CG, BIH i MAK dijaspora – Dragičević kralj Poljske, 37p

Skener 15. jan 201822:27 > 22:32
Turkish Airlines EuroLeague

Nekadašnji centar podgoričke Budućnnosti Vladimir Dragičević nastavlja sa superiornim partijama u dresu poljskog Štelmeta, protiv Trefla je šutirao nestvarnih 17/20 iz igre.

Posle zgusnutog rasporeda u proteklom periodu, velika većina evropskih prvenstava vratila se na ritam od jedne utakmice nedeljno, a i evropska takmičenja poput Evrolige, Evrokupa i FIBA Lige šampiona su u punom jeku.

U tri bivše jugoslovenske republike ove sezone imamo priliku da gledamo tri NBA igrača. Nažalost, Nikola Vučević već neko vreme pauzira u dresu Orlando Medžika, a na parket neće izlaziti još nekoliko nedelja. Mirza Teletović i dalje odsustvuje zbog zdravstvenog stanja, pa je jedini igrač u najjačoj svetskoj ligi iz te tri države Jusuf Nurkić, koji u Portlandu igra prilično promenljivo.

Pre nego što se detaljnije pozabavimo crnogorskim internacionalcima, da se podsetimo učinaka igrača iz prethodnih nedelja.

Nedelja 1 – Blagota i Vlado seju strah

Vladimir Dragičević je bez sumnje obeležio proteklu nedelju krunom dosadašnje sezone – utakmicom protiv Trefla u kojoj je ubacio 37 poena šutirajući 17/20 iz igre, tj. 85 odsto uspešnosti!

Ivan Maraš je promenio sredinu, u poslednje vreme mu nije išlo dobro u francuskom Šoleu, pa je postao novi igrač solunskog Arisa, za koji je odigrao i prve mečeve u protekloj nedelji.

Vladimir Mihailović je imao veoma lošu sedmicu u Ostendeu (0 poena za dva meča uz 0/10 iz igre), Milošević je bio solidan u Rumuniji, a Bojan Subotić je bitan šraf u sve boljim igrama estonskog Kaleva.

NBA

Nikola Vučević (Orlando Medžik) – ne igra od kada je polomio kost šake protiv Vašington Vizardsa 23. decembra, a povratak se očekuje sredinom februara.

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), pobeda kod kuće protiv Saragose 103:58 – 12 poena (5/8 iz igre), 7 skokova, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 19 minuta;

poraz kod kuće u Evroligi od Fenerbahčea 80:67 – 6 poena (1/2 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

Dino Radončić (Real Madrid), pobeda kod kuće protiv Fuenlabrade 100:72 – nije bio u sastavu tima;

pobeda u gostima protiv Himkija 95:78 – nije bio u sastavu tima;

Nemanja Radović (Obradoiro), poraz kod kuće od Gipuskoe 72:69 – 4 poena (2/4 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija za 18 minuta;

Blagota Sekulić (Fuenlabrada), poraz u gostima protiv Real Madrida 100:72 – 9 poena (3/10 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 26 minuta;

Vladimir Golubović (Betis), poraz u gostima protiv Burgosa 92:88 posle produžetka – 6 poena (2/2 iz igre), 4 skoka, 4 faula, 2 izgubljene lopte za 14 minuta.

VTB i Estonija

Bojan Subotić (Kalev), poraz u gostima protiv Lokomotive Kubanj 35:62 – 5 poena (2/5 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

pobeda kod kuće protiv Valge u estonskom prvenstvu 92:66 – 8 poena (2/3 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 20 minuta;

Nemačka

Nemanja Đurišić (Telekom Bon) – utakmice nemačkog prvenstva nisu se igrale protekle nedelje;

poraz u Ligi šampiona u gostima protiv Nimbruka 106:98 – 10 poena (4/6 iz igre), 2 skoka, 2 izgubljene lopte za 19 minuta;

Grčka

Halil Kanacević (Trikala), poraz u gostima od Kolososa 78:60 – 7 poena (1/7 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

Ivan Maraš (Aris), poraz u gostima od Kritan Kingsa 80:73 – 8 poena (2/10 iz igre), 4 skoka, 1 ukradena loptza, 1 izgubljena lopta za 20 minuta;

poraz u gostima od Nantera 91:63 – 4 poena (1/2 iz igre), 2 skoka za 16 minuta.

Češka

Bojan Bakić (Kolin), pobeda kod kuće protiv Svitavija 76:65 – 10 poena (3/6 iz igre), 1 skok, 1 blokada, 1 izugubljena lopta za 21 minut;

Miloš Pajović (Kolin), pobeda kod kuće protiv Svitavija 76:65 – 15 poena (6/8 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 20 minuta;

Poljska

Vladimir Dragičević (Štelmet Zijelona Gura), poraz kod kuće od Trefla 94:90 – 37 poena (17/20 iz igre, 5/6 slobodna bacanja), 7 skokva, 3 asistencije, 5 ličnih grešaka, 1 blokada, 3 izgubljene lopte za 27 minuta;

pobeda kod kuće u Ligi šampiona protiv Bešiktaša 99:96 – 14 poena (7/11 iz igre), 6 skokova, 2 asistencije za 25 minuta;

Boris Savović (Štelmet Zijelona Gura) – nije bio u sastavu tima.

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda kod kuće protiv Brisela 79:52 – 0 poena (0/3 iz igre), 5 skokova, 4 asistencije, 3 izgubljene lopte za 25 minuta;

poraz kod kuće u Ligi šampona od Avelina 61:51 – 0 poena (0/7 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 22 minuta;

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), pobeda u gostima protiv Targu Murepa 80:55 – 26 poena (10/14 iz igre), 8 skokova, 4 asistencije, 1 izgubljena lopta za 34 minuta;

Miloš Komatina (BC Temišvar), poraz u gostima od Sibiua 81:73 – 2 poena (1/5 iz igre), 5 skokva, 1 asistencija za 28 minuta;

Goran Gajović (Oradea), pobeda kod kuće protiv Politehnike 113:56 – 9 poena (4/7 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija za 21 minut;

Nemanja Milošević (Oradea), pobeda kod kuće protiv Politehnike 113:56 – 16 poena (6/7 iz igre), 8 skokva, 3 asistencije, 2 ukradene lopte za 17 minuta;

Goran Martinić (Krajova), pobeda u gostima protiv Timbe Timiš 101:74 – 17 poena (7/12 iz igre), 2 skoka, 4 asistencije, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 26 minuta.

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), pobeda u gostima protiv Albe Fehervar 89:85 – 9 poena (3/7 iz igre), 6 skokva, 1 izgubljena lopta za 22 minuta;

Milutin Đukanović (KTE Duna Asfalt), pobeda u gostima protiv Veolije 93:84 – nije bio u sastavu tima;

Amin Hot (MAFC Budimpešta), poraz kod kuće protiv Kermenda 73:62 – 2 poena (1/2 iz igre), 2 skoka, 5 asistencija, 4 izgubljene lopte za 13 minuta.

Slovačka

Ivan Zejak (Handlova), poraz ugostima protiv Rikera 99:87 – nije bio u sastavu tima;

Goran Bulatović (Inter Bratislava), poraz kod kuće od Košica 81:75 – 1 faul za 2 minuta;

Austrija

Milovan Drašković (Rajfajzen Flajers Vels), pobeda u gostima protiv Klosternojburga 89:84 – 17 poena (7/9 iz igre), 11 skokova, 3 blokade, 2 izgubljene lopte za 36 minuta;

Portugal

Miki Novović (Bareirense), poraz u gostima od Ovarenzea 76:61 – 13 poena (5/7 iz igre), 5 skokova, 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

Marko Loncović (Ilijabum), poraz u gostima od Lusitanije 95:97 – 15 poena (7/9 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 34 minuta;

Švajcarska

Slobodan Miljanić (Friburg Olimpik) – njegov tim nije igrao, a sledeća utakmica im je u gostima protiv Vinterura u utorak 16. januara;

Jusuf Nurkić, kao i većina igrača iz Portland Trejlblejzersa igra promenljivo, neki protivnički centri mu odgovaraju više od drugih.

Drugi igrači iz BiH pružali su predstave na koje su nas ranije navikli – Elmedin Kikanović zatrpava koševe protivnika u francuskom prvenstvu i FIBA Ligi šampiona, Nihad Đedović predvodi minhenski Bajern bez velikih potresa, a Milan Milošević je jedan od vođa ove godine iznenađujuće solidnog Promiteasa.

NBA

Mirza Teletović (Milvoki Baks) – ne igra od prve polovine Novembra kada mu je dijagnostifikovana plućna embolija; datum povratka na parket nepoznat;

Jusuf Nurkić (Portland Trejl Blejzers), pobeda u gostima protiv Oklahoma Sitija 117:106 – 20 poena (8/15 iz igre), 8 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena, 2 izgubljene lopte za 23 minuta;

poraz u gostima od Hjuston Rokitsa 121:112 – 8 poena (4/13 iz igre), 8 skokova, 1 asistencija, 3 blokade, 1 izgubljena lopta za 21 minut;

poraz u gostima od Nju Orleans Pelikansa 118:113 – 19 poena (7/9 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena lopta, 3 blokade, 3 izgubljene lopte za 31 minut;

poraz u gostima od Minesota Timbervulvsa 120:103 – 8 poena (3/6 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 20 minuta.

VTB i Belorusija

Filip Adamović (Cmoki Minsk), pobeda u gostima protiv Cmokija 2 – nije bio u sastavu tima;

poraz kod kuće od Jeniseja 88:74 – 4 poena (1/7 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 17 minuta;

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen) – nemački timovi nisu igrali u protekloj nedelji;

pobeda kod kuće protiv Lijetuvos Ritasa 81:68 – 14 poena (5/6 iz igre), 2 skoka, 2 izgubljene lopte za 20 minuta;

Amar Gegić (Bajern Minhen) – nije bio u sastavu tima.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), pobeda kod kuće protiv Limoža 105:90 – 16 poena (6/11 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 23 minuta;

pobeda u gostima u Ligi šampiona protiv Jeniseja 94:65 – 20 poena (10/14 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

Grčka

Edin Atić (AEK), poraz kod kuće od Panatinaikosa 94:74 – nije bio u sastavu tima;

poraz u gostima u Ligi šampiona od Banvita 78:71 – nije ulazio u igru odlukom trenera;

Milan Milošević (Promiteas), poraz u gostima od Lavrija 101:87 – 10 poena (3/7 iz igre), 4 skoka, 1 izgubljena lopta za 26 minuta.

Mađarska

Ismet Sejfić (JP Auto), pobeda kod kuće protiv Karpošvarija 89:76 – 18 poena (8/11 iz igre), 11 skokova, 2 asistencije, 4 izgubljene lopte za 30 minta;

Belgija

Haris Delalić (Spiru Šarlroa), pobeda u gostima protiv Liježa 104:98 – 2 poena (1/1 iz igre), 1 faul, 1 izgubljena lopta za 6 minuta;

Fahro Alihodžić (Leuven), poraz kod kuće od Olstara 75:74 – 4 poena (2/4 iz igre), 4 skoka, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 9 minuta;

Nedim Buza (Ostende), pobeda kod kuće protiv Brisela 79:52 – 2 poena (1/2 iz igre), 1 skok, 3 asistencije za 18 minuta.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda kod kuće protiv Politehnike 113:56 – 8 poena (2/7 iz igre), 2 skoka, 7 asistencija, 1 izgubljena lopta za 23 minuta;

Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), poraz u gostima od Piteštija 103:73 – 11 poena (4/10 iz igre), 3 skoka, 1 blokada, 2 izgubljene lopte za 17 minuta.

Austrija

Edin Bavčić (Klosternojburg Djuks), poraz kod kuće od Velsa 89:84 – 16 poena (7/13 iz igre), 3 skoka, 1 blokada, 5 faulova za 22 minuta;

Jozo Brkić (Arkadija Trajskirhen Lajons), poraz u gostima od Kapfenberga 71:61 – 6 poena (2/5 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 22 minuta;

Ramiz Suljanović (Arkadija Trajskirhen Lajons), 5 poena (1/3 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija za 13 minuta.

Švajcarska

Dejan Jeftić (Ženeva Lajons), pobeda kod kuće protiv Bonkura 98:81 – 11 poena (3/5 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija za 22 minuta;

Finska

Bojan Šarćević (Kauhajoki), pobeda kod kuće protiv Helsinki Sigalsa 70:62 – 2 poena (1/5 iz igre), 4 skoka, 5 asistencija, 3 ukradene i 1 izgubljena lopta za 36 minuta;

Danska

Vedran Borovčanin (Horsens) – njegov tim nije igrao u protekloj nedelji, a sledeći meč igra 21. januara protiv Bakena.

Među makedonskim igračima po običaju je najbolji bio Vojdan Stojanovski, čija solidna igra nije uspela da predupredi poraz od favorizovanog Bešiktaša, dok je Nenad Dimitrijević u Endesa ligi takođe bio na poraženoj strani uprkos dobroj individualnoj predstavi.

Španija

Nenad Dimitrijević (Huventud), poraz u gostima od Bilbaoa 99:74 – 12 poena (4/7 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 21 minut.

Turska

Vojdan Stojanoski (Demir Bujukčekmeče), poraz u gostima od Bešiktaša 78:65 – 14 poena (4/9 iz igre), 4 skoka, 4 asistencije za 26 minuta;

Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), poraz u gostima od Tofaša 92:52 – nije bio u sastavu tima.

Rumunija

Aleksandar Kostoski (Pitešti), pobeda kod kuće protiv Finiks Galate 103:73 – 8 poena (3/6 iz igre), 2 skoka, 5 asistencija, 2 izgubljene lopte za 25 minuta.