Zlato za Martino-Lagarda, Lasitskene, Ingebrigtsena…

Atletika 10. avg 201822:07 > 22:31
Alexander Hassenstein, Getty Images

Četvrtog dana Evropskog prvenstva u atletici u Berlinu, održana su finala u osam disciplina.

Francuz Paskal Martino-Lagard je osvojio zlato u trci na 110 metara preko prepona u vremenu 13,17, a isto vreme je imao i ruski takmičar Sergej Šubenkov. Ipak, odlučili su milimetri i foto-finiš, pa je slavio francuski takmičar. Do bronze je stigao Španac Orlando Ortega (13,34).

Na 400 metara je trijumfovao Britanac Metju Hadson-Smit, srebro je osvojio Belgijanac Kevin Borle, a bronzu njegov identični brat blizanac Džonatan Borle. Slovenac Luka Janežic je bio peti.

Na 1500 metara pobedu i zlatnu medalju je odneo Norvežanin Jakob Ingebrigtsen, drugi je bio Poljak Marčin Levandovski, dok je do bronze došao Džejk Vajtman iz Velike Britanije.

U konkurenciji žena na 800 metara zlato je osvojila Ukrajinka Natalija Prišepa, srebro je pripalo Francuskinje Renel Lamot, a bronza još jednoj Ukrajinki Olgi Lijakovoj.

Na 400 metara preko prepona evropska šampionka je postala Švajcarkinja Lea Šprunger, dok je u sedmoboju trijumfovala Belgijanka Nafisatu Tijam.

U disciplini skok u vis pobedila je svetska šampionka, Ruskinja koja zbog suspenzije svoje države mora da se takmiči pod neutralom zastavom, Marija Lasitskene.  Bugarka Mirela Demireva je bila srebrna, a Nemica Mari-Loran Jungflajš bronzana. Hrvatica Ana Šimić je bila 10. u finalu.

U troskoku je slavila Grkinja Paraskevi Papahristu, a u bacanju koplja Nemica Kristin Husong.

Bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka nije se plasirao u finale trke na 800 metara na Evropskom prvenstvu u Berlinu.

Predstavnik BiH osvojio je tek sedmo mesto u prvoj polufinalnoj grupi s rezultatom 1.47,24. U finale su se plasirala po tri takmičara iz dve polufinalne grupe, te još dva atletičara po rezultatu.