Ferstapen rutinski, Lekler vicešampion, Fetel u penziji!

Formula 1 20. nov 202215:31 42 komentara
Maks Ferstapen
Getty Images / Red Bull Content Pool

Vozač Red Bula Maks Ferstapen trijumfovao je na Velikoj nagradi Abu Dabija kojom je završen ovogodišnji šampionat Formule 1. Poslednja trka sezone označila je i kraj karijere za četvorostrukog svetskog šampiona Sebastijana Fetela, koji je zauzeo 10. mesto na „Jas Marini“.

Holanđanin, koji je još u oktobru obezbedio titulu, na poslednjoj trci se po 15. put našao na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, čime je dodatno pomerio rekord po broju pobeda u jednom šampionatu. Ferstapen je tako ujedno proslavio 35. pobedu u karijeri.

Najbliži dvostrukom svetskom šampionu bio je Šarl Lekler u Ferariju koji je tako postao ovogodišnji vicešampion, pobedivši drugog vozača Red Bula Serhija Peresa. Monegašanin je kroz cilj prošao osam i po sekundi iza Ferstapena, a nešto više od sekunde ispred Peresa.

Velika nagrada Abu Dabija nije pružila mnogo uzbudljivih borbi, ali je zbog različitih strategija vozača koji su se borili za vicešampionsku poziciju bila i te kako zanimljiva. U Red Bulu su se za Peresa opredelili za dva odlaska u boks, dok je Lekleru iz Ferarija rečeno da uradi upravo suprotno. Iako je meksički automobilista u finišu smanjivao razliku, na kraju mu je ponestalo krugova da bi uopšte pokušao da napadne vozača Ferarija.

Sama borba za pobedu praktično nije ni postojala, pošto je Ferstapen poveo od starta, a vodeću poziciju je izgubio samo prilikom odlaska u boks. Iako je samo jednom išao na zamenu pneumatika, šampion je u potpunosti kontrolisao trku i zasluženo pomerio rekord po broju pobeda u jednoj sezoni.

Najbolji među ostalima dugo je bio Luis Hamilton u Mercedesu, ali je on bio primoran da odustane tri kruga pre kraja zbog problema sa hidraulikom. Sedmostruki svetski šampion je posle starta imao kontakt sa Karlosom Sainsom juniorom, potom je profitirao od strategije, ali nije stigao do cilja. Ova sezona je, inače, prva u Hamiltonovoj karijeri u kojoj nije ostvario nijednu pobedu.

Sains je na kraju bio četvrti, ispred Džordža Rasela u Mercedesu, vozača Meklarena Landa Norisa i Estebana Okona u bolidu Alpina. Najbolju desetoricu, tačnije osvajače bodova, kompletirali su vozač Aston Martina Lens Strol, Danijel Rikardo na svom oproštaju od Meklarena, ali i Formule 1 do daljeg, kao i Fetel. Četvorostruki svetski šampion je karijeru završio posle 299 startova, 53 pobede, ukupno 122 podijuma i 57 pol pozicija, a to je proslavio krofnama na startno-ciljnom pravcu u Abu Dabiju.

Ferstapen je sezonu prepunu rekorda završio sa 454 boda, ispred Leklera sa 308 i Peresa koji je osvojio 305.

Naredni šampionat Formule 1 startuje Velikom nagradom Bahreina 5. marta i moći ćete da ga pratite ekskluzivno na Sport Klubu.