18. zlato Bjergenove za kompletnu dominaciju Norvežanki

Zimski sportovi 4. mar 201716:06 > 16:07
Giovanni Auletta/Agence Zoom/Getty Images

Norveška skijašica Marit Bjergen osvojila je zlato u trci na 30 metara slobodnim stilom na Svetskom prvenstvu u nordijskim disciplinama u Lahtiju i tako došla do svoje 18. titule svetske šampionke u karijeri.

Bjergenova je takođe upotpunila dominaciju Norvežanki, kojima su otišle sva zlata u skijaškom trčanju.

36-godišnja Norvežanka je u subotu upisala svoje četvrto zlato na ovogodišnjem planetarnom šampionatu u vremenu od 1:08:36.8 sata, sa skoro dve sekunde prednosti u odnosu na sunarodnicu Hajdi Veng.

Vengova je u borbi za srebro u foto-finišu bila bolja od još jedne Norvežanke Astrid Urenholt Jakobsen. Potpunu dominaciju norveških skijašica upotpunila je Ragnild Haga na četvrtom mestu.

Najbolja od takmičarki koje nisu Norvežanke bila je Džesika Digins iz Sjedinjenih Država, koja je imala peto vreme.

Pre Norvežanki sve zlatne medalje su osvojile Ruskinje 1997. godine, ali je tada bilo pet disciplina, jedna manje nego što je sada slučaj.

Svetsko prvenstvo u Lahtiju završava se u nedelju muškom trkom na 50 kilometara slobodnim stilom.