Kimih odlučio Klasiker, Bajern pred odbranom titule

Bundesliga 26. maj 202020:31 > 20:41
Getty Images/Pool

Golom Džošue Kimiha u 42. minutu, Bajern je kao gost savladao Borusiju Dortmund rezultatom 1:0 i šest kola pre kraja stekao velikih sedam bodova prednosti u odnosu na najbližeg pratioca.

Derbi je opravdao očekivanja, viđeno je dosta trke, žestokih startova, kvalitetnih poteza. Na kraju, Bajern je slavio zasluženo, iako je i domaćin propustio nekoliko lepih prilika.

Gol odluke bilo je pravo malo remek-delo 25-godišnjeg Kimiha, koji je prelepim lobom sa 17-18 metara matirao, za koji milimetar kratkog Romana Burkija. Bio je to tek treći ovosezonski gol veziste Bavaraca u šampionatu, ali i jedan od najvažnijih u njegovoj karijeri.

Prvo poluvreme bilo je dinamičnije i donelo je puno više prilika za gol. Promašivali su i jedni i drugi, a Žerom Boateng je u 33. sekundi zaustavio šut Halanda na gol-liniji, da bi isto uradio na drugoj strani i Lukas Pišček, nakon šuta Serža Gnabrija.

Zbog primljenog gola u završnici prvog perioda, Borusija je u drugom morala da napadne, što je značilo potpunu promenu taktike. U takvoj igri, domaćin je imao samo dva dobra šuta u okvir gola, koje je zaustavio Manuel Nojer, dok je na drugoj strani udarac Levandovskog zaustavila stativa.

Prethodno je bila i jedna sumnjiva situacija u šesnaestercu gostiju, kada je posle udarca Halanda, lopta zakačila lakat Džeroma Boatenga, promenila pravac i otišla u korner. Nije jasno zašto ovu situaciju sudije nisu pregledavale u VAR sobi, jer je postojala indicija da domaćin dobije kazneni udarac.

Pobeda Bavaraca bila je šesta prvenstvena na poslednjih sedam Klasikera, a Borusija je prekinula seriju odličnih rezultata u Bundesligi, pa je doživela prvi poraz posle šest uzastopnih ligaških pobeda.