Ferari popunio prvi startni red u Majamiju!

Formula 1 7. maj 202223:03 > 23:30 13 komentara
Šarl Lekler
REUTERS/Ricardo Arduengo via Guliver

Vozač Ferarija Šarl Lekler osvojio je pol poziciju pred Veliku nagradu Majamija, petu trku ovogodišnjeg šampionata Formule 1.

VN Majamija

Vodeći u generalnom plasmanu je pred prvu trku na ulicama Majamija došao sjajnim krugom od 1:28.796 minuta, sa 19 stotinki prednosti u odnosu na svog timskog kolegu Karlosa Sainsa juniora. Monegašaninu je to treća pol pozicija ove sezone, a 12. u karijeri, dok je Ferari popunio prvi startni red prvi put još od trke u Meksiku 2019.

Dvojac Ferarija sledio je branilac titule Maks Ferstapen, koji je bio samo pet hiljaditih delova sekunde iza Španca.

Baš vozač Red Bula je držao prvu poziciju do samog finiša kvalifikacija, ali su i Sains i Lekler imali fantastične krugove kojima su ga ugrozili. Sâm Holanđanin im je pomogao u tome pošto je u poslednjem pokušaju za brzi krug napravio grešku. Ferstapena je umalo ugrozio i njegov timski kolega Serhio Peres, koji je bio 45 hiljaditinki dalje i morao je da se zadovolji četvrtom pozicijom.

Najbolji među ostalima bio je vozač Alfa Romea Valteri Botas, sa nešto manje od sedam desetinki zaostatka u odnosu na Leklera. Finca su sledili sedmostruki svetski šampion Luis Hamilton, Pjer Gasli u bolidu Alfa Taurija i vozač Meklarena Lando Noris, koji su bili unutar sekunde u odnosu na Monegašanina. Najbolju desetoricu na startu kompletiraće drugi vozač Alfa Taurija Juki Cunoda i Lens Strol u Aston Martinu.

Najveće iznenađenje u kvalifikacijama bila je eliminacija drugog vozača Mercedesa Džordža Rasela u drugom delu, pošto je on od početka vikenda generalno imao mnogo bolji ritam od Hamiltona. Rasel je zauzeo 12. poziciju, između dvojice višestrukih svetskih šampiona Fernanda Alonsa i Sebastijana Fetela. U tom delu kvalifikacije su završili i Danijel Rikardo u drugom Meklarenu i vozač Hasa Mik Šumaher.

U prvom delu nije bilo velikih iznenađenja, ali kao manje može da se okarakteriše eliminacija Kevina Magnusena u drugom Hasu. Danac će zauzeti 16. mesto na startu, ispred Guanjua Džoua u bolidu Alfa Romea, koji je bio usporen u pokušaju brzog kruga, dvojca Vilijamsa Aleksa Albona i Nikolasa Latifija i Estebana Okona u Alpinu. Francuz nije ni izašao na stazu u kvalifikacijama jer mu je bolid bio previše oštećen u incidentu sa Sainsom tokom trećeg treninga.

Prva trka za Veliku nagradu Majamija u istoriji startuje u nedelju u 21.30, a možete da je pratite na Sport Klubu HD.