Janović: Medalja iz Malage mi je najdraža!

Jedan od najboljih vaterpolista planete, Mlađan Janović, doneo je odluku da završi karijeru, a zatim je organizovao i pres konferenciju, na kojoj je pojasnio zašto je odlučio da izađe iz bazena.

Mlađan Janović

Quinn Rooney, Getty Images

Kada se osvrnem iza sebe, imao sam vrhunsku karijeru. Shvatio sam da je pravi trenutak da se povučem. Najviše sam privilegovan jer sam bio deo reprezentacije Crne Gore. I prošle godine sam o ovome razmišljao, odluku nisam doneo naglo”, rekao je Mlađan Janović i nastavio:

Olimpijska medalja je nešto zbog čega žalim. Međutim, bilo je mnogo dobrih rezultata. Crna Gora je imala vrhunsku reprezentaciju, osvajali smo medalje. Naročito se ponosim zlatom iz Malage i olimpijsku medalju ne bih menjao ni sa jednom koju sam osvojio. Igrao sam sa bratom Nikolom i ponosim se time, kao i nagradom za najboljeg igrača Evrope 2011. godine”.

Na pitanje da li će Crna Gora izboriti plasman na Olimpijske igre u Tokiju, Mlađan Janović je rekao:

Imamo kvalitet da igramo u Tokiju. Neophodno je mnogo rada, mada ekipi nedostaje i iskustva jer je sve više mladih momaka. Neće biti lako ali vidim vaterpoliste Crne Gore na Igrama u Japanu”, poručio je Janović.

Predsednik Crnogorskog vaterpolo Saveza, Dejan Bajić, istakao je da Mlađanu Janoviću ostaju širom otvorena vrata dražvnog tima.

Mlađan je sjajan sportista i čovek. Sigurno da državni tim neće biti isti sa niim i bez njega. Razgovaraćemo, moja namera je da sve bivše igrače uključimo u rad Saveza. Tu su već Miloš Šćepanović i Predrag Jokić, koji su uključeni u rad mlađih selekcija Crne Gore”, naglasio je Bajić.

Mlađan Janović je odlučio da se nakon 18 godina povuče iz vaterpola. Za to vreme je sa reprezentacijom Crne Gore bio prvak Evrope 2008. godine u Malagi, četiri godine kasnije u Ajndhovenu osvojio je srebrnu medalju na šampionatu Evrope, 2013. godine je bio srebrni na Svetskom prvenstvu, dok je 2016. u Beogradu osvojio srebro na Evropskom prvenstvu.

Sjajni bek ima dva zlata (Podgorica 2009. godine i Budimpešta 2018. godine), srebro (Niš 2010. godine) i bronzu (Dubai 2014. godine) sa finalnih turnira Svetske lige. Sa reprezentacijom Crne Gore je igrao polufinala na Olimpijskim igrama u Pekingu, Londonu i Riju, ali nije uspeo da stigne do pobedničkog postolja.

Sa reprezentacijom Srbije i Crne Gore je 2002. godine osvojio bronzanu medalju u Svetskoj ligi u Njujorku, dok je bio u sastavu iste reprezentacije 2003. godine kada je osvojena bronzana medalja na Svetskom prvenstvu u Barseloni.

Karijeru je počeo u kotorskom Primorcu, zatim je branio boje Marseja gde je za četiri sezone osvojio četiri duple krune, igrao je za Savonu sa kojom je dva puta osvajao trofej u LEN Kupu, Pro Reko sa kojim je takođe osvojio duplu krunu, Galatasaraj sa kojim je isto osvojio duplu krunu, Olimpijakos sa kojim je stigao do titule, a poslednje dve godine karijere proveo je u italijanskoj Breši.

Mlađan Janović je proglašen za najboljeg igrača Evrope 2011. godine.