Hamilton (opet) za istoriju – prvi do trijumfa na 30 staza

Formula 1 22. nov 202114:45 > 14:53 12 komentara
Luis Hamilton
© 2021 Daimler AG/LAT Images

Sedmostruki svetski šampion Luis Hamilton u nedelju je slavio na Velikoj nagradi Katara, a staza „Losail“ je 30. na kojoj je stigao do najvišeg stepenika pobedničkog postolja.

VN Katara

Britanac je u dominantnom stilu trijumfovao u katarskoj pustinji i tako upisao 102. trijumf u karijeri, a dan ranije je takođe bio ubedljiv u borbi za pol poziciju.

Tokom karijere koja traje 15 godina vozač Mercedesa se trkao na 35 različitih staza, a samo na pet nije uspeo da slavi. Od onih koje su trenutno u kalendaru kao pobednik nije završio samo na stazi „Zandvort“ koja se ove godine vratila kao domaćin Velike nagrade Holandije. Prethodno nije stigao stigao do najvišeg stepenika pobedničkog postolja na stazama „Bud“ u Indiji, „Manji-Kur“ u Francuskoj, ulična u Valensiji i trci za Veliku nagradu Koreje.

Spisak staza na kojima je sedmostruki svetski šampion slavio je podugačak i izgleda ovako:

© 2021 Daimler AG/Jiri Krenek

Od svih tih staza, Hamilton je najuspešniji na „Hungaroringu“ i „Silverstonu“, gde je trijumfovao po osam puta, dok jednu pobedu manje ima na stazi „Žil Vilnev“. Šest puta je slavio na Velikoj nagradi Sjedinjenih Država, kao i u Kini i Španiji, dok po pet pobeda ima u Japanu, gde je bio pobednik kako na „Fudžiju“, tako i „Suzuki“, Monci, Sočiju, Abu Dabiju i Bahreinu.

Katar je, inače, proteklog vikenda postao 34. zemlja koja je od 1950. godine ugostila šampionat Formule 1. Za manje od dve nedelje najbolje vozače današnjice čeka još jedna nova staza – ulična u Džedi, na kojoj će biti vožena prva Velika nagrada Saudijske Arabije u istoriji, kao pretposlednja runda ove sezone. Ta trka je zakazana za 5. decembar, a nedelju dana kasnije na programu je veliko finale u Abu Dabiju. Pred poslednje dve trke sezone vozač Red Bula Maks Ferstapen ima osam bodova prednosti u odnosu na Hamiltona, a rasplet njihove borbe za titulu možete da pratite ekskluzivno na Sport Klubu.