Akosta za istoriju – prvi ruki šampion sveta od 1990!

Moto-GP3 7. nov. 202113:21 > 14:0410 komentara
Pedro Akosta
Ajo Motorsport

Vozač Red Bul KTM Ajo tima Pedro Akosta osvojio je titulu svetskog šampiona u Moto3 kategoriji trku pre kraja sezone trijumfom na Velikoj nagradi Algarvea.

Akosta je u Portugalu postao prvi novajlija koji je došao do naslova prvaka od 1990. godine, kada se na tronu našao Loris Kapirosi. Italijan je i dalje vlasnik rekorda za najmlađeg svetskog šampiona u istoriji sa 17 godina i 165 dana, a mladi španski motociklista je samo dan stariji došao do najvećeg uspeha karijere.

Borba za titulu rešena je u poslednjem krugu, kada je Akostinog jedinog konkurenta za titulu Denisa Fođu sa staze izbacio Derin Binder iz Petronasa, u trenutku kada je vozač Leoparda bio na drugoj poziciji, iza Akoste. U tom incidentu pored staze završio je i Serhio Garsija, dok je Binder ostao u trci i zauzeo četvrto mesto, ali je diskvalifikovan zbog neodgovorne vožnje.

Fođa je, inače, vodio tokom većeg dela trke, da bi u poslednjih nekoliko krugova vozač Red Bul KTM Ajo tima počeo ozbiljno da ga izaziva. Od tog trenutka Akosta je imao siguran put do šestog trijumfa ove sezone, a osmog podijuma ove sezone, sa tri i po desetinke prednosti u odnosu na Andreu Minja iz Aspara. Njima dvojici se na podijumu pridružio vozač Avintije Nikolo Antoneli, koji je bio pola sekunde iza svog sunarodnika.

Najbolji među ostalima bio je Džeremi Alkoba, ispred Isana Gevare, Ajumua Sasakija i Romana Fenatija, a među prvom desetoricom našli su se i Ćavi Artigas, Tacuki Suzuki i Filip Salač.

Posle takvog raspleta, Akosta na čelu generalnog plasmana ima 259 bodova, 46 više od Fođe, dok je Garsija treći sa 168 bodova.

Ovogodišnji Svetski šampionat u motociklizmu završava se naredne nedelje trkom za Velikom nagradom Valensije, uz direktne prenose na Sport Klubu.