Kvalifikant izbacio Federera i oduzeo mu prvo mesto!

ATP 24. mar 201822:23 > 23:17
Al Bello, Getty Images Sport

Australijski teniser Tanasi Kokinakis pobedio je Švajcarca Rodžera Federera u drugom kolu Mastersa serije 1.000 u Majamiju, čime je legendarni igrač izgubio prvo mesto na ATP listi.

Kvalifikant iz Australije je slavio posle gubitka prvog seta, rezultatom 3:6, 6:3, 7:6 (7-4), u nestvarnoj partiji života za ovog 21-godišnjeg tenisera.

Kokinakis i Federer se do sada nisu sastajali, a 175. igrač na ATP listi je briljirao, posebno na servisu i forhendu od drugog seta, što mu je donelo najveću pobedu u karijeri i plasman u treće kolo gde će igrati protiv Španca Fernanda Verdaska.

Velika pobeda Tanasija Kokinakisa znači i da se na svetski tron u tenisu vraća Španac Rafael Nadal, koji u Majamiju nije ni igrao zbog povrede kuka. Federer je prošle sezone osvojio Masters u Majamiju, pa je branio 1.000 bodova, i da ostane na prvom mestu na ATP renkingu mu je bilo potrebno da stigne barem do četvrtfinala.

Kokinakis je postao i najniže rangirani igrač na ATP listi (175) koji je pobedio prvoplasiranog još od 2003. godine, kada je Španac Francisko Klavet, tada 178. na svetu, nadigrao Lejtona Hjuita iz Australije, takođe u Majamiju.

Rodžer Federer je dobio prvi set posle 35 minuta igre, u kojima je diktirao tempo, dok mu je za vođstvo trebalo da ostvari samo jedan brejk, što je uradio u četvrtom gemu (3:1).

Švajcarac je na startu drugog seta imao šansu da upiše novi brejk, ali to nije učinio, već je to uradio Kokinakis, koji je prvi stekao osetniju prednost od 3:1.

Australijanac je zatim bez većih problema osigurao osvajanje drugog seta, do kojeg je mogao da dođe i ubedljivije, ali se Federer držao dobrim servisima i volejima.

Iskusni švajcarski teniser je uprkos izgubljenom drugom setu zadržao smirenost, ali nije mogao da probije bedem Kokinakisove defanzive.

Federer je u trećem setu bio više puta blizu brejka, imao je i dve brejk lopte, ali se na kraju otišlo u taj-brejk, gde je Švajcarac više grešio, dok je Kokinakis iskoristio dva mini-brejka i prvu meč-loptu za trijumf.