CG, BiH, MAK: Elmedin dobar, šansa za Radončića

Skener 30. maj 20180:18 > 12:56
Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Kako se sezona približava kraju, tako je manje košarkaša iz tri balkanske zemlje koji se takmiče u najjačim evropskim i svetskim ligama. Međutim, i dalje su na košarkaškoj pozornici mnogi igrači iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije, koji imaju veliki uticaj na igru kvalitetnih timova.

Možda i najuspešniji protekle nedelje bio je Nemanja Milošević, čiji je Levski iz Sofije pobedom od 3:1 u finalu plej-ofa bio bolji od Balkana iz Botevgrada i postao šampion Bugarske. Milošević je imao veliku ulogu u tome, a na tri meča u prethodnoj nedelji ubacio je redom 6, 17 i 16 poena.

Dino Radončić, mladi igrač Real Madrida, konačno je dobio šansu u dresu prvaka Evrope, pa je u porazu svog tima u rezultatski nebitnom meču protiv Gran Kanarije postigao 12 poena.

Milko Bjelica nastavlja da igra dobro u Saragosi, a sezonu je završio sa 16 poena protiv Barselone Svetislava Pešića. Bojan Subotić, još jedan bivši centar Crvene zvezde, imao je dobru nedelju – Subotić je za estonski Kalev ubacio 19 poena u meču u kojem je tim iz baltičke države došao do titule prvaka u nacionalnom prvenstvu.

U Poljskoj se Vladimir Dragičević i Boris Savović bore za to da njihov Stelmet osvoji treće mesto u plej-ofu, igrali su veoma dobro protiv Polskog Cukijera, a Nihad Đedović bio je standardan u ekipi Bajerna, koja je eliminisala aktuelnog šampiona Bamberg iz plej-ofa, iako Đedović nije imao pravu šutersku nedelju.

Elmedin Kikanović u Monaku takvih problema nema – u četvrtini finala plej-ofa Po Ortezu je ubacio 17 poena.

Jedini košarkaš iz Makedonije u pregledu sada je ostao Nenad Dimitrijević, čiji je Huventud prethodne nedelje pobedio opuštenu Valensiju i trijumfalno okončao sezonu u kojoj se tim iz Badalone mučio i borio čak i za opstanak u velikom delu sezone. Dimitrijević na zatvaranju sezone nije ubacio nijedan poen.

Slede celokupni učinci igrača iz tri zemlje.
Pre toga pogledajte učinke košarkaša iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije iz protekle nedelje na OVOM LINKU.
IGRAČI IZ CRNE GORE
Španija

Bojan Dubljević (Valensija), poraz u gostima od Andore 87:69 – nije bio u sastavu tima;

pobeda kod kuće protiv Gran Kanarije 71:56 – 6 poena (3/7 iz igre), 9 skokova, 3 asistencije, 3 izgubljene lopte za 27 minuta;
fiba.basketball

Dino Radončić (Real Madrid), poraz u gostima od Gran Kanarije 88:78 – 12 poena (3/6 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 2 skoka, 1 asistencija, 4 izgubljene lopte za 23 minuta;

pobeda kod kuće protiv Tenerifea 83:73 – nije bio u sastavu tima;
Nemanja Radović (Obradoiro), poraz kod kuće od Baskonije 83:77 – 18 poena (9/13 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 15 minuta;
Blagota Sekulić (Fuenlabrada), pobeda kod kuće protiv Gipuskoe 84:70 – nije bio u sastavu tima;
Vladimir Golubović (Betis), poraz kod kuće od Tenerifea 109:62 – 5 poena (2/4 iz igre), 3 skoka, 1 izgubljena lopta za 13 minuta;
Milko Bjelica (Saragosa), poraz u gostima od Barselone 100:84 – 16 poena (7/17 iz igre), 8 skokova, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 34 minuta;

VTB i Estonija

Bojan Subotić (Kalev), pobeda za titulu u gostima protiv Tartu Ulikola 99:83 – 19 poena (7/10 iz igre), 5 skokova, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;
Marko Todorović (Himki) – nije bio u sastavu tima u tri meča plej-of serije sa Lokomotivom Kuban.
Poljska
Vladimir Dragičević (Stelmet Zijelona Gura), poraz kod kuće od Polskog Cukijera 117:95 – 17 poena (8/12 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije za 27 minuta;
Turkish Airlines EuroLeague

Boris Savović (Stelmet Zijelona Gura), poraz kod kuće od Polskog Cukijera 117:95 – 16 poena (7/9 iz igre), 5 skokova, 3 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 29 minuta.

Belgija
Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda kod kuće protiv Brisela 103:62 – 14 poena (5/10 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 20 minuta;
pobeda u gostima protiv Brisela 84:63 – 11 poena (3/6 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 18 minuta.
Rumunija
Goran Gajović (Oradea), pobeda kod kuće protiv Sibiua 76:64 – 12 poena (4/5 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 27 minuta;
pobeda kod kuće protiv Sibiua 71:61 – 9 poena (3/11 iz igre), 6 skokova, 4 ukradene i 1 izgubljena lopta za 27 minuta.
Švajcarska
Slobodan Miljanić (Friburg Olimpik), pobeda kod kuće protiv Ženeva Lajonsa 78:66 – 6 poena (2/3 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 22 minuta.

Bugarska

Nemanja Milošević (Levski), pobeda kod kuće protiv Balkana 71:65 – 7 poena (3/5 iz igre), 2 skoka za 22 minuta;
pobeda u gostima protiv Balkana 71:60 – 17 poena (7/12 iz igre), 4 skoka, 1 blokada za 27 minuta;
pobeda u gostima protiv Balkana za titulu 86:85 – 16 poena (6/17 iz igre), 8 skokova, 1 ukradena lopta za 32 minuta;
IGRAČI IZ BiH
Španija
Emir Sulejmanović (Fuenlabrada), pobeda kod kuće protiv Gipuskoe 84:70 – nije bio u sastavu tima;
Lazar Mutić (Mursija), poraz kod kuće od Estudijantesa 77:71 – nije bio u sastavu tima;
Sani Čampara (Palensija, 2. liga), poraz kod kuće od Manrese 83:76 – nije bio u sastavu tima;
Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), poraz u gostima protiv Bamberga 78:65 – 9 poena (3/8 iz igre), 4 skoka, 2 izgubljene lopte za 28 minuta;

pobeda kod kuće protiv Bamberga 99:67 – 11 poena (2/7 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 3 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena lopta za 24 minuta;
pobeda u gostima protiv Bamberga 83:79 – 5 poena (2/7 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 24 minuta;
Amar Gegić (Bajern Minhen) – nije bio u sastavu tima.
Francuska
Elmedin Kikanović (Monako), pobeda kod kuće protiv Po Orteza 99:97 – 6 poena (3/6 iz igre), 3 skoka, 2 izgubljene lopte za 22 minuta;
pobeda u gostima protiv Po Orteza 98:73 – 17 poena (7/14 iz igre), 8 skokova, 1 izgubljena lopta za 27 minut.
Grčka
Milan Milošević (Promiteas), tri poraza u polufinalu plej-ofa od Olimpijakosa – nije bio u sastavu tima.
Belgija
Nedim Buza (Ostende), pobeda kod kuće protiv Brisela 103:62 – 0 poena (0/2 iz igre), 1 skok, 1 asistencija za 9 minuta;
pobeda u gostima protiv Brisela 84:63 – 5 poena (2/3 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 13 minuta.
Rumunija
Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda kod kuće protiv Sibiua 76:64 – nije bio u sastavu tima;
pobeda kod kuće protiv Sibiua 71:61 – nije bio u sastavu tima;
IGRAČI IZ MAKEDONIJE
Španija
Nenad Dimitrijević (Huventud), pobeda kod kuće protiv Unikahe 85:78 – 0 poena (0/3 iz igre), 1 skok, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 10 minuta.