Srbi u svetu: Lučić i Jović mogu da „namirišu“ titulu

Skener 11. jun 201823:16 > 12. jun 2018 12:26
Alexandra Beier/Bongarts/Getty Images

U košarkaškim prvenstvima širom Evrope na programu je uglavnom finalna serija plej-ofa, a u skoro svakoj koja je trenutno aktivna nalaze se poneki košarkaši iz Srbije – Vladimir Lučić i Stefan Jović jure titulu osvajača Bundeslige sa Bajernom, Nikola Milutnov se bori u Grčkoj...

Bajern je gubio sa 1:0 u finalnoj seriji nemačkog plej-ofa protiv Albe iz Berlina, ali su Bavarci dvema pobedama protekle nedelje uspeli da preokrenu rezultat. Srpski reprezentativci Stefan Jović i Vladimir Lučić bili su zapaženi u ekipi polufinaliste ovogodišnjeg Evrokupa. Lučić je u drugom meču serije imao impresivnu partiju u kojoj je bez promašaja ubacio 14 poena za 13 minuta na terenu, a Jović je nastavio da „puni kolone“ tokom serije, iako nije šuterski raspoložen. Rezervni organizator igre Albe Stefan Peno u trećem meču serije imao je čak šest ukradenih lopti.

U španskoj Endesa ligi takođe možemo da gledamo finalne okršaje – Real opravdaca titulu favorita protiv Gran Kanarije, ali u timu iz prestonice i dalje nema Ognjena Kuzmića, koji ne igra zbog povrede kolena još od početka sezone. U timu ostrvljana bivši plejmejker Crvene zvezde Nikola Radičević igrao je solidno – u jednom meču serije imao je 11 poena. U španskoj Segundi takođe je uzbudljivo, a za titulu osvajača druge španske lige bori se i Melilja za koju nastupa srpski internacionalac Filip Đuran – trenutno je 2:2 u finalnoj seriji koju igraju Melilja i Manresa.

U VTB ligi mogli smo da gledamo Fajnal for, koji je održan u Moskvi, a na njemu su očekivano trijumfovali košarkaši domaćeg CSKA, pa je tako titulu na završnom turniru osvojio jedini tim u kojem nema srpskih košarkaša. Zenit Marka Simonovića bio je treći, iako nekadašnje krilo Zvezde nije imalo dobar turnir, a bekovi Stefan Marković i Danilo Anđušić nisu bili u sastavima svojih timova na turniru – u Uniksu i u Himkiju.

U Grčkoj takođe je aktuelno finale doigravanja, a u neizbežnom finalu proteklih godina sastavju se giganti iz prestonice – Olimpijakos Nikole Milutinova i Panatinaikos. Milutnov je, kao starter u oba meča za Pirejce, vodio veliku borbu sa centrima „zelenih“, ali je njegov tim izgubio prva dva susreta serije.

Finale se igra i na Apeninskom poluostvu, a milanski Armani u kojem igra Vladimir Micov izjednačen je sa po dve pobede u finalnoj seriji koju igraju protiv Trentina. U prvom meču finala Micov je bio odličan sa 16 poena, a Beograđanin je na sva četiri meča bio igrač sa najviše odigranih minuta u svom timu.

Turkish Airlines EuroLeague

U Belgiji Šarlroa Raška Katića nije uspeo na svom terenu da izbori plasman u finale protiv Antverpena, iako je Katić igrao kao u najboljim danima sa 21 poenom i 5 skokova, njegov tim je izgubio u seriji konačnim rezultatom 3:2. Rival Antverpenu u finalu je Ostende, za koji je nekadašnji plejmejker Vojvodine Dušan Đorđević u prvom meču serije zabeležio 6 poena uz 5 asistencija.

Turski plej-of takođe je pred završnicom, a Fenerbahče vodi sa 3:1 u seriji protiv Tofaša i na dobrom je putu da odbrani titulu. Nikola Kalinić nije ulazio u igru za istanbulski tim, dok je Paunić i dalje van ekipe Tofaša. Marko Gudurić igrao je dva od četiri prošlonedeljna duela, a najbolji je bio na treće meču serije (jedinom koji je Fener izgubio) sa 9 poena.

U Rumuniji se takođe igra finale, a Steaua Dragana Zekovića igra protiv Oradee. Zeković je u jednom meču serije ubacio 16 poena, a zanimljivo je i u plej-of okršaju za treće mesto gde nekadašnji srpski reprezentativac Aleksandar Rašić podseća na najbolje dane svoje karijere, budući da je za svoj Kluž na tri meča postigao ukupno 64 poena.

Španija

Ognjen Kuzmić (Real Madrid) – nije bio u sastavu tima zbog povrede;

Nikola Radičević (Gran Kanarija), poraz u gostima protiv Real Madrida 92:83 – 11 poena (5/7 iz igre), 1 skok, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

poraz kod kuće od Real Madrida 99:92 – 4 poena (2/4 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 19 minuta;

Filip Đuran (Melilja, 2. liga), pobeda kod kuće protiv Manrese 78:74 – 9 poena (3/6 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 26 minuta;

pobeda kod kuće protiv Manrese 86:74 – 2 poena (1/6 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija za 20 minuta.

Nemačka

Milan Mačvan (Bajern Minhen) – ne igra zbog povrede;

Vladimir Lučić (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Albe 96:69 – 14 poena (6/6 iz igre), 2 skoka, 3 faula za 13 minuta;

pobeda kod kuće protiv Albe 72:66 – 10 poena (2/4 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 3 skoka, 3 faula, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 22 minuta;

Stefan Jović (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Albe 96:69 – 6 poena (3/4 iz igre), 5 skokova, 9 asistencija, 3 izgubljene lopte za 23 minuta;

pobeda kod kuće protiv Albe 72:66 – 6 poena (2/7 iz igre), 5 skokova, 4 asistencije, 2 ukradene i 6 izgubljenih lopti za 27 minuta;

Stefan Peno (Alba), poraz kod kuće protiv Bajerna 96:69 – 3 poena (1/5 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 19 minuta;

poraz u gostima protiv Bajerna 72:66 – 7 poena (3/4 iz igre), 2 asistencije, 4 faula, 6 ukradenih lopti i 1 izgubljena lopta za 19 minuta;

VTB

Stefan Marković (Himki), pobeda u polufinalu na F4 protiv Uniksa 76:61 – nije bio u sastavu tima;

poraz u finalu F4 od CSKA 95:84 – nije bio u sastavu tima;

Danilo Anđušić (Uniks), poraz u polufinalu na F4 od Himkija 76:61 – nije bio u sastavu tima;

poraz u meču za treće mesto od Zenita 93:79 – nije bio u sastavu tima;

Marko Simonović (Zenit), poraz u polufinalu na F4 od CSKA 84:67 – 6 poena (3/5 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 21 minut;

pobeda za treće mesto protiv Uniksa 93:79 – 0 poena (0/3 iz igre), 5 skokova, 2 faula za 15 minuta.

Grčka

Nikola Milutinov (Olimpijakos), poraz kod kuće od Panatinaikosa 71:66 – 5 poena (1/3 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 18 minuta;

poraz u gostima od Panatinaikosa 73:58 – 8 poena (3/5 iz igre), 10 skokova, 1 faul, 5 iznuđenih faulova za 23 minuta;

Italija

Vladimir Micov (Armani), pobeda kod kuće protiv Trentina 98:85 – 16 poena (6/10 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija za 34 minuta na terenu;

pobeda kod kuće protiv Trentina 90:80 – 11 poena (5/10 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 37 minuta;

poraz u gostima protiv Trentina 72:65 – 6 poena (2/9 iz igre), 9 skokova, 3 asistencije, 5 izgubljenih lopti za 29 minuta;

poraz u gostima protiv Trentina 77:74 – 13 poena (6/12 iz igre), 4 skoka, 4 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 32 minuta.

Belgija

Dušan Đorđević (Ostende), pobeda kod kuće protiv Anverpena 75:67 – 6 poena (2/4 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 2 izgubljene lopte za 21 minut;

Marko Jagodić-Kuridža (Ostende), pobeda kod kuće protiv Anverpena 75:67 – 5 poena (2/7 iz igre), 7 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena lopta za 24 minuta;

Raško Katić (Šarlroa), poraz kod kuće od Antverpena 83:82 – 21 poen (9/16 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 30 minuta.

Turska

Marko Gudurić (Fenerbahče), pobeda kod kuće protiv Tofaša 103:63 – nije bio u sastavu tima;

pobeda kod kuće protiv Tofaša 86:78 – 0 poena (0/3 iz igre), 1 skok, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 14 minuta;

poraz u gostima protiv Tofaša 91:88 – 9 poena (4/6 iz igre), 2 faula, 1 blokada za 13 minuta;

pobeda u gostima protiv Tofaša 95:77 – nije bio u sastavu tima;

Nikola Kalinić (Fenerbahče) – nije bio u sastavu tima;

Ivan Paunić (Tofaš) – nije bio u sastavu tima.

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), poraz u gostima protiv Oradee 86:73 – 16 poena (5/11 iz igre), 3 skoka, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 27 minuta;

pobeda u gostima protiv Oradee 75:70 – 2 poena (0/5 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija i 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

poraz kod kuće protiv Oradee 80:74 – 9 poena (3/9 iz igre), 4 skoka, 1 izgubljena lopta za 21 minut;

Aleksandar Rašić (Kluž), pobeda kod kuće protiv Sibiua 94:89 – 23 poena (8/16 iz igre, 6/13 za tri poena), 4 skoka, 3 asistencije, 2 ukradene i nijedna izgubljena lopta za 31 minut;

poraz u gostima protiv Sibiua 93:90 – 20 poena (6/14 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

pobeda kod kuće protiv Sibiua 91:77 – 21 poen (6/11 iz igre), 1 skok, 4 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 27 minuta.

Mađarska

Ivan Žigeranović (Falko) – nije bio u sastavu tima;

Aleksa Brbaklić (Alba Fehervar), pobeda kod kuće protiv Falka 112:81 – 1 faul za 3 minuta na terenu;

pobeda kod kuće protiv Kermenda 91:71 – bez statističkog učinka za 1 minut na terenu;

Strahinja Milošević (Solnok), pobeda kod kuće protiv Falka 82:76 – 14 poena (3/9 iz igre, 7/10 slobodna bacanja), 4 poena, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 31 minut.

Portugal

Saša Borovnjak (Porto), pobeda u gostima protiv Benfike 96:90 – 16 poena (5/10 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 3 izgubljene lopte, 5 faulova za 26 minuta;

poraz u gostima od Oliveirensea 83:70 – 9 poena (2/6 iz igre), 8 skokova, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

poraz u gostima od Oliveirensea 94:83 – 24 poena (8/10 iz igre, 8/9 slobodna bacanja), 3 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;

Miroslav Todić (Benfika), poraz kod kuće protiv Porta 96:90 – 8 poena (2/5 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 23 minuta.

Ostalo

Vasilije Micić (Žalgiris), pobeda kod kuće protiv Lijetuvos Ritasa 96:83 – 11 poena (3/7 iz igre), 4 skoka, 5 asistencija, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 21 minut;

poraz u gostima protiv Lijetuvos Ritasa 82:73 – 13 poena (6/13 iz igre), 1 skok, 6 asistencija, 4 ukradene i 2 izgubljene lopte za 26 minuta;

Bogić Vujošević (Kapfenberg, Austrija), pobeda u gostima protiv Gmundena 79:75 – 21 poen (6/14 iz igre, 8/8 slobodna bacanja), 3 skoka, 5 asistencija, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 34 minuta;

pobeda kod kuće protiv Gmundena 69:53 – 8 poena (3/11 iz igre), 6 skokova, 5 asistencija, 1 ukradena lopta za 26 minuta.

Sve prethodne preglede učinka srpskih košarkaša pročitajte OVDE.