Mitjilend pred titulom, Esbjerg drugoligaš

Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Fudbaleri Mitjilenda došli su na korak do treće titule u klupskoj istoriji, pobedom nad jedinim preostalim rivalom FC Kopenhagenom 2:1. Šest kola pred kraj “Vukovi” imaju 11 bodova prednosti u odnosu na branioca titule.

Derbi na Parkenu pred oko 200 gledalaca zadovoljio je sve kriterijume, a Mitjilend dokazao da je najbolji tim u zemlji. Gosti su u prvom poluvremenu imali četiri polušanse i dve odlične prilike, pre nego što je u 32. minutu Frenk Onjeka presekao loptu na sredini, prohujao porede Stejea, predriblao Nelsona i udarcem sa 16 metara naterao golmana Junsona na odbitak, na koji je natrčao Sori Kaba. Za najskupljeg igrača Mitjilenda šesti gol u sezoni je svakako najvažniji, ali je njegova igra u presingu ono što je privuklo najviše pažnje.

Do poluvremena odnos udaraca bio je 8-1 u korist gostiju, pa je Stole Sulbaken odabrao radikalno rešenje i na teren poslao Jonasa Vinda – sjajni mladi napadač se povredio u avgustu, posle 5 golova u prvih 5 mečeva sezone, i ovo mu je bio povratak.

Vind je malo razmrdao svoju ekipu, koja je počela da preti, ali žestoko oslabljeni tim, čije su glavne zvezde Fišer, Endoje i Zeka meč pratile sa tribina, teško je dolazio do pogleda ka golmanu Hansenu.

Kako je vreme prolazilo, domaćin je stiskao sve više, a ulazak Hrvata Roberta Mudražije doneo je novi kvalitet – bivši Osječanin je direktno izborio četiri kornera u 10 minuta, a Kopenhagen je posle jednog u prvih 80 minuta izveo čak osam u samoj završnici.

Međutim, gol je pao na drugoj strani- Iskusni Lase Vibe, povratnik u danski fudbal, pobegao je odbrani šest minuta pred kraj, sačekao da Junsen povuče prvi potez i šutirao mu spoljnom kroz ruke u malu mrežu. Bio je to prvi Vibeov gol na danskom tlu posle 2017, u dresu kluba ili reprezentacije.

Kada je delovalo da više šansi za povratak nema Mitjilend je sam sebe ranio – igrao se 91. minut kad su domaći poslali loptu u šesnaesterac rivala, gde su bila samo dva beka gostiju. Anderson je napucao Paulinja, a od brazilca se lopta odbila u sopstvenu mrežu.

Usledila su tri minuta totalne drame, šuteva, odbitaka i kornera, a na licima uprave Mitjilenda video se strah, razumljiv nakon što su prošle nedelje prednost 3:1 pretvorili u 3:4. Vibe se žrtvovao da prekine seriju napada i kupio mir saigračima, koji su sačuvali ključnu pobedu. Od 11 bodova razlike Mitjilend je šest napravio u direktnim duelima, a gol-razlika protiv FCK u poslednja četiri meča im je 10:2.

Brendbi je neposredno pre toga slavio u Farumu 2:0. Strelci su bili Makse iz penala posle 34, i Hedlund iz igre posle još 34 minuta. BIF je na minus šest od AGF, koji je izgubio u petak od AaB, pa bitka za treće mesto (ove godine uz medalje donosi i Evropu) ostaje otvorena.

U direktnom okršaju za opstanak Hobro je dočekao Esbjerg, koji j hvatao poslednji voz za opstanak. Pre sedam dana u Esbjergu Hobro je primio prvi gol, pa slavio 3:1, a slično je viđeno i na severu Jilenda. Joni Kauko doveo je goste sa zapada u vođstvo posle pet minuta, ali u završnici rezervista Vilsom i Edgar Babajan postigli su dva gola u samo pet minuta i oterali rivala u Prvu diviziju.

Skraćenje lige na 12 timova znači da poslednjeplasirani u obe grupe direktno ispadaju (Silkeborg je odavno drugoligaš), dok trećeplasirani igraju baraž za opstanak. Hobrov protivnik mogao bi da bude Lingbi, koji je skliznuo ispod Senderjiskea. Lingbi protiv OB ima priliku da napravi dramatični kraj sezone, ali bi u slučaju poraza verovatno morao već da se sprema za baraž.