Jurišić četvrti, Stipanović deveti, Dukić na koti 42

Ostali sportovi 13. okt 202017:29 > 17:30
JK Deflin/Duško MIljanić

Završeno je Evropsko prvenstvu u jedrenju. Posle šest dana velikih borbi podeljenje su medalje u klasi Laser Standard koja je olimpijska za jedriličare i klasi Laser Radial koja je olimpijska za jedriličarke.

Takmičari iz regiona su opravdali očekivanja, a na kraju nisu bili miljenici fortune. Filip Jurišić koji je tokom čitavog šampionata bio u samom vrhu, imao je jedan loš dan, uspeo je da se vrati u borbu, ali i da stigne do medalje. Zauzeo je sjajno četvrto mesto, ali žal za medaljom je ostao. Jurišić je imao isti broj bodova kao trećeplasirani Kijavarini, ali je Britanac imao dva prva, a Jurišić jedno prvo mesto.

Isto važi i za Tončija Stipanovića koji nije jedrio kvalifikacijama kako ume i može, a zatim je briljirao u zlatnoj grupi. Momak koji je osvojio četiri zlatne medalje na šampionatima Evrope, uz srebro na Svetskom prvenstvu i Olimpijskim igrama, stigao je od 42. do 9. mesta. Da je imao još jedan dan….

Kipranin, Pavlos Kontides, aktuelni šampion sveta, koji je kao Jurišić i Stipanović član kluba Mornar iz Splita, dugo je bio u samom vrhu. Ali je završna dva dana imao problema na regatnom polju, pa je sa trećeg mesta, pao na 16.

Milivoj Dukić, jedriličar iz Crne Gore koji je dva puta učestvovao na Olimpijskim igrama, a sanja i treće uzastopne, stigao je do zlatne grupe, što je bio primarni cilj. Imao je uspona i padova, poslednjeg dana takmičenja je jedrio veoma dobro, pa je sa 56. mesta stigao do kote 42.

Dukić je pokazao da ima mnogo prostora za napredak, da je konkurentan najboljim jedriličarima Evrope, da može da nastavi da sanja mesto u Tokiju.

Slovenac Žan Luka Zelko je sa velikim ambicijama došao u Gdanjsk. Stigao je do zlatne grupe, ali je i on imao dosta oscilacija, pa je na kraju zauzeo 49. mesto u zlatnoj grupi.

U srebrnoj grupi su bila dva mlada Hrvata i jedan mladi Slovenac. Božidar Golubić je zauzeo 38. mesto, Alek Cvinar je bio 40. a Slovenac Liam Orel 49. u srebrnoj grupi.

Pobedničko postolje su zauzeli Britanci. Zlato je pripalo Eliotu Hansonu, srebro Majku Beketu, a bronza Lorencu Brandu Kijavariniju, koji je imao isti broj bodova kao Filip Jurišić, ali je dva puta prvi prolazio kroz cilj, a Jurišić jednom.

U klasi Laser Radial, Elena Vorobeva iz Hrvatske je zauzela 23. mesto, dok je Sandra Lulić zbog problema sa povredom morala da odustane od takmičenja. Zlatnu medalju osvojila je fenomemenalna Marit Baumaster iz Holandije, srebro je pripalo Ana Mariji Rindom iz Danske, a bronza Agati Barvinskoj iz Poljske.

Marit Baumaster je tokom karijere osvojila zlato na Olimpijskim igrama u Brazilu i srebro u Londonu. Četiri puta je bila šampiona sveta, a četiri puta je osvojila srebrnu medalju. Marit je odbranila titulu prvaka Evrope, a 2017. godine je proglašena za najbolju jedriliačarku planete.