Doktorov teren spreman za novi žestoki okršaj (14.00, SK3)

Moto GP 18. sep. 202121:10 > 19. sep. 2021 13:532 komentara
Valentino Rosi
Petronas SIC Racing Team

Ovog vikenda Valentino Rosi trebalo je da vozi svoju poslednju trku na domaćem terenu, ali srećom po njega i njegove navijače, staza „Marko Simončeli“ ugostiće najbolje motocikliste današnjice još jednom za pet nedelja. I iako je Mizano ovog vikenda, kao i svaki put u poslednjih 15 godina, obojen u žuto, glavna uloga na samoj stazi pripala je njegovom štićeniku Frančesku Banjaji.

Mizano 2021.

Popularni Peko je prošle nedelje došao do neverovatnog trijumfa na Velikoj nagradi Aragona, svog prvog u kraljevskoj klasi. Mladi Italijan je to učinio posle fantastične borbe sa Markom Markesom u poslednja tri kruga, tokom kojih je osmostruki svetski šampion sedam puta pokušao da ga pretekne, ali ga je Banjaja svaki put nadmudrio. I čini se da mu je ta pobeda donela i te kako potrebno samopouzdanje, što pokazuje i osvojena pol pozicija pred Veliku nagradu San Marina i Riminija.

Vozač Dukatija je u impresivnom stilu slavio u kvalifikacijama, rekordnim krugom staze „Marko Simončeli“ u vremenu od 1:31.065 minuta, ispred svog timskog kolege Džeka Milera. Isti redosled bio je i nedelju dana ranije u Aragonu, a rasplet te trke vrlo dobro znamo… Njih dvojicu sledio je Fabio Kvartararo na Jamahi, koji je kvalifikacije završio padom, uprkos kojem je stigao do prvog startnog reda. Francuz se poprilično mučio u promenljivim uslovima u Mizanu od početka vikenda, ali kada je bilo najvažnije uspeo je da ispuni cilj.

S obzirom da su uslovi na obali Jadranskog mora velika nepoznanica, u nedelju svašta može da se desi. Čini se da su vozači Dukatija glavni kandidati za trijumf, kakvi god uslovi da budu, dok će se u Jamahi nadati da kiša stigne tek pošto se trka završi. Lista kandidata iz redova Dukatija se ne završava Banjajom i Milerom, pošto su se Horhe Martin i Žoan Zarko našli u drugom startnom redu, uz Pola Espargara na Repsol Hondi. Ne treba zaboraviti ni Marka Markesa, koji sigurno želi da se osveti Banjaji, a koliko žarko želi dobar rezultat pokazuje to da je tokom vikenda previše puta preterao i završio pored staze.

Markes će zauzeti sedmu poziciju na startu, ispred Aleša Espargara na Apriliji, koji je takođe imao pad u finišu kvalifikacija, dok njegov novi timski kolega Maverik Vinjales nije mogao bolje od 10. mesta. Vinjales je u petak po suvom bio impresivan, ali za utehu ima to što je iza sebe ostavio aktuelnog šampiona Đoana Mira i izuzetno raspoloženog Eneu Bastijanijija.

Ono što svakako nije pohvalno jeste činjenica da je čovek zbog kojeg je najveći broj ljudi ovog vikenda došao u Mizano zauzeo tek 23. mesto. Iza ’Doktora’ se našao samo njegov novi timski kolega Andrea Doviciozo, koji je tek u petak seo na Jamahu M1 posle osam godina. Drugi Rosijev štićenik Franko Morbideli, takođe, nije imao mnogo razloga za zadovoljstvo jer je na mestu gde je prošle godine stigao do prve pobede u karijeri zauzeo tek 16. startno mesto.

Morbideli, inače, nije poslednji pobednik na stazi „Marko Simončeli“, pošto je prošle godine na njoj vožena Velika nagrada Emilije Romanje, na kojoj se na najvišem stepeniku pobedničkog postolja našao Vinjales. Rekorder po broju pobeda u Mizanu je Markes, koji je tamo slavio šest puta, od toga tri puta u kraljevskoj klasi. Isti broj pobeda u najjačoj kategoriji imaju i Horhe Lorenco i Valentino Rosi, a od aktuelnih vozača nijedan nema više od jednog trijumfa.

Velika nagrada San Marina prvi put se u kalendaru Svetskog šampionata u motociklizmu našla 1981. godine, ali je prva vožena na stazi „Enco i Dino Ferari“, da bi se već sledeće godine preselila na „Muđelo“. Te dve staze su menjale domaćinstvo u dve sezone koje su usledile, da bi se u Mizanu vozilo od 1985. do 1987. godine. Stalno mesto u kalendaru staza koja danas nosi ime tragično preminulog italijanskog motocikliste dobila je 2007. godine, a tada je pobedu na njoj odneo Kejsi Stoner na Dukatiju. Australijanac je to učinio posle starta sa pol pozicije, što je u Mizanu pošlo za rukom samo još trojici vozača – Rosiju 2009, Daniju Pedrosi godinu dana kasnije i Vinjalesu prošle sezone.

Ko će se ovoga puta naći na najvišem stepeniku pobedničkog postolja saznaćete u direktnom prenosu na Sport Klubu 3 od 14 časova. Sama akcija u Mizanu kreće znatno ranije, pošto je od 11 časova na programu trka u Moto3 kategoriji, dok ona u Moto2 startuje u 12.20. Posle okršaja u kraljevskoj klasi na programu je još jedna trka, i to ona koja na kojoj će biti odlučena borba za titulu u MotoE, a nju možete da pratite od 15.30 na SK9.