Zvezda bez podviga, Pešić i Ben promašili osminu finala

Europa League 21. feb 201817:09 > 19:42
Srdjan Stevanovic / Getty Images

Fudbaleri Crvene zvezde završili su takmičenje u Ligi Evrope u 1/16 finala, pošto su u revanš meču u Moskvi poraženi od CSKA 1:0.

U prvom duelu u Beogradu prošlog utorka bilo je 0:0, pa su Moskovljani uz minimalnu prednost izborili plasman u osminu finala takmičenja. Strelac jedinog pogotka bio je Alan Džagoev u 45+1. minutu.

Crveno-beli su u finišu meča mogli go gola i prolaska dalje, ali je najpre Pešić u 81. minutu promašio čitavu loptu sa pet metara, da bi u 90. Ben iz izgledne situacije šutirao pored stative.

Moskovljani su tokom većeg dela meča bili bolji rival. Pored pogotka Džagoeva u poslednjim sekundama prvog dela, kojem je prethodilo igranje rukom Marija Fernandesa, mogli su u još nekoliko navrata do gola, međutim, Milan Borjan je sjajnim intervencijama zaustavljao udarce Džagoeva, Muse i Vitinja.

Samo u poslednjih desetak minuta Zvezda je bila konkretnija na terenu i konstantno napadala, ali osim pomenutih prilika Pešića i Bena nije uspela da savlada Akinfejeva.

Zbog toga, Zvezdino učešće u Evropi završava se u Moskvi u prvoj rundi nokaut faze. Uprkos tome, crveno-beli mogu da budu zadovoljni nastupom na evro-sceni, pošto su prvi put posle 1992. igrali neko evropsko takmičenje i na proleće.

Podsetimo, oni su takmičenje u Ligi Evrope startovali krajem juna prošle godine, mečom prvog kola kvalifikacija protiv malteške Florijane i od tada su odigrali ukupno 16 mečeva u drugom po kvalitetu takmičenju u Evropi.

Sa druge strane, CSKA će protivnika u osmini finala dobiti na žrebu u petak u Nionu.

Tok meča

Prethodnih dana je bilo informacija da će meč u Moskvi biti odložen zbog niskih temperatura. Trenutno, u glavnom gradu Rusije je minus 12 stepeni celzijusa. Kakva hladnoća je dočekala Milojevićeve igrače govori i to da su stolice i stolovi u novinarskoj loži na VEB areni u potpunosti zaleđeni.

Očekivano, u prvih desetak minuta nisu viđene konkretnije šanse za golove. CSKA je imao jedan dobar napad po levoj strani, Musa je bio u dobroj prilici da uposli Vernbluma, ali je Borjan dobro reagovao. Moskovljani imaju terensku incijativu, međutim, Zvezda za sada nema velikih problema da osujeti njihove pokušaje pred golom Borjana.

Posle velike greške Filipa Stojkovića, Zvezda je mogla da se nađe u velikom problemu, ali je pomoćni sudija u nastavku akcije signalizirao ofsajd Vitinja i time ga sprečio da dođe u izglednu priliku za gol. Sudeći prema ponovljenom snimku, Brazilac nije bio u nedozvoljenoj poziciji.

Samo koji minut kasnije, crveno-beli su zapretili prvi put, posle prodora Radonjića i neuspele povratne lopte i šuta sa distance Krstičića, koji je izblokiran. Ubrzo je sjajnu kontru povukao agilni Radonjić i u nastavku akcije šutirao, ali je i njegov udarac izblokiran.

U 25. minutu viđena je prva izmena na meču, u redovima CSKA. Umesto defanzivca Viktora Vasina na teren je ušao Kiril Nababkin. Još uvek nema potvrde da li je razlog promene povreda Vasina ili taktička zamisao Gončarenka.

Velika šansa za CSKA u 36. minutu, posle loše reakcije Borjana i gužve u šesnaestercu, lopta je došla do Kučaeva, gol je bio prazan, ali je vezista domaćih šutirao pored gola.

Zvezda je mogla do velike šanse u finišu poluvremena, Ben je ukrao loptu, prošao po desnoj strani i u situaciji tri na dva je poslao ka Radonjiću, međutim, isprečio se Pešić, zakačio je, i pokvario sjajnu priliku.

Goool! CSKA je došao do vođstva preko Alana Džagoeva u 45+1. minutu. Popustila je koncentracija crveno-belima u poslednjim poslednjim sekundama prvog poluvremena, a kreativni vezista je brz napad svog tima i sjajnu povratnu Kučeava krunisao golom sa pet metara. Treba istaći i da deluje da je pogotku prethodilo igranje rukom Marija Fernandesa.

Zvezda je od starta drugog dela zaigrala za nijansu konkretnije i iz takve igre zapretila Akinfejevu, posle ubačene lopte Ben je šutirao pored gola, ali je kasnije ipak signalizirana ofsajd pozicija. Na drugoj strani, šutirao je Vitinjo, ali je Borjan bio siguran.

Ipak, CSKA je ubrzo uspostavio kontrolu, a veliku šansu u 64. minutu propustio je Džagoev. Posle centaršuta, on je šutirao glavom, ali je Borjan sjajno reagovao i odbranio, da bi posle gužve u petercu uspeo da pokupi loptu.

Nedugo zatim, Moskovljani su mogli do novog gola, Donald je izgubio loptu u nezgodnoj situaciji, ona je stigla do Muse, ali je udarac Nigerijca zaustavio dobro postavljeni golman Zvezde. Crveno-belima je potreban pogodak u poslednjih dvadesetak minuta ukoliko žele u drugu rundu, ali trenutno to ne deluje kao izgledno, štaviše, CSKA je taj koji konstantno napada.

Dvojica trenera su se odlučila za promene. Vladan Milojević je rešio da sve karte da u napad i umesto Donalda ubacio Srnića, dok je Gončarenko Vitinja zamenio Milanovim i pojačao sredinu terena.

Fantastičnu priliku Zvezda je imala u 81. minutu. Posle centaršuta i neuspele ofsajd zamke Pešić je ostao sam na pet metara, ali je samo okrznuo loptu i poslao je pored stative Akinfejeva.

Do kraja meča, crveno-beli su napadali svim silama, a sjajnu priliku imao je Ben u 90. minutu, međutim, iz neposredne blizine šutirao je pored gola.