AO: Dimitrov posle tri sata u osmini finala

ATP 19. jan 20186:29 > 8:20
Clive Brunskill, Getty Images

Bugarski teniser Grigor Dimitrov plasirao se u osminu finala Australijan opena pobedom nad Rusem Andrejom Ruboljovim 3:1 u setovima.

Bugarin je savladao 32. igrača sveta za tri sata i sedam minuta igre po setovima 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.

Rubljov je bolje otvorio meč, već na startu brejknuo trećeg tenisera planete i poveo 2:0. Dimitrov je ubrzo vratio brejk, poravnao na 2:2, da bi u osmom gemu još jednom uzeo servis ruskom igraču, posle čega je priveo set kraju.

Bugarin je do finiša drugog seta imao prednost od jednog brejka, ali je onda izgubio dva servis gema u nizu i omogućio Rubljovu da poravna.

Na krilima osvojenog seta, Rubljov je u dobrom ritmu igrao i treći, došao do brejka u šestom gemu, ali se onda Dimitrov probudio vratio brejk, a zatim osvojio još jedan i poveo 2:1.

Ključan trenutak u četvrtom setu viđen je u sedmom gemu, kad je Dimitrov iskoristio prvu brejk loptu, poveo 4:3 i do kraja dobrim servis gemovima došao do pobede.

Njegov protivnik u osmini finala biće Nik Kirjos.

U ostalim mečevima, britanski teniser Kajl Edmund je obezbedio plasman u osminu finala Australijan opena, pošto je bio bolji posle pet setova od Gruzina Nikoloza Basilašvilija.

Britanac, koji je 49. na ATP listi, savladao je 61. igrača sveta rezultatom 7:6 (7-0), 3:6, 4:6, 6:0 i 7:5, posle tri sata i 48 minuta žestoke borbe na užarenom terenu u Melburnu, gde je temperatura dostizala i 40 stepeni po Celzijusu.

Edmund je posle sjajno odigranog taj-brejka u prvom setu, u kome protivniku nije dozvolio nijedan poen, izgubio dva naredna seta, pa je morao da juri zaostatak.

U četvrtom setu je Britanac slavio sa 6:0, a meč je činilo se i definitivno rešen u drugom gemu tog dela igre koji je trajao čak 20 minuta, a u kojem je viđeno čak 15 izjednačenja i 36 poena.

Ipak, Basilašvili je poslednji otpor pružio u petom setu, gde je imao i jednu brejk loptu, ali nije uspeo da porazi Edmunda.

Kajl Edmund će u narednom kolu igrati protiv Andreasa Sepija.

U osminu finala se plasirao i 10. nosilac Pablo Karenjo-Busta koji je sa 7:6 (7-4), 4:6, 7:5, 7:5 eliminisao 23. nosioca Luksemburžanina Žila Milera, posle tri sata i 21 minuta igre.

Španac će u narednom kolu na megdan boljem iz meča Marin Čilić – Rajan Harison.

Argentinac Dijego Švarcman pobedio je Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova posle preokreta 3:1 u setovima. Švarcman, 26. igrač sveta, slavio je po setovima 6(1):7, 6:2, 6:3, 6:3 i u osmini finala čeka Rafaela Nadala.