SP: Čepngetič preživela pakao do zlata

Atletika 28. sep 20195:17 > 5:29
Alexander Hassenstein/Getty Images for IAAF

Kenijska maratonka Rut Čepngetič osvojila je prvu zlatnu medalju na Svetskom šampionatu u Dohi, pošto je prva prošla kroz cilj jedne od najtežih maratonskih trka u istoriji.

Po neverovatno teškim vremenskim uslovima od 33 stepena celzjusovih, iako se trčao po noći uz čak 73% vlažnosti vazduha, Čepngetič je uspela da prva prođe kroz cilj u vremenu 2:32.43 koje je najsporije vreme pobednice ikada na svetskim prvenstvima. Ipak, sam uspeh je bio stići na cilj s obzirom da je zbog teških vremenskih uslova odustalo čak 28 od 68 takmičarki.

Druga je završila jedna od favoritkinja Ros Čelimo sa 63 sekunde zaostatka, a treća je bila Hetalija Johanes iz Namibije. Ipak, najveća heroina po ovim nehumanim uslovima svakako je 39-godišnja Kenijka Edna Kiplagat, koja je istrčala 2:35.36 i završila na četvrtom mestu, čime je obezbedila olimpijsku normu, pa će u Tokiju naredne godine napasti medalju kao 40-godišnjakinja.