CG, BIH i MAK košarkaška dijaspora: Dubljević gazi

Blog ostalo 31. okt 201713:27 > 13:32
Getty Image /Dino Panato

Sjajni crnogorski centri Bojan Dubljević i Nikola Vučević nose svoj tim do pobeda u dve najjače nacionalne lige na svetu, Dino Radončić dobija sve više prilike, Nihad Đedović je standardno solidan, a Vojdan Stojanoski nastavlja sa dobrim igrama.

Standardni pregled učinaka košarkaša iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije iz 43. nedelje 2017. godine pročitajte ovde, a pred vama su učinci igrača iz tih zemalja za nedelju broj 44.

Prvi na redu su internacionalci iz Crne Gore, a među njima uvek u žiži je centar Orlando Medžika Nikola Vučević. U prethodnom pregledu mogli smo da čitamo kako je Bruklin Netsima ubacio više od 40 poena, ali ove nedelje nije bio toliko efikasan. Međutim, igrao je sasvim solidno i njegova ekipa je zabeležila odličnih 2-1 u prilično teškom rasporedu.

U Španiji Bojan Dubljević je nastavio da pokazuje klasu na terenima širom Iberijskog poluostrva, ali i Evrope sa dve ubedljive pobede u Evroligi, a sve veću šansu dobija i mladi bek madridskog Reala Dino Radončić.

Miloš Borisov bio je najbolji pojedinac u pobedi svog Falko Vulkana u Mađarskoj, Dragan Zeković je predvodio svoju Steauu, slično je bilo i sa Ivanom Zejakom i njegovom Handlovom u Slovačkoj, a Bojan Subotić u Kalevu i Nemanja Đurišić u Telekom Bonu su pružili odlične ol-raund partije, iako su imali šuterskih problema.

Crna Gora

NBA
Nikola Vučević (Orlando Medžik), pobeda kod kuće protiv Bruklin Netsa 125:121 – 12 poena (6/17 iz igre), 9 skokova, 1 asistencija, 3 blokade, 1 izgubljena lopta za 31 minut;
poraz u gostima od Šarlot Hornetsa 120:113 – 15 poena (6/17 iz igre), 11 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena lopta, 1 izgubljena lopta za 32 minuta;
pobeda kod kuće protiv San Antonio Sparsa 114:87 – 15 poena (6/9 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 2 blokade, 3 izgubljene lopte za 22 minuta.

Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), pobeda kod kuće protiv Gran Kanarije 89:83 – 8 poena (3/6 iz igre), 13 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene lopte, 2 izgubljene lopte za 21 minut:
pobeda u Evroligi u gostima protiv Baskonije 80:63 – 11 poena (4/6 iz igre), 10 skokova, 2 asistencije, 1 blokada za 25 minuta;
pobeda na domaćem terenu protiv Unikahe 91:53 – 11 poena (4/8 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 blokada;

Dino Radončić (Real Madrid), pobeda u gostima protiv Burgosa 100:95 – 2 poena, 1 skok, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 11 minuta.
pobeda u Evroligi na domaćem terenu protiv Emporio Armanija 100:90 – 0 poena (0/2 iz igre), 1 asistencija, 1 faul za 14 minuta;
pobeda u Evroligi u gostima protiv Žalgirisa 87:66 – 3 poena (1/2 iz igre), 1 skok, 1 faul za 10 minuta.

Nemanja Radović (Obradoiro), pobeda u gostima protiv Fuenlabrade 73:65 – 8 poena (4/8 iz igre), 4 skoka, 4 lične greške;

Blagota Sekulić (Fuenlabrada), poraz kod kuće od Obradoira 73:65 – 9 poena (4/4 iz igre), 3 skoka, 2 blokade, 1 izgubljena lopta za 21 minut;

Vladimir Golubović (Betis), poraz u gostima od Huventuda 81:76 – 9 poena (4/8 iz igre), 5 skokova, 5 ličnih grešaka za 20 minuta.

VTB

Bojan Subotić (Kalev), poraz u gostima od Avtodora 82:78 – 11 poena (5/10 iz igre), 7 skokova, 4 asistencije, 1 ukradena lopta, 5 izgubljenih lopti za 33 minuta.

Nemačka

Nemanja Đurišić (Telekom Bon) – pobeda u gostima protiv Tibningena 84:75 – 15 poena (5/16 iz igre), 8 skokova, 4 asistencije, 1 ukradena lopta i 1 blokada za 32 minuta.

Francuska

Ivan Maraš (Šole), pobeda u gostima protiv Burga 77:76 – 0 poena (0/3 iz igre), 8 skokova, 2 izgubljene lopte za 20 minuta.

Izrael

Halil Kanacević (Bnei Hercelija), poraz u gostima protiv Ironi Naharije 95:82 – 2 poena (šut iz igre 1/4), 5 skokova, 5 asistencija za 21 minut.

Češka

Bojan Bakić (Kolin), pobeda u gostima protiv Svivatija 92:83 – 12 poena (3/5 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 2 skoka, 2 izgubljene lopte za 21 minut;

Miloš Pajović (Kolin), pobeda u gostima protiv Svivatija 92:83 – 6 poena (2/3 iz igre), 1 skok, 1 asistencija za 16 minuta.

Poljska

Vladimir Dragičević (Štelmet Zijelona Gura), pobeda kod kuće protiv MZS Kosalina 102:79 – 7 poena (2/2 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 ukradena lopta, 2 blokade za 16 minuta.

Boris Savović (Štelmet Zijelona Gura) – nije igrao zbog povrede.

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda u gostima protiv Brisela 78:52 – 1 poen (0/5 iz igre), 5 skokova, 4 asistencije, 3 izgubljene lopte za 14 minuta.

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), pobeda kod kuće protiv Politehike 84:63 – 20 poena (8/10 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena lopta;
Miloš Komatina (Timišoara), pobeda u gostima protiv Dinamo Bukurešta 94:57 – 2 poena (1/3 iz igre), 2 asistencije, 2 ukradene lopte;
Goran Gajović (Oradea), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 86:60 – 10 poena (3/10 iz igre), 7 skokova, 2 asistencije, 5 ukradenih lopti, 1 izgubljena lopta.
Nemanja Milošević (Oradea), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 86:60 – 7 poena (3/8 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena lopta, 2 izgubljene lopte.

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), pobeda kod kuće protiv Karpoš Varija 106:82 – 17 poena (6/12 iz igre), 4 skoka, 3 ukradene lopte za 32 minuta.

Slovačka

Ivan Zejak (Handlova), pobeda nad Rikerom kod kuće 92:75 – 16 poena (7/16 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

Goran Bulatović (Inter Bratislava), pobeda kod kuće protiv Košica 82:78 – 7 poena (3/5 iz igre), 5 skokova, 5 asistencija, 2 ukradene i 1 izgubljena lopta za 14 minuta.

Austrija

Milovan Drašković (Rajfajzen Flajers Vels) – njegov tim nije igrao.

Portugal

Miki Novović (Bareirense), poraz u gostima protiv Elektrika 89:81 – 5 poena (2/5 iz igre), 5 skokova, 1 ukradena lopta za 17 minuta.

U Portugalu završavamo sa igračima koji nastupaju pod zastavom Crne Gore za ovu nedelju, a prelazimo na učinke igrača sa prostora Bosne i Hercegovine. Kao i svake nedelje, u fokusu su Mirza Teletović i Jusuf Nurkić, čiji Milvoki Baksi odnosno Portland Trejl Blejzersi predstavljaju možda i najugodnija iznenađenja sa starta NBA sezone. Naravno, širom evropskih liga ima još igrača koji su se istakli, a ove nedelje najubojitiji bili su Milan Milošević, koji se sjajno suprotstavio favorizovanom PAO, i Filip Adamović, koji je organizovao napade svog Cmokija u VTB ligi i doneo im pobedu u neizvesnoj završnici.

NBA

Gary Dineen/Getty Images

Mirza Teletović (Milvoki Baks), pobeda kod kuće protiv Šarlot Hornetsa 103:94 – 15 poena (5/10 iz igre), 5 skokova za 23 minuta;
poraz kod kuće od Bostona 96:89 – 3 poena (1/5 iz igre), 3 skoka za 16 minuta;
pobeda u gostima protiv Atlante 117:106 – 5 poena (2/2 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 12 minuta.

Jusuf Nurkić (Portland Trejl Blejzers), pobeda kod kuće protiv Nju Orleans Pelikansa 103:93 – 12 poena (3/7 iz igre), 7 skokova, 1 ukradena lopta, 3 izgubljene lopte za 20 minuta;
poraz kod kuće protiv Los Anđeles Klipersa 104:103 – 12 poena (6/12 iz igre), 8 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, 3 izgubljene lopte za 27 minuta;
pobeda kod kuće protiv Finiks Sansa 114:107 – 17 poena (6/15 iz igre), 9 skokova, 2 asistencije, 1 blokada, 3 izgubljene lopte za 27 minuta.

Španija

Adin Vrabac (Iberostar Tenerife), poraz u gostima od Andore 58:68 – nije igrao odlukom trenera.

VTB

Filip Adamović (Cmoki Minsk), pobeda kod kuće protiv Parme 66:65 – 9 poena (4/10 iz igre, 1/4 slobodna bacanja), 6 asistencija, 2 ukradene lopte za 26 minuta.

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), pobeda kod kuće protiv Fraport Skajlajnersa 72:60 – 10 poena (4/8 iz igre), 2 skoka za 20 minuta.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), pobeda kod kuće protiv Bulazaka 91:64 – 6 poena (2/3 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije za 18 minuta.

Grčka

Edin Atić (AEK), poraz u gostima od Kolososa 82:78 – nije bio u protokolu za meč odlukom trenera;

Milan Milošević (Promiteas), poraz u gostima od Panatinakosa 96:64 – 19 poena (8/14 iz igre), 7 skokova za 27 minuta.

Poljska

Seid Hajrić (Mjasto Sikla), poraz u gostima pritv Trefl Sopota 98:77 – 10 poena (5/6 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 21 minut.

Mađarska

Ismet Sejfić (JP Auto) – njegov tim nije igrao prethodne nedelje.

Belgija

Haris Delalić (Spiru Šarlroa), pobeda kod kuće protiv Liježa 86:64 – 1 poen (0/2 iz igre), 1 skok za 7 minuta.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 86:60 – 12 poena (5/6 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena lopta, 3 izgubljene lopte.
Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), pobeda u gostima protiv Timba Timiša 83:62 – 18 poena (6/10 iz igre), 8 skokova, 2 asistencije, 5 izgubljenih lopti za 23 minuta.

Finska

Bojan Šarćević (Kauhajoki), pobeda kod kuće protiv Kataje BSK 102:80 – 13 poena (3/9 iz igre), 2 skoka, 11 asistencija za 32 minuta.

Danska

Vedran Borovčanin (Horsens), pobeda kod kuće protiv Stevnsgadea 109:74 – 13 poena (5/8 iz igre), 4 skoka, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 13 minuta.

Pregled crnogorske košarkaške dijaspore smo završili u Portugalu, dok osvrt na internacionalce iz Bosne i Hercegovine okončavamo u Danskoj. Na redu su učinci Vojdana Stojanoskog i ostalih makedonskih košarkaša koji nastupaju u inostranim košarkaškim ligama:

Španija

Nenad Dimitrijević (Huventud), pobeda kod kuće protiv Betisa 81:76 – 3 poena (1/5 iz igre), 6 asistencija, 1 izgubljena lopta za 16 minuta.

Turska

Vojdan Stojanoski (Demir Bujukčekmeče), poraz u gostima protiv Anadolu Efesa 94:75 – 10 poena (5/10 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 27 minuta;

Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), poraz u gostima od Istanbula BB 99:87 – bez statističkog učinka za 1 minut na terenu.

Rumunija

Aleksandar Kostoski (Pitešti) – pobeda na domaćem terenu protiv Krajove 122:112 – 23 poena (5/14 iz igre), 9 skokova, 4 asistencije, 3 izgubljene lopte.

Pregled kao i prethodne nedelje završavamo osvrtom na učinak Aleksandra Kostoskog, dugogodišnjeg organizatora igre Kumanova i MZT i stavljamo tačku na ovonedeljni pregled učinaka igrača iz tri bivše Jugoslovenske republike.

U nadi da je pregled bio informativan zamolili bismo vas da, ukoliko na umu imate igrača kojeg smo nekim slučajem propustili, slobodno predložite u komentarima kako bismo u budućnosti „košarkašku dijasporu“ mogli da učinimo sveobuhvatnijom i sadržajnijom.