Spa kao lekcija: Novo bodovanje za skraćene trke

Formula 1 14. feb 202221:05 6 komentara
Maks Ferstapen
Lars Baron/Getty Images

Komisija Formule 1 izglasala je promenu propisa koji se tiču bodovanja u slučaju trka koje iz nekog razloga moraju da budu skraćene posle debakla koji se desio na prošlogodišnjoj Velikoj nagradi Belgije.

Trka na stazi „Spa Frankošam“ trajala je samo dva kruga, i to iza bezbednosnog vozila, a vozači koji su se našli među prvom desetoricom dobili su polovinu predviđenih bodova. To je učinjeno jer nije pređeno 75 odsto predviđene distance, uprkos tome što na stazi nijednog trenutka nije bila istaknuta zelena zastavica za trkanje zbog loših vremenskih uslova.

Po predlogu Komisije, koji tek treba da usvoji Sportski savet za auto-moto sport, bodovi se neće dodeliti ukoliko lider ne kompletira dva puna kruga, bilo da je bezbednosno vozilo na stazi ili ne. Ukoliko vodeći odvoza više od dva kruga, ali manje od 25 odsto trke, bodove će osvojiti samo najbolja petorica i to po sledećem sistemu: 1 – 6, 2 – 4, 3 – 3, 4 – 2, 5 – 1.

Ako se desi da vozač koji drži prvu poziciju završi više od četvrtine trke, ali manje od polovine, do bodova će doći najbolja devetorica po sledećem sistemu: 1 – 13, 2 – 10, 3 – 8, 4 – 6, 5 – 5, 6 – 4, 7 – 3, 8 – 2, 9 – 1. I na kraju, ukoliko vodeći završi između 50 i 75 odsto trke, bodove će osvojiti najbolja desetorica i to po sledećem sistemu: 1 – 19, 2 – 1, 3 – 12, 4 – 9, 5 – 8, 6 – 6, 7 – 5, 8 – 3, 9 – 2, 10 – 1. Ako se završi više od 75 odsto trke, kao i do sada, biće dodeljeni puni bodovi.

Pored novog bodovanja za skraćene trke, Komisija Formule 1 je potvrdila i održavanje tri sprint trke koje će odrediti startni poredak, i to na stazama „Enco i Dino Ferari“, „Red Bul ring“ i „Interlagos“.

Sprint trke su uvedene prošle godine i traju oko 25-30 minuta, a tokom njih vozači pređu do 100 kilometara. Njima prethode kvalifikacije u petak tokom kojih se dobija startni poredak za sprint trku, koja određuje grid za nedelju. Razlika u odnosu na prošlu godinu je to što će najbolji u kvalifikacijama zapravo dobijati zvaničnu pol poziciju, a ne pobednik sprint trke. Uz to, promenjeno je i bodovanje, pa će ove godine najbolja osmorica osvajati bodove po sistemu osam za prvog, sve do jednog boda za osmog.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 počinje 20. marta Velikom nagradom Bahreina i moći ćete da ga pratite ekskluzivno na kanalima Sport Kluba. Prva testiranja najbolje vozače današnjice čekaju od 23. do 25. februara na stazi „Katalunja“.