SK: Srebro za miks dvosed, bronza za četverac!

Ostali sportovi 27. sep 202013:45 > 13:57
Nebojša Radović/KSS

Dve medalje osvojile su srpske posade tokom poslednjeg dana Svetskog kupa u Segedinu. Srebro je pripalo Biljani Relić i Marku Novakoviću u disciplini miks dvosed na 200 metara, dok je četverac na 500 metara Nebojša Grujić, Marko Novaković, Anđelo Džombeta i Marko Dragosavljević stigao do bronze.

Relićeva i Novaković ostvarili su vreme 34,47. Ispred njih su završili Mađari Ana Luč i Kološ Čizmadija, koji su bili za 16 stotinki brži. Na postolje su se popeli i Francuzi Hostens i Bemano sa vremenom (34,53). Druga srpska posada u finalu Dunja Stanojev i Marko Dragosavljević osvojila je šesto mesto (35,26).

Uzbudljivo je bilo i u trci četveraca. Srpska ekipa je brzo krenula. Posle prvih 250 metara bili su drugi sa 39,55. Ispred su bili samo Ukrajinci. Međutim, kako se cilj približavao, tempo su pojačavali Francuzi i Španci. Francuska posada je izbila na čelo, Ukrajinci su bili drugi, dok se malo iza njih odvijala drama za mesto na najnižoj stepenici postolja.

Uspeli su Srbi poslednjim atomima snage da ubace čamac u cilj za 1:23,14 minuta i sa tri stotinke ispred Španije, osiguraju medalju. Francuska je štopericu zaustavila na 1:21,51, dok je drugoplasirana Ukrajina išla 1:22,07.

U finalu se takmičila i ženska posada u istoj disciplini. Marija Dostanić, Eva Barta, Olivera Mihajlović i Dunja Stanojev osvojile su osmo mesto rezultatom 1:40,53. Zlato je pripalo Ukrajini (1:33,86) ispred Francuske (1:34,36) i Rusije (1:36,46).

Odlučujuću trku u dvosedu na 200 metara veslale su juniorke Željana Petrović i Anastasija Bajuk. Do cilja su stigle kao sedme u vremenu 40,68. Najbrže su bile Ruskinje (37,77), ispred Mađarica (38,55) i Austrijanki (39,03).

Srbija je u Mađarskoj osvojila ukupno tri odličja. Tokom drugog dana Dragosavljević je uzeo bronzu u jednosedu na 200 metara. Svetski kup je bio jedino veliko takmičenje u ovogodišnjem kalendaru Svetske kajakaške federacije zbog pandemije koronavirusa.