David Ramos, Getty Images
Tenis 13.07.2018 | 20:56

Meč za sva vremena - Novak u finalu Vimbldona!

Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u finale Vimbldona posle pobede nad Rafaelom Nadalom u dramatičnom meču koji je trajao tokom dva dana u Londonu.

Novak Đoković

Clive Mason, Getty Images Sport

Najbolji srpski teniser Novak Đoković pobedio je prvog igrača sveta Rafaela Nadala rezultatom 6:4, 3:6, 7:6 (11-9), 3:6, 10:8, posle čak pet sati i 21 minut borbe na centralnom terenu Vimbldona.

Novak će za svoju četvrtu titulu šampiona Vimbldona igrati protiv Južnoafrikanca Kevina Andersona, koji je u subotu posle šest i po sati savladao Amerikanca Džona Iznera.

Plasmanom u finale Vimbldona, svoje ukupno peto, Novak Đoković je napravio i napredak na ATP listi, pa će sa 21. mesta skočiti na 11.

Novak i Nadal su igrali 52. put u karijeri, a Srbin sada vodi sa 27-25.

Kao i mnogo puta do sada Srbin i Španac su odigrali epski meč, koji je u petak ipak morao da bude prekinut zbog gradskih propisa u Londonu po kojem sportska dešavanja moraju da se završe u 23,00.

U petak je borba završena pri vođstvu Novaka Đokovića od 2:1 u setovima, dok je u subotu viđena nešto drugačija slika. Novak je bio pasivniji, nije imao toliko energije kao dan ranije, a Nadal je dominirao i u četvrtom setu poveo sa 3:0. Uspeo je Novak da izjednači, ali je Španac međutim još jednom napravio brejk za 5:3, a onda došao i do izjednačenja za 2:2 u setovima.

Drama i pravi teniski spektakl su nastavljeni i u petom setu, u kojem je Đoković spasao pet brejk lopti, dok je Nadal to uspeo da učini dva puta. Ipak, istrajni i uporni srpski teniser se izborio za drugu meč loptu, posle propuštene prve, i uspeo da slavi plasman u svoje prvo gren slem finale posle dve godine.

Finale Vimbldona između Novaka Đokovića i Kevina Andersona je na programu u nedelju od 15,00, a možete ga pratiti u direktnom prenosu na Sport Klubu 1.

Fenomenalan tenis prikazali su nam Đoković i Nadal, ali meč će morati da se nastavi sutra. Ukoliko oba tenisera ne pristanu na otvaranje krova, u subotu će za nastavak ovog meča krov biti spušten kako bi meč bio završen u istim uslovima u kojima je i počeo.

Sport klub

Meč će biti nastavljen u subotu u 14 časova, uz direktan prenos na Sport Klubu 1.

Rezultat pred prekid ide na ruku srpskom igraču koji vodi sa 2:1 - 6:4, 3:6, 7:6 (11:9).

Tok meča:

Novak Đoković je uspeo prvi da dođe do brejka i da povede sa 4:3 u prvom setu pred svoj servis. Đoković je imao dve brejk prilike i u petom gemu, ali je Nadal tada uspeo da sačuva svoj servis. Ono što nije uradio u petom, uradio je Đoković u sedmom gemu.

Đoković je uspeo da povede sa 1:0 u setovima. Ono što može da raduje njegove navijače je dobra igra koju Srbin prikazuje na centralnom terenu Vimbldona. Nadalu je dozvolio da samo u jednom gemu dođe do izjednačenja, ali ne i brejk priliku dok je sam rivalu zadavao više muka pa tako došao i do jednog brejka koji je bio dovoljan za ovo vođtsvo.

Đoković u drugom setu nije iskoristio tri brejk lopte. Prvu je imao već u prvom gemu, a zatim dve i u trećem. Ono što nije uradio Srbin uradio je Španac koji u četvrtom gemu dolazi do brejka čime je poveo sa 3:1. Novak je odmah uzvratio istom merom i vratio set "na početak".

Španski teniser oravi novi brejk i dolazi do vođstva od 4:2. Nadalov i Đokovićev 52. Meč obećava da bude jedanko dobar kao i svi prethodni.

Đoković je imao dve brejk lopte u devetom gemu da vrati brejk, ali Nadal u drugom setu, a posebno u ovom gemu pogađa sve i igra kao što je to Novak Radio u prvom setu. Teško da ćemo kraj ovog meča videti pre subote.

Bez brejka ali i brejk prilika prošlo je pet gemova u trećem setu. Oba igrača su veoma sigurna na svoj servis.

Niti jednu brejk loptu nismo videli u trećem setu. Nadal taj brejk otvara mini brejkom, ali Đoković nakon duge razmene uzvraća istom merom.

Dvojica tenisera igraju fenomenalan tenis, kao u najboljim danima.

Đoković je poveo sa 4:2 uz novi mini brejk ali nije iskoristio priliku za još jedan korak ka osvajanju seta iako je Nadal promašio prvi servis. Đokovićev ritern na drugi servisa Nadala završio je u mreži - 4:3. Nadal je uspo da vrati mini brejk i da ne dozvoli Đokoviću da dođe do prve set lopte - 5:4. Nadal na servisu.

Nakon fenomenalne razmene Nadal prvi dolazi do set lopte ali na Đokovićev servis. Srpski igrač odličnim servisom otklanja prvu opasnost i novim servisom dolazi do svoje prve prilike da povede sa 2:1. Novak pri rezultatu 7:6 i nakon Nadalovog servisa spašava drugu set loptu uz odlično odigran dropšot (7:7) ali Španac nakon svog drugog servisa dolazi do nove set lopte, treće u ovom setu.

Đoković ima priliku da na svoj servis dođe i do 2:1 u setovima, a to i čini. Konačan rezultat u taj brejku je 11:9. Meč je istog trenutka prekinut i biće nastavljen u subotu u 13 časova.

Polufinalni duel između Srbina i Španca je nastavljen kao što je i završen u petak - pod krovom. Nadal je prvi servirao, a Đoković nije iskoristio tri brejk lopte u gemu koji je trajao čak 16 minuta!

Španac u drugom gemu čevrtog seta koristi prvu brejku šansu i vodi sa 2:0.

Nadal bez izgubljenog poena "overava" brejk i vodi sa 3:0, a prvi gem u četvrtom setu Đoković osvaja na identičan način.

Srbin vraća brejk u petom gemu i smanjuje prednost rivala na 3:2.

Đoković je izgubio jedan poen na svoj servis i trećim uzastopno osvojenim gemom izjednačio na 3:3.

Španac je prekinuo Novakovu seriju i poveo sa 4:3. Novi brejk Nadala za 5:3. Iznervirani Đoković je bes iskalio udaranjem reketa.

Srbin je u sledećem gemu imao tri vezane brejk lopte, ali se Nadal vratio i sa pet uzastopno osvojenih poena izjednačio u setovima na 2:2 Ovaj deo meča trajao je 54 minuta. Novak je u četvrtom setu iskoristio jednu od šest brejk lopti.

Na početku petog seta je Novak bez problema uzeo prvi gem na svoj servis, dok je Nadal u sledećem gemu preokrenuo zaostatak od 30:15 i poravnao na 1:1.

Odigrano je još pet gemova, a nije viđen brejk, čak ni šansa za brejk.

U osmom gemu je Novak stigao do prve brejk lopte u petom setu, ali je Nadal ponovo sjajno pogodio prvi servis, potom je bolje odigrao i dva puta sa osnovne linije - 4:4.

Napeto je bilo i u sledećem gemu kada se činilo da je Nadal nadomak brejka. Imao je 40:15, ali je Srbin odservirao odlična dva prva servisa, a onda i odbranio gem 5:4.

Imao je Novak 0:30 u sledećem servis gemu, ali kao i do tada usledili su precizni i jaki servisi Nadala 5:5.

Za prednost od 6:5 Novak nije imao problema, dok je sjajnim forhend paralelama Španac izjednačio na 6:6.

Novi miran servis gem za Novaka i prednost od 7:6.

Posle izjednačenja Nadala za 7:7, usledio je veoma napet gem, u kojem je Novak spasao tri brejk lopte. Na kraju posle mnogo nadigravanja, Đoković je servis vinerom uspeo da povede sa 8:7.

8:8 - spasao je meč loptu Rafael Nadal, a Novak Đoković je propustio drugu brejk loptu u petom setu. To nije poremetilo srpskog tenisera, koji je na svoje servise poveo sa 9:8, iako je Nadal pretio i nije dozvoljavao lake poene.

Nadal je potom servirao po peti put za ostanak u meču, ali je Novak iskoristio svaku šansu, došao do druge meč lopte koju je i iskoristio pošto je Španac napravio neiznuđenu grešku.