Bijatlon: Johanes Tingnes ne staje, krenula i Kuzmina

Zimski sportovi 23. dec 201815:27 > 16:52
Getty Images/Alexander Hassenstein

Mlađi od braće Be zabeležio i treću pobedu u tri dana takmičenja u češkom Novem Mestu, pošto je posle sprinta i potere bio najbolji i u trci masovnog starta na 15 kilometara. Legendarna Ruskinja u dresu Slovačke došla je do prve ovosezonske pobede u trci na 12,5 kilometara.

25-godišnji Johanes trku je završio bez ijednog promašaja u vremenu od 37:25.2 minuta, ostavivši iza sebe na drugom mestu Francuza Kentana Fijoa Majea sa 46,5 sekundi zaostatka.

Rus Evgenij Garaničev, koji takođe nije imao nijedan promašaj, stigao je na cilj sa 7,6 sekundi slabijim vremenom od drugoplasiranog.

Petostrukom olimpijskom šampionu Martanu Furkadu pripalo je razočaravajuće deveto mesto, dok je Rus Aleksandar Loginov, inače drugoplasirani u Svetskom kupu, liniju cilja prešao kao 15. Slovenački bijatlonac Jakov Fak bio je jedanaesti, sa minutom i 47 sekundi zaostatka, uz tri promašaja.

Johanes Tingnes Be je na prvih osam individualnih trka ove sezone ostvario šest pobeda, pa u generalnom plasmanu Svetskog kupa ima 428 bodova, ili 116 više od drugoplasiranog Loginova. Na deobi trećeg mesta su Austrijanac Simon Eder i Francuz Simon Destijo sa 266 bodova.

U trci dama, Kuzmina je i pored dva promašaja, trku na 12,5 km završila na prvoj poziciji u vremenu 35.34.4 minuta. Njena reprezentativna drugarica, Slovakinja Paulina Fijalkova, imala je u cilju 12 sekundi zaostatka, a u neizvesnoj završnici treće mesto pripalo je Francuskinji An Ševalije, koja je imala 13,3 sekunde zaostatka uz tri promašaja.

Vodeća u Svetskom kupu, Italijanka Dorotea Virer, osvojila je četvrto mesto jer je u završnici, prilično iscrpljena, izgubila dve pozicije, iako je imala samo jedan promašaj na strelištu. Italijanka u generalnom plasmanu Svetskog kupa vodi sa 381 bodom, a prate je Fijalkova sa 345 i njena zemljakinja Liza Vitoci sa 276 bodova.

Nemački Oberhof sledeća je stanica na kojoj će se najbolji bijatlonci današnjice nadmetati od 11. do 13. januara. Tada će na programu biti sprinterske trke, dan kasnije potera, a u nedelju štafete.