Gojković za SK: Protiv Nemačke biti ili ne biti

Vaterpolo 17. jan 202010:28 > 10:33
Catherine Ivill, Getty Images Sport

Vaterpolisti Crne Gore poraženi su u derbiju drugog kola šampionata Evrope od Hrvatske sa 11:10, posle neverovatnog meča.

Izabranici Vladimira Gojkovića su bolje počeli meč, odbrana je bila na željenom nivou, ali napad nije. Mnogo promašaja iz dobrih pozicija i sa igračem više, tehničkih grešaka, izuzetno kvalitetna Hrvatska koja je imala blagi vetar u leđa od strane arbitara koji su olako odlučivali da im dodele igrača više, je znala da kazni. Na poluvremenu je vodila sa 6:3, nedugo zatim sa 10:5.

Svi su pomislili da je meč gotov i jedino su se pitali koji će rezultat biti na kraju utakmice. Svi, sem igrača Crne Gore. Nastavile su popularne Ajkule da se bore, uspele su da naprave seriju od 5:0, pa su na nešto više od dva minuta pre kraja bile u egalu – 10:10.
Mogla je Crna Gora da povede, ali je prokockala napad. Havijer Ćavi Garsija je pogodio za 11:10, Draško Brguljan nije iskoristio situaciju sa igračem više, tačnije rečeno, sjajno je intervenisao Bijač, a ni Dragan Drašković nije uspeo da pogodio za 11:11.

I da jeste, ništa se ne bi promenilo. Crna Gora bi morala da odigra maksimalno protiv Nemačke, morala bi da ostvari pozitivan rezultat. Ovako, Hrvatska je obezbedila direktan plasman među osam najboljih, a Crnoj Gori je dovoljan i bod protiv Nemačke da stigne do cilja.
Tačno je da će izabranici Vladimira Gojkovića morati u osminu finala, ali je isto tako jasno da ukoliko budu ozbiljni, a sigurno hoće. Turska nije selekcije koja može da ih ugrozi. Drugim rečim, pozitivan rezultat protiv

Nemačke donosi Crnoj Gori ostvarenje primarnog cilja na šampionatu Evrope, a to je plasman u četrtfinale, a samim tim i mesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre.

Ne možemo reći da smo kod 10:5 verovali da možemo da se vratimo, ali smo hteli da igramo i borimo se do kraja. Na 10:7 se pojavila vera, videlo se i po reakciji klupe, a na 10:10 smo imali i napad za vođstvo. Kasnije smo imali dve prilike da stignemo do remija, nismo uspeli u tome, ali misli odmah moramo da usmerimo ka duelu koji sledi i koji nosi prefiks biti ili ne biti,” rekao je selektor Vladimir Gojković za Sport Klub i nastavio:

Raduje me karakter koji su pokazali igrači. Moramo da izvučemo ono najbolje iz utakmice sa Hrvatskom, da maksimalno fokusirano uđemo u meč sa Nemačkom, jer je ta utakmica presudna kada je reč o ostvarivanju primarnog cilja, a to je plasman u četvrtfinale, koje donosi mesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre”.

Tokom pripremnog perioda, Crna Gora je na turniru u Podgorici ubedljivo pobedila Nemačku, ali…

Ali, pripreme su jedno, a šampionat Evrope i utakmica u kojoj je na talonu druga pozicija i otvoren put ka četvrtfinalu nešto sasvim drugo. Protiv Nemaca moramo da prikažemo najbolju partiju na šampionatu Evrope. Odbrana mora da bude na izuzetno visokom nivou od prvog do poslednjeg minuta, u napadu moramo da odigramo hrabro i odlučno, greške moramo da svedemo na najmanju moguću meru. Ponavljam pobeda u duelu sa Nemačkom je od vitalnog značaja, a kao i svi momci u timu verujem da ćemo uspeti da stignemo do nje”, naglasio je Gojković.

Utakmica između Crne Gore i Nemačke na programu je u subotu 18. januara sa početkom u 17 časova i 30 minuta, a izabranike Vladimira Gojkovića i remi vodi na drugo mesto i na duel sa Turskom u osmini finala.