Španović: Napašću zlato u Dohi, a biću prava u Tokiju

Atletika 5. mar 201918:08 > 18:11
N1

Srpska atletičarka Ivana Španović, posle trećeg uzastopnog zlata na Evropskom dvoranskom prvenstvu, kaže da sa istim ambicijama odlazi na Svetsko prvenstvo u Dohu, a sigurna je da će u Tokiju, na Olimpijskim igrama 2020, biti ona prava.

Njen trener smatra da bi joj za svetsko zlato bilo dovoljno da preskoči između 7.10 i 7.20 metara.

Ivana Španović skokom od 6,99 metara osvojila je u nedelju zlatnu medalju u Glazgovu.

Planiram da nastavim niz dok god sam fizički sposobna i mentalno motivisana, rekla je evropska šampionka gostujući u Danu uživo.

Svakako da je ovo jedna lepa stvar koja se desila, pogotovo što dobija na težini jer se desila par meseci posle povrede“. To potvrđuje i moj kvalitet i kvalitet Gorana kao trenera koji me dobro poznaje i koji zna kako me pripremiti kad je najteže“, dodala je gošća N1.

Njen trener Goran Obradović kaže da je ovo najteža medalja od svih 11 koje je osvojila, baš zbog povrede koju je zadobila u Berlinu prošle godine. Posle samo šest meseci stručni medicinski tim je uspeo da sanira povredu i uspeli smo da podignemo formu, dodao je Obradović.

Španovićeva kaže da su sve to vreme priprema i rehabilitacije bili vođeni time kako se oseća, da li oseća bolove, i da li je povredu izbacila iz glave. Teško je vratiti se na stazu i adaptirati, navodi i dodaje da oštrine, po kojoj je poznata, nije bilo zbog povrede i straha. Za to vreme, kaže da su pratili konkurenciju, ali da su uvek fokusirani isključivo na ono što oni žele.

Evropska šampionka kaže da je sve sada podređeno Svetskom prvenstvu koje se održava u Dohi u oktobru.

Sa istim ambicijama odlazimo tamo, a to je napad na svetsko zlato„. Navodi da će se u hodu dogovarati gde će se pojavljivati od ostalih takmičenja.

Obradović podseća da im nedostaje ta medalja, uz olimpijsku, i da jurišaju na nju. Ističe da se zbog klime u Dohi, SP organizuje u oktobru, i podseća da je to neobična situacija na koju će morati da se prilagode i treneri i takmičari. Evropska i svetska prvenstva se održavaju u avgustu. Obradović kaže da se prvi put treneri suočavaju sa ovim terminom, što se odražava na tempiranje forme, tada da će se videti ko je od njih uspeo da se tome prilagodi. Navodi da je ugrađen klima sistem u stadion gde će se Svetsko prvenstvo održati, koji će uspeti da spusti temperature.

Španovićeva kaže da će joj biti potrebno mnogo preko 7 metara ako želi da se izbori za svetsko zlato. Obradović navodi da očekuje da krene na putu ka SP sa 6.70 i 6.80, pa da nekom od mitinga Dijamatske ligi preskoči tu granicu od 7 metara, kako bi u Dohi ostvarila između 7.10 i 7.20, što bi, smatra, bilo dovoljno za zlatnu medalju.

Španovićeva kaže da razmišlja o OI u Tokiju uveliko, i da će Doha biti poslednja velika priprema pred to. Ambicije su uvek iste, ovo su zrele atletske godine i znam da se snađem u svakoj situaciji, dodaje. Gošća N1 ističe da osvajanje medalje u Glazgovu nije bilo ni malo lako i da sigurno sve ne bi uspela da iznese tako, da je mlađa.

Sve se namešta tako da ću u Tokiju biti ona prava“, kaže Španovićeva.

Jovančevićeva medalja veoma važna za srpsku atletiku

N1

Srpski takmičari iz Glazgova su doneli i bronzu. Naime, Strahinja Jovančević uzeo je ovo odličje, skočivši, uz to, i novi nacionalni rekord – 8.03 metara. Obradović kaže da je ta medalja mnogo važna za domaću atletiku, jer je Jovančević na takmičenje otišao sa najslabijim ličnim rekordom u odnosu na ostale. Svi smo veoma emotivno to primili, uspeo je da iznenadi i nas i sebe, uspeo je i da skoči nacionalni rekord, naglašava Obradović. I da bude rame uz Ivanu, da ne bude samo ta Ivana kao lokomotiva, već da bude što više medalja, što više takmičara, dodaje.

Obradović kaže da je prekretnicu, kad su u pitanju pojedinačni sportovi, napravio napravio Olimpijski komitet Srbije kad je napravio kategorizaciju pojedinačnih sportova, sportista i sportistkinja. Od 2010. krenulo se u ozbiljno ulaganje u pojedinačne sportove i oni su doživeli pravu ekspanziju (džudo, rvanje…), naročito sportovi koji su, praktično, bili ugašeni.

Sistemski se ulagalo u pojedinačne sportove i više se medalja može očekivati u Tokiju nego u Riju, kaže gost N1, dodajući da u svemu, uz OK, veliku ulogu je imalo Ministarstvo sporta i omladine i Atletski savez Srbije. Atletski savez Srbije je uspeo da napravi desetak atletskih staza širom zemlje, što je dovelo do omasovljenja sporta i, na primer, u Atletskom klubu Vojvodine gotovo da nemamo kapaciteta koliko je zainteresovanih, zaključuje Obradović.