Kamil Stoh oteo pobedu Slovencima u Lilehameru

Ski skokovi 10. mar 202019:12 > 19:24
Getty images/Daniel Kopatsch

Poljak Kamil Stoh (32), trostruki olimpijski pobednik, trijumfovao je na takmičenju u Lilehameru, u okviru Svetskog kupa skijaša skakača.

As iz Zakopana, trećeplasirani posle prve serije, u drugoj je sleteo na 139,5 metara i sa 5,3 bodova prednosti trijumfovao ispred Slovenca Žige Jelara. Treću poziciju zauzeo je još jedan slovenački reprezentativac, Timi Zajc, koji je bio vodeći posle prve runde takmičenja.

Stoh je na ovaj način zabeležio 36. pobedu u karijeri i stao uz rame legendarnom Fincu Janeu Ahonenu na četvrtom mestu večne liste pobednika u takmičenjima Svetskog kupa.

Mladi Žiga Jelar (22) se osvajanjem drugog mesta prvi put popeo na pobedničko postolje, a za Timija Zajca ovo je bio četvrti podijum u sezoni.

Vodeći u generalnom plasmanu Svetskog kupa, Stefan Kraft osvojio je 17. mesto (14 bodova), ali je u isto vreme Karl Gajger bio tek 19, pa je dva takmičenja pre kraja sezone, Austrijanac stekao 140 bodova prednosti (1,659:1,519) i 99 odsto obezbedio osvajanje Kristalnog globusa, drugi put u karijeri.

Trećeplasirani Rjoju Kobajaši, koji je u utorak zauzeo četvrto mesto, ima 1,178 bodova, samo devet više u odnosu na četvrtoplasiranog Poljaka Davida Kubackog. Pobednik današnjeg takmičenja na olimpijskoj skakaonici Lisgards, Kamil Stoh, zauzima peto mesto sa 1,031 bodom.

Naredno, pretposlednje takmičenje u okviru Svetskog kupa ski skakača, na programu je u četvrtak u norveškom Trondhajmu.