Rodrigo spasao Špance u nadoknadi, pobeda Švajcarske

EURO 15. okt 201922:43 > 22:50
Pablo Blazquez Dominguez, Getty Images

Posle osmog kola kvalifikacija za EURO 2020. u grupama D i F nijedna nova reprezentacija nije izborila plasman na završnu smotru, ali neke stvari su se definitivno iskristalisale.

Ekipe Švedske i Španije su u prvom delu igre Grupe F, odigrale bez golova. Međutim, u nastavku su Šveđani bolje otvorili i u 50. minutu su poveli sa 1-0, a strelac je bio Markus Berg, koji se najbolje snašao nakon gužve u šesnaestercu De Hee, koga je u 60. minutu zbog povrede zamenio Kepa. Iako je Španija imala veći posed tokom čitavog meča, Švedska je imala više šuteva u okvir gola. Španiji se na kraju isplatila inicijativa jer je Rodrigo postigao izjednačujući pogodak u 92. minutu. Nastavak kvalifikacija doneće zanimljiv rasplet u ovoj grupi, pošto Španci i dalje vode, imaju 20 bodova i osigurali su plasman na EURO. Šveđani imaju pet bodova manje.

U meču koji je direktno odlučivao o tome koja će ekipa ostati u trci za plasman na EURO, Rumunija i Norveška su odigrali slabo prvo poluvreme u kojem nije bilo pogodaka. U nastavku je domaćin u Bukureštu krenuo odlučnije na gol protivnika, a u 52. minutu George Puškaš promašio je jedanaesterac. Ipak, 10 minuta kasnije, fudbaler Nju Jork Sitija Aleksandru Mitrica doveo je Rumuniju u vođstvo. Domaćin je bio na pragu velikog trijumfa, ali je žurku u Bukureštu pokvario Aleksander Serlot u drugom minutu sudijske nadoknade. Bodom neće biti zadovoljni ni jedni ni drugi, ali remi ipak ostavlja veće šanse Rumunima da se domognu Eura, pošto su trenutno treći sa 14 bodova, jednim manje od Švedske. Norveška ima 11, i deluje da će sreću morati da potraži u potencijalnom duelu protiv Srbije, u martu.

U duelu dve ubedljivo poslednje ekipe u grupi F, Farska Ostrva i Malta odigrali su sadržajno prvo poluvreme, u kojem ipak nije bilo golova. U drugom delu igre, domaća reprezentacija stiže do gola u 71. minutu, kada je na asistenciju Olsena mrežu Malte zatresao Rogvi Baldvinson. Ovim trijumfom Farani su stigli do prvih bodova u ovogodišnjim kvalifikacijama, i izijednačili su se sa Maltom, koja ostaje na tri osvojena boda.

U derbiju Grupe D, Švajcarska je dočekala Irsku, znajući da je tri boda protiv direktnog konkurenta ostavljaju u trci za odlazak na Evropsko Prvenstvo. Domaćin je sjajno otvorio meč i poveo već u 16-om minutu, golom Harisa Seferovića, na asistenciju Mehmedija. Bio je to prvi pogodak napadača Benfike u ovogodišnjim kvalifikacijama.

Drugo poluvreme proteklo je u dominaciji Sajdžija, a veliko uzbuđenje viđeno je u 76. minutu, kada je crveni karton dobio Kolmen, pritom napravivši faul za najstrožu kaznu. Međutim, fudbaler Milana Rikardo Rodrigez nije bio precizan sa 11 metara, odnosno njegov udarac odbranio je Daren Rendolf, golman Midlzboroa. Konačan rezultat postavio je Šejn Dafi, autogolom u 93-em minutu. Švajcarci su upisali vredna tri boda, koja ih šalju na treće mesto, sa 11 osvojenih bodova, jednim manje od Iraca i Danaca, s tim što imaju utakmicu manje od današnjeg protivnika.

U derbiju začelja iste grupe, Gruzija je povela protiv Gibraltara već u 10-om minutu, pogotkom Đorđija Karaišvilija. Na 2:0 povisio je kapiten Džaba Kankava 11 minuta kasnije. U nastavku je domaćin zaigrao odlučnije, i kao rezultat takve igre stigao je pogodak Li Kaskijara u 67. minutu. Fudbaler Linkolna postigao je prvi pogodak za Gibraltar u ovogodišnjim kvalifikacijama. Tu nije bio kraj, jer su domaći fudbaleri stigli do izjednačenja sedam minuta kasnije, a strelac je bio Roj Čipolina. Imali su u džepu fudbaleri Gibraltara prvi bod u istoriji kvalifikacija, ali im je snove srušio napadač Genta Đorđi Kvilitaja u 84. minutu. Gruzini su stigli do osmog boda u kvalifikacijama, neće uspeti da se domognu Evropskog prvenstva na ovaj način, ali imaće šansu u martu u baražu Lige Nacija.

U okviru grupe G Izrael je na svom terenu dočekao selekciju Letonije. Poveo je domaći tim u 16. minutu, golom igrača Sevilje, Munasa Dabura, na asistenciju Taleba Tavate. Nakon 10 minuta (26‘) na 2-0 povisio je Eran Zahavi. Kames je u 40. minutu, smanjio na 2-1. A, samo dva minuta kasnije (42) strelac prvog gola za Izrael, povisio je na 3:1, za konačan rezultat u prvom poluvremenu. U nastavku su obe ekipe pokušale da ostvare svoje šanse, međutim u drugom delu utakmice, mreže su na obe strane mirovale. U ovoj grupi Izrael je trenutno na 5. mestu sa 11 bodova, dok je letonija na poslednjoj poziciji bez ijednog boda