla se ruka Špancu kada je servirao za set, pa je Nemac vratio jedan brejk. Ipak, koncentriso se 27. teniser sveta, pa je došao do seta 6:3.

Izuzetno loše je delovao Zverev u drugom setu. Diktirao je Karenjo Busta ritam, pa je poveo 4:0. Velika borba vodila se u petom gemu, da bi posle više od 10 minuta igre na servis Nemca, Španac došao do novog brejka.

U završnici se ponovila situacija iz prvog seta. U momentima kada je servirao za set, Pablo je dozvolio rivalu da vrati jedan brejk. Ipak, bilo je to nedovoljno da se Zverev sasvim vrati, pa je Karenjo Busta ubedljivo došao do drugog seta.

Znatno bolje zaigrao je sedmi teniser sveta u nastavku, podigao je nivo igre Zverev, počeo je bolje da servira i preuzeo je inicijativu u poenima. Donelo mu je to brejk za 3:1. Iako je Španac odmah uspeo da vrati izgubljeno, Nemcu je novi brejk u šestom gemu pomogao da dođe do seta.

Nastavio je sedmi teniser sveta da igra na visokom nivou, koristio je sve slabosti rivala, pa je napravio brejk za 2:1. Ipak, ponovo ga je izdao servis, pa je Španac izjednačio na 2:2.

Uprkos tome, Nemac je i dalje diktirao ritam igre. Delovalo je da ima više samopouzdanja, stizao je sve lopte, pa je posle novog brejka poveo sa 4:3. U devetom gemu, na servise rivala je imao tri vezane set lopte. Ipak, greškama je pomogao Karenju Busti. Španac je potom osvojio ključni poen u gemu, pogodivši protivnika. Zverev je onda dobio svoj servis gem i izborio se za peti set.

Po okončanju četvrtog, Španac je tražio medicinski tajmaut.

Na početku odlučujućeg seta Zverev je lako došao do brejka. U nastavku su obojica bili siurni u svojim servis gemovima. Nemac nije dao rivalu nijednu šansu da se vrati, pa je došao do velike pobede i najvećeg uspeha u karijeri.