Golman AIK za SK: Uputstvo za gledanje švedske lige

Blog ostalo 31. mar 201823:51 > 23:56
Printscreen/Youtube

Alsvenskan, elitni rang švedskog fudbala, startuje u nedelju od 15 časova utakmicom između Hakena i Kalmara. Taj meč i mnogobrojne druge duele pomenute lige u nastavku sezone moći ćete da pratite uz ekskluzivne prenose na kanalima Sport Kluba.

Prvi dan aprila rezervisan je za početak fudbalskih takmičenja u Švedskoj, a na severu Evrope lopta će se kotrljati do novembra, ne računajući pauzu tokom Mondijala u Rusiji, čiji će deo biti i Šveđani.

U narednih sedam meseci vodiće se velika borba za titulu, a glavno pitanje glasi: Kako srušiti branioca trofeja Malme, koji je u pethodnih pet godina četiri puta bio šampion države?

Broj izazivača za klub sa juga zemlje je 15, a u najozbiljnije spada AIK. Mrežu stokholmskog velikana od ove sezone brani Budimir Janošević (28). Iskusni golman, koji je u Srbiji bio član subotičkog Spartaka, Vojvodine, Jagodine, Teleoptika, Rada i Čukaričkog, sjajnu sezonu u Bromapojkarni, sa kojom je ušao u elitni rang, naplatio je prelaskom u redove jednog od najvećih klubova u zemlji.

On je u ekskluzivnom intervjuu za Sport Klub govorio o ambicijama AIK u predstojećoj sezoni, glavnim kandidatima za titulu, stanju u tamošnjem fudbalu, infrastrukturi, pomoći države klubovima, uticaju imigranata, statusu koji Bojan Đorđić uživa u zemlji i mnogim drugim stvarima. Ukratko, u narednim redovima ćete pročitati sve što bi trebalo da znate o ligi, koja je od ove sezone postala deo Sport Klub familije.

Posle sezone u drugoj švedskoj ligi postali ste deo jednog od najvećih klubova u zemlji AIK. Kakav je osećaj igrati u takvom klubu?

Znao sam gde dolazim. AIK je, ne samo najveći klub u Švedskoj, nego i celoj Skandinaviji. Širom regiona ima više od 15 miliona navijača. Recimo, dok u Stokholmu za Đurgarden navija buržoazija, a Hamarbi je klub radničke klase, AIK bi u nekom slobodnom prevodu značio „klub svih nas“, ima navijače i među Šveđanima i među imigrantima. Osnovan je davne 1891. godine, ima veliku tradiciju i po svim segmentima spada u vrh fudbala u ovom delu Evrope.

U prethodne dve godine AIK je završavao na drugoj poziciji, iza Malmea. Kakve su ambicije u ovoj sezoni?

Samo se o tituli priča. Veliki je pritisak, na svakom koraku nam govore o tituli, od novinara koji nas prate, do navijača. Svi očekuju da postanemo šampioni. Lično, volim što je tako, spreman sam na to. Međutim, ima tu i drugih klubova sa šampionskim ambicijama. Pored aktuelnog šampiona Malmea, tu su Đurgarden i Estersund. Takođe, šampion iz 2015. Noršoping može u vrh, Geteborg ima visoke ambicije, Elfsborg isto. Draž lige je u tome što ne postoje samo dva kluba za koje svi navijaju i koji se jedini pitaju, kao u Srbiji. Ovde uvek može neko da iskoči.

Steve Welsh/Getty Images

Malme je osvojio četiri titule u prethodnih pet godina. Šta je to što izdvaja ekipu sa juga zemlje u odnosu na konkurenciju?

Oni su najstabilniji, imaju sistem koji radi godnama. Uzak krug ljudi koji je jedinstven u radu. Bilo je potrebno vreme da dođu na taj nivo, pravili su dobre transfere, ulagali u prave stvari, igrali Ligu šampiona i sad imaju mentalitet pobedničke ekipe. Sasvim zasluženo su osvajali titule, ali ove sezone ćemo se potruditi da ih skinemo.

AIK od 2013. godine igra na “Frends areni”, nacionalnom stadionu koji je izgrađen po najvišim standardima. Na njemu je, između ostalog, igrano finale Lige Evrope prošle godine. Kakvim uslovima se mogu pohvaliti konkurenti?

Naš stadion je u top 5 u svetu, sigurno. Nestvarno je kakav je. Ima pokretni krov, recimo, u subotu smo trenirali u zatvorenom, napolju temperatura u minusu, a nama na terenu podešeno na 17 stepeni. Fascinantno je, kao tržni centar. Kad uđeš, prvo ugledaš prodavnice, barove i ostalo što može da privuče navijače, pa tek onda idu tribine i pogled na teren. Naš klub plaća državi da bi igrao tu. Takođe, na državnom stadionu igraju i Đurgarden i Hamarbi, oni dele stadion koji je isto odličan. Geteborg ima sjajnu infrastrukturu. Generalno se mnogo para ulaže u to. Malme je jedini koji je uspeo da otkupi stadion od države, pa ne mora da plaća iznajmljivanje.

Spomenuli ste velika ulaganja u infrastrukturu. Koliku pomoć klubovi imaju od strane države u tome?

Država ima veliki uticaj u razvoju fudbala. Recimo, sav prihod od prodatih stvari na stadionima ide u klupske kase, bilo da su u pitanju suveniri, dresovi, piva ili kobasice… To je jedino što se ovde ne oporezuje od strane države, a poznato je da u Švedskoj morate da platite porez i kad odete u wc. To predstavlja veliki stimulans za klubove, zato na svakom stadionu imate prodavnice, barove gde navijači odu pre meča ili u poluvremenu. Takođe, nijedan klub ne plaća struju. Svi trening kampovi su pod reflektorima koji mogu da rade bez prestanka. Naravno, svuda je veštačka trava i uslovi su idealni.

Pored infrastrukture, u Švedskoj se sve više novca daje i za igrača, kako bi se privukli oni kvalitetni i ojačala liga. Kakva je platežna moć klubova?

Ima dovoljno novca, ne mnogo, ali je sve na vreme. Ovi jači klubovi mogu da plate igrače po 200, 300 hiljada evra godišnje. Šveđani su tvrdi na novcu dosta, sve planiraju nekoliko godina unapred. U stanju su da te cede u pregovorima kako bi ti spustili cenu i za hiljadu evra, ako mogu. Ali zato ti nikad ne bi dali ugovor, ako ne mogu da ti isplate do poslednjeg evra. Sve se radi planski, neka si Mesi, oni će ti platiti onoliko koliko imaju i to je to. Ne idu iznad svojih mogućnosti.

Sistemski rad je podigao fudbal u Švedskoj na viši nivo. Gde su timovi iz te zemlje u odnosu na rivale iz regiona?

Mislim da su Šveđani uveliko nadmašili Norvežane po kvalitetu, možda jedino Rozenborg može da parira, dok su Danci za pola stepenika iznad. Kopenhagen odskače u odnosu na sve švedske klubove, ali što se tiče ostatka danske lige, ne može reći da su bolji od Šveđana. Fudbal ovde napreduje iz dana u dan. Zlatan Ibrahimović je zaludeo zemlju. Sa njim su uvideli da mogu da imaju vrhunske igrače. Ukoliko nastave sa napretkom, verujem da će u doglednoj budućnosti biti konkurentni ostatku Evrope, ne računajući tih top 5,6 liga.

Dolazak Alsvenskana na kanale Sport Kluba predstavlja i veliki korak ka popularizaciji te lige širom kontinenta. Na koje načine se takmičenje promoviše u Švedskoj?

Prenose se svi mečevi, rade najave, snimci iz svlačionice su tu. Uvedena je i aplikacija FollowUs, na koju se navijači mogu pretplatiti za 20 evra. To im daje mogućnost da vide šta smo radili na treningu, atmosferu u svlačionici, putovanja. Recimo, sastanku pred meč prisustvuje i kamera koja sve snima i posle se pakuje u video od nekoliko minuta. Bukvalno je kao rijaliti. Mnogo toga se radi na tom marketinškom planu i za sad su rezultati sjajni.

Specifičnost Švedske je i veliki broj imigranata iz raznih krajeva sveta. To se reflektovalo i na fudbal. Vaš rival u prvom kolu biće Dalkurd, klub kurdskog naroda, a donedavno je u eliti igrala i Sirijanska, koja je bila predstavnik Sirijaca. Kakav uticaj takvi klubovi imaju na ligu?

Takvi klubovi služe da imigranti očuvaju svoj identitet. Recimo, i Srbi su imali Plavi tim koji je stigao mislim do druge ili treće lige. Ljudi su bili zainteresovani za takve projekte. Dalkurd finansiraju trojica ili četvorica Kurda, koji žive u Dubaiju i imaju mnogo novca. Taj klub je njihov ponos, uvek imaju pun stadion i evo došli su do najjačeg ranga. I Sirijanska je bila u Alsvenskanu, postoji i Asirijska takođe, to su sirijski klubovi finansirani od njihovih ljudi koji su u Švedskoj napravili milione. Oni maksimalno koriste državnu politiku i beneficije koje imaju da pomažu svoj narod.

Kad se govori o švedskom fudbalu na ovim prostorima jedna od asocijacija je i Bojan Đorđić, koji je, tokom karijere, takođe, bio član AIK. Kakva je njegova uloga u tamošnjem fudbalu sad?

On je jedan od funkcionera AIK. Izuzetno je cenjenu klubu, njegova generacija je donela poslednju titulu 2009. godine. Takođe, i njegov otac Ranko Đorđić uživa veliko poštovanje ovde. Ipak, glavni razlog zbog kojeg svi Srbi u Švedskoj navijaju za AIK je Nebojša Novaković. On je istinska legenda kluba. Svi se sećaju njegovog gola Barseloni u Ligi šampiona 1999. godine. Ovde se o tom pogotku priča kao o golu Darka Pančeva u Bariju.

Simon Hofmann/Bongarts/Getty Images

Pored Vas, u švedskoj ligi će ove sezone igrati još dvojica srpskih igrača – Nikola Đurđić kao član Hamarbija i Nikola Petrić, koji vas je nasledio na golu Bromapojkarne. Šta očekujete od njih?

Hamarbiju je nedostajao tip igrača kakav je Đurđić. On je izgradio ime ovde, sa Malmeom je bio u Ligi šampiona, ljudi ga cene i hvale. Uvek veže dva igrača za sebe, bori se, otvara prostor. Mislim da Hamarbi sa njim može da bude pri vrhu. Kad je o Bromi reč, posle mog odlaska nuđeni su im brojni golmani, ali oni su želeli Srbina i odlučili se za Petrića. Ostavio sam dobar utisak tamo i otvorio vrata našim igračima. Taj klub je poznat po vrhunskoj akademiji. Njihovi omladinci i kadeti dominiraju, ali do sad nisu uspevali da pronađu način da sve to pretoče i na kvalitet seniorskog tima. Deca su iz omladinske škole odlazila u velike klubove, recimo, Đorđić je tako otišao u Mančester Junajted.Sad je to promenjeno i njihova klinci će se razvijati u tom klubu.

Od Vas se očekuje da donesete sigurnost na golu AIK. Ipak, veći deo priprema proveli ste u oporavku od povrede. Da li ćemo Vas videti na golu već od prvog kola?

Nedostaju mi dve, tri nedelje da mi forma bude na vrhuncu. U punom sam treningu, prijateljski meč sa Helsinborgom mi je značio dosta, pošto mi je to prva utakmica posle sedam meseci. Ne znam da li ću od starta prvenstva biti na golu. Za konkurenta imam mladog reprezentativca Švedske. Ali, ne žurim nigde. Radim dobro i doći će sve na svoje.