CSKA slomio hrabri Efes za osmu titulu prvaka Evrope!

Euroleague 19. maj 201919:25 > 22:16
Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši CSKA osmi put su postali šampioni Evrope, pošto su savladali Anadolu Efes u finalu fajnal-fora u Vitoriji sa 91:83.

Moskovljani su poslednji put bili prvaci Evrope 2016. godine, a sada jedino Real ima više titula – 10.

Armejci su briljantno šutirali za tri poena, već u prvoj četvrtini pogodili su šest trojki, a na kraju su završili sa 14-22.

U prvom poluvremenu CSKA je stvorio 14 poena viška, ali na krilima sjajnog Larkina i poboljšane odbrane Efes je na poluvremenu imao samo dva poena zaostatka (44:42). Pogodio je Simon trojku za 45:44, ali Atamanov tim nije uspeo da stvori bilo kakav zalet iako je imao priliku.

Potom se desio važan trenutak kada je četvrtu ličnu grešku dobio stub odbrane Efesa Brajant Danston – CSKA je u periodu sa njime na klupi ponovo stvorio dvocifreni višak.

Trojkom Larkina u poslednjoj sekundi treće četvrtine Efes dolazi na šest poena zaostatka. Ponovo se odlepio CSKA u poslednjem periodu, ali je Atamanov tim svaki put imao odgovor dovoljan da se održi u igri. Međutim, isto tako bi i Itudisova ekipa svaki put imala odgovor. Najbliži je Efes bio na 1:54 do kraja, kada je Larkin u prodoru pogodio za -4 (85:81).

Međutim, na drugoj strani Larkin pravi “glup“ faul i Higins pogađa penale, a Larkin potom i promašuje ceo koš u šutu za tri poena. Tada je meč de fakto rešen, a CSKA je sa penala osigurao trijumf za početak velikog slavlja.

Vil Klajburn je postigao 20 poena (2-6 za dva, 4-6 za tri), 5 skokova i 2 asistencije, Kori Higins takođe je dao 20 poena (2-5 za dva, 4-5 za tri, 3sk, 2ast), a Nando de Kolo dodao je 15 (5-6 iz igre), uz po 4 skoka i asistencije. Kajl Hajns imao je 9 poena i 5 skokova, Danijel Haket upisao je 7 poena i 5 asistencija, a po 7 poena postigli su Hanter i Kurbanov.

Kod Efesa je najbolji bio Šejn Larkin sa 29 poena (3-7 za dva, 4-10 za tri, 11-12 penali) i 2 asistencije, Krunoslav Simon dao je 15 poena (2-10 za dva, 3-6 za tri), uz 10 skokova i 2 asistencije, a Brajant Danston postigao je 13 poena (2-5 za dva), uz 10 skokova i 2 asistencije.

Vasilije Micić nije imao svoje veče i meč je završio sa 10 poena (2-4 za dva, 2-9 za tri za 31 min) i 5 asistencija, uz 2 izgubljene lopte.

Statistiku sa meča pogledajte OVDE.

Tok meča:

U skladu sa filozofijama obe ekipe, gledali smo efikasan početak sa po dva pogotka za tri poena na obe strane (Anderson i Larkin – Kurbanov i Klajburn), a posle pet minuta bilo je 12:12.

Anderson je namestio ruku za Efes, dao je sedam poena, a Higins je odmah po ulasku u igru pogodio trojku za vođstvo CSKA 15:14.

Larkin i Higins potom su razmenili trojke, a Micić je posle dobrog prodora na samom startu meča vezao nekoliko grešaka – dve izgubljene lopte, er-bol na trojci. Klajburn je poentirao uz faul na drugoj strani, da bi Heket trojkom doneo Itudisovom timu prvu osetniju prednost (24:17).

Nije tajm aut pomogao Atamanu, posle nove trojke Higinsa bilo je +12 (29:17), ali Bobua preko ruke pogađa trojku i smanjuje zaostatak na kraju prve četvrtine (29:20).

Na početku drugog perioda Efesu je nekoliko lopti “izašlo“ iz koša, Motum je promašio otvorenu trojku, a na drugoj strani je Rodriges ubacio trojku iz teške pozicije, da bi Hajns prodorom preko Plajsa doneo CSKA 34:20.

Više od tri i po minuta trebalo je Efesu da dođe do koša iz igre – posle nesportske Hajnsa na Larkinu Atamanov tim vezao je četiri poena i isprovocirao Itudisov tajm aut.

Odbio je nalet CSKA – kako drugačije nego trojkom, ponovo je precizan bio Klajburn, ubrzo je ponovo bilo +13, ali ni Efes se nije dao, pa je sa linije penala i trojkom Simona opet smanjio na -7 (43:36).

Jeste prišao Efes na 5, ali su propustili priliku da dodatno uhvate priključak – Larkin i Danston izgubili su lopte jer su Moskovljani dobro napunili reket. Ipak, i Efes je zaigrao bolje u odbrani, doprineo je tome i Balbaj, a posle trojke Micića iz step-beka ponovo je bilo -5 (44:39).

Još jedna dobra odbrana Efesa, da bi u poslednjoj sekundi Piters faulirao Larkina na šutu za tri poena. Bek tima iz Istanbula pogodio je sva tri, pa je Efes izvukao premiju s obzirom na to kako je meč tekao – minus dva (44:42) na poluvremenu.

Na poluvremenu za CSKA je Higins ubacio 13, Klajburn 10 poena, a na drugoj strani je Larkin postigao 14. Micić ima 5 poena i 2 asistencije.

Počelo je drugo poluvreme trojkom Simona i vođstvom Efesa, ali je Micić promašio otvorenu trojku za +4 i kazna je stigla – laki poeni na obruču, a ubrzo i trojka De Koloa za 51:47.

Olako je Danston zaradio treću ličnu, a nedugo zatim, na šest i po minuta do kraja treće četvrtine, i četvrtu ličnu grešku pri rezultatu 51:49. Od tog trenutka CSKA je ponovo počeo da stvara prednost – Hajns je pogodio uz faul, zatim je Higins odgovorio na Larkinovu trojku, da bi Klajburn ubacio još jednu za 63:52 i Atamanov tajm aut.

Vratio je Ataman Danstona, ali nije u tom trenutku mnogo pomoglo jer je CSKA posle koša Hantera poveo 68.54. Međutim, Efes vezuje nekoliko solidnih odbrana, Simon je pogodio penale, Micić dao koš posle prodora, a zatim odigrao dobru odbranu i omogućio Larkinu da pogodi trojku uz zvuk sirene – 68:62.

Micić je bio potpuno van ritma, promašio je još dve trojke, dok je na drugoj strani Rodriges pogodio trojku, a Haket uz faul od table za 73:64. Potom je Larkin ponovo fauliran u šutu za tri poena i sva tri puta je bio precizan za -6.

Bio je dvaput Efes na -4, ali nisu uspevali da odbrane napada CSKA koji bi usledio – jednom je Bobua zaspao, a drugi put je Hajns poentirao posle skoka u napadu. Usledila je trojka De Koloa za 80:71, a onda na 4:45 do kraja Ataman dobija tehničku grešku.

Međutim, Efes je cele večeri bio tvrd orah, a tako je bilo i ovoga puta. Micić konačno pogađa trojku, a na 124 sekunde do kraja Danston pogađa dva bacanja za -6.

Larkin je smanjio ulazom na 85:81, ali je na drugoj strani napravio nerezonski faul na Higinsu koji pogađa oba bacanja, da bi zatim Larkin bacio er-bol i time je meč praktično bio rešen.