Crna Gora povela, a onda debakl u režiji Barklija

EURO 25. mar 201919:34 > 22:40
Michael Regan, Getty Images Sport

U drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, Crna Gora je u Podgorici poražena od objektivno daleko kvalitetnije selekcije Engleske sa 5:1, iako je povela sa 1:0.

Međutim, izabranici Gereta Sutgejta su posle primljenog gola dominirali na svakom pedlju terena, a briljirao je fudbaler Čelsija, Ros Barkli koji je postiga dva gola i asistirao za izjednačenje.

Ljubitelji fudbala imali su priliku da gledaju sjajno prvo poluvreme. Selektor Crne Gore, Ljubiša Tumbaković, kao što je i najavio na pres konferenciji odlučio je da napadne Engleze da pokuša da stigne do tri boda.

Igrači su prihvatili ideju svog selektora, Crna Gora je silno motivisano počela meč i već u 17. minutu povela sa 1:0. Strelac je posle sjajnog prodora bio Marko Vešović. Usledila je erupcija oduševljenja među navijačima Crne Gore, kojima je dodatno samopouzdanje i nadu ulivala činjenica da je odbranom komandovao Stefan Savić.

Međutim, Englezi su vrlo brzo pokazali zašto ih širom planete cene i respektuju. Pokazali su da partije na Mundijalu nisu bile slučajnost, kao ni pobeda nad selekcijom Češke u prvom kolu. Izabranici Gereta Sautgejta slavili su sa 5:0.

Gordi Albion je brzo uspeo da se oporavi od primljenog gola. Pokazali su da pored velikog igračkog kvaliteta, poseduju i neverovatnu psihološku snagu. Krenuli su znatno ofanzivnije ka golu Danijela Petkovića i defanzivnoj liniji Crne Gore, koja je kapitulirala u 30. minutu. Englezi su iskoristili najjači adut, adut koji im je zaštitni znak. Narvno u pitanju je prekid.

Slobodan udarac je izveo Ros Barkli, a Majkl Kin je bio najviši u skoku – 1:1. Samo deset minuta kasnije na semaforu je pisalo 2:1 za Englesku. Strelac je sa distance bio Ros Barkli, koji je slobodno se može reći znalački kaznio konfuznu reakciju odbrane Crne Gore i golmana Petkovića.

Na poluvremenu, dilema je bila, da li Crna Gora može da se vrati u meč? Kako će izgledati izabranici Ljubiše Tumbakovića kada se vrate na teren, kada počne drugi deo u kojem Crna Gora zaista nije imala šta da izgubi?

Fudbaleri Crne Gore su krenuli ofanzivno ka golu Engleza. Imali su dve poluprilike da stignu do izjednačenja, ali su ostavili mnogo slobodnog prostora, a to su puleni Gereta Sutgejta brutalno kaznili.

Prvo je fenomenalni Ros Barkli posle sjajne akcije i asistencije Rahima Strelinga naterao na novu kapitulaciju Danijela Petkovića, Na 4:1 povisio je Heri Kejn. Ponovo je asistent bio Rahim Sterling, koji je nedugo zatim i sam uspeo da postigne gol za konačnih 5:1.
Engleska je već na startu kvalifikacija opravdala ulogu apsolutnog favorita i već sada sa sigurnošću može da se kaže da će sigurno ići na Evropsko prvenstvo. I pored ubedljivog poraza, i pored nepravde i dva oduzete boda u Sofiji protiv Bugarske, Crna Gora i dalje ima osnova da se nada osvajanju drugog mesta koje takođe vodi na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta.

U drugom meču grupe A, selekcija FS Kosova je u Prištini odigrala nerešeno 1:1 sa reprezentacijom Bugarske. Bugari su prvo poluvreme rešili u svoju korist golom Vasila Božikova, a bod domaćoj selekciji doneo je Arber Zeneli.

Meč iz Podgorice mogli ste uživo da pratite OVDE.

Pogledajte SVE REZULTATE i TABELE.

Tok meča:

Crna Gora je povela u 17. minutu posle solo prodora Marka Vešovića. Fudbaler poljske Legije je ušao u šesnaesterac i preciznim udarcem savladao Džordana Pikforda.

Englezi su izjednačili u 30. minutu – 1:1. Ros Barkli je izveo slobodan uarac, a najviši u skoku bio je Majkl Kin, koji je glavom loptu sproveo u mrežu.

U 39. minutu Barkli je preokrenuo rezultat na stadionu Pod Goricom – 1:2. Fudbaler Čelsija je šutirao sa 16 metara, a kompletna odbrana domaćeg tima, zajedno sa golmanom Danijelom Petkovićem, nije najbolje reagovala.

Barkli je u 59. minutu ostao sam u srcu šesnaesterca i nije mu bilo teško da preciznim udarcem još jednom matirao domaćeg golmana – 3:1.

U strelce se upisao i Hari Kejn u 71. minutu kome nije bilo teško da pogodi praznu mrežu posle asistencije Sterlinga.

Dobru partiju Sterling je krunisao pogotkom u 81. minutu za 1:5.