Prošle sezone je Srbija preko Nikole Jokića dobila svoj prvi NBA tripl-dabl još od dana Vlada Divca, a u prethodnoj nedelji Nikola Vučević je postao prvi Crnogorac koji je došao do ovog impresivnog učinka.

Pre nego što se krenemo na 49. nedelju 2017. godine, evo podsećanja na to kako su igrači iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije nastupali za svoje klubove van nekadašnjih granica Jugoslavije od početka tekuće sezone.

Nedelja 45 – CG, BIH i MAK dijaspora: Mirza rešetao, pa se povredio

Nedelja 46 – Nurkić – Srbi 2:1, MVP Radović

Nedelja 47 – Eks Ju: Pušica „rešetao“, Jokić i Nurkić su NBA sile

Nedelja 48 – Spori povratak sa pauze

U Crnoj Gori imamo i junaka nedelje – usled veoma teških okolnosti po Orlando Medžik izazvanim brojnim povredama, tim sa Floride je na svoja pleća podigao centar iz Bara Nikola Vučević. Orlando pokušava da održi priključak sa timovima koji se bore za doigravanje, ali se porazi Magije množe. Ipak, u tom periodu Vučević beleži odlične partije, a najimpresivnija među njima je bila ona u porazu protiv Atlante Hoks – Vučević je postao prvi crnogorski igrač koji je postigao tripl-dabl u NBA ligi!

Takođe je postao i prvi centar Orlando Medžika koji je postigao tripl-dabl sa deset i više poena, skokova i asistencija – ranije su Šakil O’Nil i Dvajt Hauard ostvarivali tripl-dabl učinke dvocifrenim brojem poena, skokova i blokada.

Vučević je postao prvi igrač Medžika koji je zabeležio tripl-dabl sa poenima, skokovima i asistencijama od 2003. godine i Trejsija Mekgrejdija. Takođe, Vučević je drugi centar koji je u ovoj sezoni došao do te fantastične statistike, prethodno je as Nju Orleans Pelikansa Demarkus Kazins imao 29 poena, 12 skokova i 10 asistencija na meču protiv Klivlend Kavalirsa 28. oktobra.

Crnogorski centar se osim toga probio i na deveto mesto večne lige Orlando Medžika po broju odigranih minuta u dresu floridskog tima – pretekao je legendarnog plejmejkera Skota Skajlsa.

Vučevićeva ekipa ne stoji dobro na tabeli Istočne konferencije, trenutno imaju 11 pobeda i 17 poraza, pa centar rođen u Švajcarskoj verovatno neće dobiti poziv za Ol-star meč, ali je jasno da pripada NBA eliti, makar kada je produktivnost u napadu u pitanju.

Što se tiče drugih košarkaša iz Crne Gore, Bojan Dubljević je i dalje van ekipe Valensije zbog povrede, Zeković i Martinić preslišavali su svoje rivale u Rumuniji, Bulatović je u Slovačkoj učestvovao u pobedi svog tima od skoro 60 poena razlike, a u poljskom prvenstvu i FIBA Ligi šampiona po običaju moramo istaći odličan učinak Vladimira Dragičevića.

NBA

Nikola Vučević (Orlando Medžik), poraz u gostima od Šarlot Hornetsa 104:94 – 10 poena (5/12 iz igre), 8 skokova, 5 asistencija, 2 ukradene lopte, 2 blokade, 2 izgubljene lopte za 27 minuta;pobeda kod kuće protiv Atlanta Hoksa 110:106 – 22 poena (9/19 iz igre), 16 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene lopte, 4 blokade, 2 izgubljene lopte za 40 minuta;
poraz kod kuće od Denver Nagetsa 103:89 – 21 poen (10/19 iz igre), 17 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena lopta, 4 blokade, 4 izgubljene lopte za 32 minuta;

poraz u gostima od Atlanta Hoksa 117:110 – 31 poen (13/18 iz igre, 4/6 za tri poena), 13 skokova, 10 asistencija, 1 ukradena lopta, 1 blokada, 2 izgubljene lopte za 37 minuta.

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), poraz u gostima od Estudijantesa 73:71 – nije bio u sastavu tima zbog povrede;
poraz u Evroligi kod kuće od Makabija 73:71 – nije bio u sastavu tima zbog povrede;
Dino Radončić (Real Madrid), pobeda protiv Mursije 87:85 posle produžetka – 7 poena (3/3 iz igre), 1 skok za 9 minuta;
poraz u Evroligi kod kuće od Olimpijakosa 93:82 – 0 poena (0/1 iz igre) i 1 faul za 5 minuta na terenu;
Nemanja Radović (Obradoiro), poraz u gostima od Betisa 83:77 – 4 poena (2/5 iz igre), 3 skoka za 14 minuta;
Blagota Sekulić (Fuenlabrada), pobeda protiv Huventuda 83:78 – 0 poena, 1 skok za manje od 2 minuta;
Vladimir Golubović (Betis), pobeda protiv Obradoira 83:77 – 10 poena (3/7 iz igre), 3 skoka, za 19 minuta.

VTB

Bojan Subotić (Kalev), poraz u gostima protiv Cmokija 87:84 – 8 poena (3/6 iz igre), 1 skok, 5 ličnih grešaka za 17 minuta.

Nemačka

Nemanja Đurišić (Telekom Bon), pobeda protiv EVE Basketsa kod kuće 90:68 – 7 poena (3/5 iz igre), 4 skoka, 1 blokada, 1 izgubljena lopta.

Francuska

Ivan Maraš (Šole), poraz u gostima od Strazbura 88:54 – 0 poena (0/2 iz igre), 1 skok, 1 asistencija za 12 minuta;

Izrael

Halil Kanacević (Bnei Hercelija) – njegov tim nije igrao, sastaju se u sredu sa Makabi Ašdodom.

Češka

Bojan Bakić (Kolin), pobeda kod kuće protiv Brna 89:69 – 10 poena (4/6 iz igre), 1 skok za 14 minuta;
Miloš Pajović (Kolin), pobeda kod kuće protiv Brna 89:69 – 9 poena (4/5 iz igre), 2 skoka, 1 izgubljena lopta za 22 minuta.

Poljska

Vladimir Dragičević (Štelmet Zijelona Gura), pobeda u gostima protiv Aseko Prokoma 71:70 – 11 poena (5/7 iz igre), 9 skokova, 1 blokada, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

poraz u FIBA Ligi šampiona od Nimbruka 88:82 – 17 poena (7/12 iz igre), 4 skoka, 5 ličnih grešaka za 20 minuta).

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), u belgijskom prvenstvu protekle nedelje nije bilo utakmica – Ostende u narednom meču gostuje Leuvenu.
Pobeda u FIBA Ligi šampiona kod kuće protiv Arisa 69:67 – nije bio u sastavu tima.

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), pobeda kod kuće protiv Kluža 89:73 – 27 poena (9/15 iz igre), 6 skokova, 1 blokada za 23 minuta;
Miloš Komatina (SCM Temišvar), pobeda protiv Oradee 87:81 – 4 poena (2/5 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 3 ukradene lopte, 2 izgubljene lopte za 34 minuta;
Goran Gajović (Oradea), poraz od SCM Temišvara 87:81 – 7 poena (2/4 iz igre), 3 faula i 3 izgubljene lopte za 25 minuta;
Nemanja Milošević (Oradea), poraz od SCM Temišvara 87:81 – 11 poena (3/7 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 23 minuta;
Goran Martinić (Krajova), poraz u gostima od Sibiua 108:90 – 23 poena (10/14 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 33 minuta;

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), poraz u gostima od PVSK Veolije 110:106 – 13 poena (5/11 iz igre), 6 skokova, 1 izgubljena lopta za 22 minuta.

Slovačka

Ivan Zejak (Handlova), poraz kod kuće od Karlovke 74:81 – 8 poena (3/5 iz igre), 6 skokova, 5 faulova za 26 minuta;
Goran Bulatović (Inter Bratislava), pobeda protiv Nove Ves 134:75 – 2 poena (1/2 iz igre), 1 skok, 8 asistencija, 4 ukradene lopte za 16 minuta.

Austrija

Milovan Drašković (Rajfajzen Flajers Vels), pobeda protiv Obervarta 88:75 – 17 poena (8/13 iz igre), 14 skokova, 3 asistencije, 1 blokada, 4 izgubljene lopte za 33 minuta.

Portugal

Miki Novović (Bareirense), poraz od Benfike 93:85 – 11 poena (5/13 iz igre), 6 skokova, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 33 minuta.
Marko Loncović (Ilijabum), poraz od Oliveirensea u gostima 78:67 – 4 poena (2/9 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 5 ličnih grešaka za 24 minuta.

Kada govorimo o košarkašima iz Bosne i Hercegovine koji igraju u inostranim ligama, možemo reći da je nedelja bila dosta uspešna.

Najviše su se istakli bivši saigrači u tuzlanskoj Slobodi i beogradskoj Crvenoj zvezdi – Elmedin Kikanović i Milan Milošević. Prvi je blistao u FIBA Ligi šampiona gde je predvodio svoj Monako do pobede, dok je Milošević bio najbolji košarkaš svog Promiteasa u grčkom šampionatu. Krilni igrač je odličnom igrom doneo pobedu svom timu protiv „Kritskih kraljeva.“

U NBA stvari se ne kreću u dobrom smeru, koleno Mirze Teletovića mu i dalje ne dopušta da se vrati na parket u dresu Milvoki Baksa, dok je povredu doživeo i drugi bosanskohercegovački igrač u NBA – Jusuf Nurkić i izvrnuo članak, ali deluje da povreda nije teže prirode i da će se korpulentni centar uskoro vratiti na parket.

NBA

Mirza Teletović (Milvoki Baks) – i dalje je odsutan zbog povrede kolena, iako je već bilo najavljeno da će se vratiti na parket. Na kolenu mu je urađena artroskopska operacija;

Jusuf Nurkić
 (Portland Trejl Blejzers), poraz kod kuće od Vašington Vizardsa 106:92 – 15 poena (5/12 iz igre), 9 skokova, 2 asistencije, 3 blokade, 2 izgubljene lopte za 28 minuta;
Poraz kod kuće od Hjustona 124:117 – nije igrao zbog povrede članka koju je doživeo u susretu protiv Vašingtona.

Rendgenski nalazi su negativni, pa se povratak očekuje relativno brzo.

Španija

Adin Vrabac (Iberostar Tenerife) – Vrabac je napustio ekipu Iberostara i prešao u redove Hamburg Tauersa, koji se takmiči u drugoj nemačkoj ligi.

VTB

Filip Adamović (Cmoki Minsk), pobeda kod kuće protiv Kaleva 87:84 – nije igrao.

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), pobeda protiv Ludvigzburga 91:71 – 13 poena (3/7 iz igre, 7/8 slobodna bacanja), 2 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 23 minuta;
pobeda u Evrokupu u gostima protiv Lijetkabelisa 88:87 – 14 poena (4/7 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 4 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 25 minuta.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), pobeda u gostima protiv Dižona 99:71 – 6 poena (3/6 iz igre), 4 skoka, 1 izgubljena lopta za 24 minuta;
pobeda u FIBA Ligi šampiona kod kuće protiv Karšijake 79:65 – 23 poena (5/8 iz igre, 13/14 slobodna bacanja), 7 skokova, 1 asistencija, 1 ukradena lopta za 31 minut.

Grčka

Edin Atić (AEK), pobeda kod kuće protiv Olimpijakosa 66:62 – nije ulazio u igru odlukom trenenra;
poraz u FIBA Ligi šampiona u gostima od Bajrojta 80:73 – 0 poena (0/1 iz igre), za 5 i po minuta;
Milan Milošević (Promiteas), poraz u gostima od Kritan Kingsa 82:78 – 28 poena (8/12 iz igre, 10/13 slobodna bacanja), 9 skokova, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 37 minuta.

Poljska

Seid Hajrić (Mjasto Sikla), poraz kod kuće od Rose 103:85 – Hajrić više nije član ekipe iz Krosna, prešao je u Politehniku iz Krakova, tim koji se takmiči u drugoj ligi.

Mađarska

Ismet Sejfić (JP Auto), poraz kod kuće od Atomeromua 88:70 – nije bio u sastavu tima.

Belgija

Haris Delalić (Spiru Šarlroa), u belgijskom prvenstvu protekle nedelje nije bilo utakmica – Šarlroa u narednom meču u gostuje Antverpenu u četvrtak.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), poraz od SCM Temišvara 87:81 – 15 poena (5/7 iz igre), 5 skokova, 6 asistencija, 5 faulova, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 33 minuta;
Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), pobeda u gostima protiv Dinama Bukurešta 102:61 – 14 poena (6/9 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte;

Finska

Bojan Šarćević (Kauhajoki), pobeda kod kuće protiv Kataje Basket 105:73 – 8 poena (3/9 šut iz igre), 2 skoka, 6 asistencija, 2 izgubljene lopte.

Danska

Vedran Borovčanin (Horsens) – dansko prvenstvo bilo je na pauzi prethodne nedelje, Horsens igra naredni duel sa Horshomom u sredu.

Na kraju se osvrćemo i na učinke makedonskih košarkaša koji se takmiče van granica nekadašnje Jugoslavije – najiskusniji među njima, Vojdan Stojanovski, nije imao svoj dan u porazu Bujukčekmečea od Darušafake. Bivši bek Albe, Andore i Betisa i osvajač četvrtog mesta na Evrobasketu 2013. godine ubacio je samo 7 poena uz šut iz igre od tek 25 odsto.

Sa druge strane u Rumuniji je blistao Aleksandar Kostoski, ali njegovi napori nisu uslovili pobedom Piteštija.

Španija

Nenad Dimitrijević (Huventud), poraz od Fuenlabrade 83:78 – 4 poena (2/4 iz igre), 1 skok za 12 minuta;

Turska

Vojdan Stojanoski (Demir Bujukčekmeče), poraz od Darušafake 75:57 – 7 poena (2/8 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija za 24 minuta;
Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), poraz u gostima od Fenerbahčea 85:72 – bez statističkog učinka za 2 minuta;

Rumunija

Aleksandar Kostoski (Pitešti), poraz u gostima od Targu Mureša 81:74 – 20 poena (6/13 iz igre), 5 skokova, 9 asistencija, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 30 minuta.

Košarkaška mapa Evrope i sveta se neprekidno transformiše – ukoliko ste čuli za transfer koji bi u neku evropsku ligu doveo igrača iz jedne od tri zemlje koje su nam na radaru, ne oklevajte da nam to sugerišete u komentarima, a mi ćemo rado uvažiti svaku korisnu primedbu.