Srbi u svetu: Junački plej-of je iza Jokića, čeka se F4

Blog ostalo 14. maj. 20190:16 > 0:19
Podeli:
Matthew Stockman/Getty Images

Denver Nagetsi su eliminisani u sedmoj utakmici polufinalne serije Zapadne konferencije NBA plej-ofa i doživeli su veliko razočaranje, iako su iza sebe imali spektakularnu sezonu u kojoj se čitav košarkaški svet izbliza uverio u raskošni talenant srpskog centra Nikole Jokića.

Jokić je bez dileme, prema mnogim relevantnim izvorima, u prethodnoj sezoni bio jedan od desetorice najboljih košarkaša u NBA, a posebno je impresivno što njegova produktivnost i sam stil igre nisu opadali u plej-ofu – Somborac je zadržao vrhunsku efikasnost i naterao protivnike da se prilagode njemu u doigravanju.

Naročito je zadivljujući broj minuta koje je centar Denvera provodio na parketu bez ikakvih vidnih posledica po učinak.

https://youtube.com/watch?v=STzAH6QMu6M

Jokić je posle Janisa Adetokumba trenutno najveća evropska košarkaška zvezda i logično je što mnoge novinare i navijače zanima da li će nastupiti za reprezentaciju Srbije na Mundobasketu u Kini, koji počinje 31. avgusta – Jokić je rekao da će još morati da razmisli o tome da li će predstavljati Srbiju na Svetskom prvenstvu.

Povezano

Srpski centar Boban Marjanović takođe je igrao finale konferencije u NBA – Bobi nije imao veliku minutažu u dresu Siksersa u seriji protiv Toronto Reptorsa, ali je po običaju svoje malobrojne minute okitio brojnim poenima i skokovima. Ipak u sedmoj utakmici serije “Džin iz Boljevca” nije dobio minute.

U evropskoj košarci glavna tema je nadolazeći Fajnal for Evrolige koji se igra u baskijskoj Vitoriji – na njemu će od predstavnika biti plejmejker Anadolu Efesa Vasilije Micić, kao i dvojac Fenerbahčea – Marko Gudurić i Nikola Kalinić. Kalinićevo je učešće, doduše, i dalje pod znakom pitanja zbog povrede koju lekari istanbulskog tima pokušavaju da saniraju do F4.

Srpska košarkaška nedelja bila bi čudna bez pregršti sjajnih partija različitih košarkaša, a jedan od najboljih bio je Marko Simonović, koji je partijom sezone odveo svoj Zenit do sledeće runde plej-ofa u VTB ligi – nekadašnji košarkaš Crvene zvezde imao je 22 poena i 9 skokova.

U Italiji je bilo veoma uzbudljivo – Aleksa Avramović je imao sjajnu priliku da se pokaže selektoru Aleksandru Đorđeviću u Palakanestru. Ubojiti bek je igrajući za svoj Vareze Đorđevićevom Virtusu ubacio čak 30 poena. U istoj ligi, u ekipi Kremone Vojislav Stojanović bio je odličan sa 19 poena. Stojanović je na taj način veoma uspešno preokrenuo sezonu nakon problematičnog prvog dela u Fijat Torinu.

fiba.basketball

U Rumuniji je ponovo fenomenalan bio Danilo Tasić, a bivši krilni centar Partizana Dejan Borovnjak napravio je veliki uspeh – bio je ključni čovek ekipe Bursaspora, koja je obezbedila plasman u tursku elitu.

NBA

Nikola Jokić (Denver Nagets), pobeda kod kuće protiv Blejzersa 124:98 – 25p (10/18 iz igre, 5/6 penali), 19sk, 6as, 3il za 34 min;
poraz u gostima od Blejzersa 119:108 – 29p (10/15 iz igre, 7/8 penali), 12sk, 8as, 4il, 6 faulova za 37 min;
poraz kod kuće od Blejzersa 100:96 – 29p (11/26 iz igre, 5/7 penali), 13sk, 2as, 4bl, 2il za 42 min;

https://youtube.com/watch?v=QUWHE6JuIbY

Boban Marjanović (Filadelfija Seventisiksers), poraz u gostima od Reptorsa 125:89 – 6p (3/4 iz igre), 2sk, 1il za 6 min;
pobeda kod kuće protiv Reprtorsa 112:101 – 2p (bez šuta iz igre, 2/2 penali), 1il za 6 min;
poraz u gostima od Reptorsa 92:90 – nije ulazio odlukom trenera.

Španija

Ognjen Kuzmić (Real Madrid), pobeda u gostima protiv Saragose 85:70 – nije bio u sastavu tima;
Nikola Radičević (Gran Kanarija), pobeda u gostima protiv Breogana 92:77 – 0p (0/1 iz igre), 1sk, 1il za 4 min;
Dragan Milosavljević (Unikaha), poraz u gostima od Mursije 78:76 – 2p (1/3 iz igre), 1sk, 3il za 22 min;
Dejan Todorović (Mursija), ne igra zbog povrede;
Luka Mitrović (Mursija), pobeda kod kuće protiv Unikahe 78:76 – 0p (0/1 iz igre), 1 faul za 5 min;
Goran Huskić (Burgos), poraz u gostima od Baskonije 87:79 – 18p (8/12 iz igre, 2/4 penali), 5sk, 3as, 1il za 20 min;
Tadija Dragićević (Breogan), poraz kod kuće od Gran Kanarije 92:77 – 5p (1/3 iz igre), 2sk, 1ul, 1il za 23 min;
Aleksandar Cvetković (Breogan), poraz kod kuće od Gran Kanarije 92:77 – 2p (0/1 iz igre, 2/2 penali), 2sk za 19 min;

ABA liga, Union Olimpija/Aleš Fevžer

Oliver Stević (Andora) – ne igra do kraja sezone zbog povrede;
Vasilije Vučetić (Melilja, druga liga), poraz kod kuće od Valjadolida 78:76 – 9p (4/6 iz igre), 5sk, 2as za 29 min;
pobeda kod kuće protiv Valjadolida 76:70 – 11p (3/6 iz igre, 4/7 penali), 1bl, 1il za 22 min;
Darko Balaban (Melilja, druga liga), poraz kod kuće od Valjadolida 78:76 – 8p (4/4 iz igre), 1ul, 3il za 14 min;
pobeda kod kuće protiv Valjadolida 76:70 – 0p (0/2 iz igre), 1il za 7 min;
Nikola Cvetinović (Palensija, druga liga), poraz u gostima od Bilbaoa 93:73 – 5p (2/6 iz igre), 4sk, 4as, 4il za 20 min;
pobeda u gostima protiv Bilbaoa 86:77 – 6p (2/7 iz igre), 2sk, 1il, 5 faulova za 19 min;
Petar Aranitović (Palensija, druga liga), poraz u gostima od Bilbaoa 93:73 – 2p (1/3 iz igre), 1 faul za 3 min;
pobeda u gostima protiv Bilbaoa 86:77 – nije bio u sastavu tima;
Milenko Veljković (Palensija, druga liga), poraz u gostima od Bilbaoa 93:73 – 2p (1/1 iz igre), 2sk, 1il za 6 min;
pobeda u gostima protiv Bilbaoa 86:77 – nije bio u sastavu tima.

Turska

Nikola Kalinić (Fenerbahče), pobeda protiv Sakarije 138:62 – nije bio u sastavu tima;
Marko Gudurić (Fenerbahče), pobeda protiv Sakarije 138:62 – 15p (6/13 iz igre), 1sk, 2as, 4ul, 1il za 19 min;

Turkish Airlines EuroLeague

Vasiije Micić (Anadolu Efes), pobeda u gostima protiv Afjona 105:74 – nije bio u sastavu tima;
Vladimir Štimac (Turk Telekom), pobeda u gostima protiv Banvita 96:83 – 8p (4/7 iz igre), 8sk, 3il za 29 min;
Stevan Jelovac (Gazijantep), poraz u gostima od Galatasaraja 70:66 – 18p (6/12 iz igre), 6sk, 2as, 1il za 25 min;
Dušan Čantekin (Bešiktaš), pobeda kod kuće protiv Tofaša 78:73 – 4p (2/6 iz igre), 8sk, 1il za 8 min;
Dejan Borovnjak (Bursaspor) – tim nije igrao prethodne nedelje.

VTB

Stefan Marković (Himki), pobeda u gostima protiv Astane 88:81 – 12p (4/7 iz igre), 2sk, 7as, 2il za 23 min;
Marko Simonović (Zenit), pobeda kod kuće protiv Lokomotive 94:78 – 6p (2/7 iz igre), 2as za 25 min;
pobeda kod kuće protiv Lokomotive 87:85 – 22p (7/11 iz igre, 2/4 penali), 9sk, 3as, 1ul, 2il za 30 min;
Dragan Apić (Lokomotiva Kubanj), poraz u gostima od Zenita 94:78 – nije bio u sastavu tima;
poraz u gostima od Zenita 87:85 – 6p (3/4 iz igre), 1sk, 2il za 10 min;
Branko Mirković (Kalev), poraz kod kuće od Uniksa 96:84 – 17p (6/10 iz igre, 2/2 penali), 1sk, 10as, 3il za 33 min;

Nemačka

Stefan Jović (Bajern Minhen), poraz u gostima od Telekom Bona 102:98 – 1p (0/3 iz igre, 1/2 penali), 2sk, 12as, 23 min;
Vladimir Lučić (Bajern Minhen), poraz u gostima od Telekom Bona 102:98 – 10p (4/8 iz igre), 3sk, 2ul, 2il za 27 min;

Turkish Airlines EuroLeague

Nemanja Dangubić (Bajern Minhen), poraz u gostima od Telekom Bona 102:98 – nije bio u sastavu tima;
Milan Mačvan (Bajern Minhen) – ne igra zbog povrede;
Stefan Birčević (Telekom Bon), pobeda kod kuće protiv Bajerna 102:98 – 4p (1/3 iz igre, 2/2 penali), 4sk za 17 min;
Stefan Peno (Alba) – ne igra zbog povrede;
Mihajlo Andrić (Getingen), pobeda u gostima protiv Jene 93:92 – 15p (5/8 iz igre, 5/5 za tri poena), 1sk, 1as, 1il za 27 min;
Aleksandar Marelja (Miteldojčer), pobeda kod kuće protiv Bremerhavena 90:87 – nije bio u sastavu tima;
Jovan Novak (Miteldojčer), pobeda kod kuće protiv Bremerhavena 90:87 – 10p (2/6 iz igre, 5/6 penali), 1sk, 10as, 5il za 30 min;
Vuk Radojčić (Jena), poraz kod kuće od Getingena 93:92 – 3p (1/3 iz igre), 1sk, 1as za 6 min;
Dejan Kovačević (Braunšvajg), pobeda kod kuće protiv Bajrojta 100:85 – 2p (1/2 iz igre) za 1 min.

Italija

Nemanja Nedović (Emporio Armani), pobeda kod kuće protiv Treviza 93:88 – nije bio u sastavu tima;
Vladimir Micov (Emporio Armani), pobeda kod kuće protiv Treviza 93:88 – 11p (5/8 iz igre), 5sk, 2ul, 1bl, 3il za 31 min;

Povezano

Aleksa Avramović (Vareze), poraz u gostima od Virtusa 84:73 – 30p (9/18 iz igre, 9/14 penali), 1sk, 2as, 4ul, 1il za 34 min;
Nikola Jovanović (Trentino), pobeda u gostima protiv Brindizija 81:76 – 0p (0/1 iz igre), 2sk za 4 min;
Dejan Kravić (Virtus Bolonja), pobeda kod kuće protiv Varezea 84:73 – nije bio u sastavu tima;
Vojislav Stojanović (Kremona), poraz u gostima od Ređo Emilije 82:81 – 19p (8/13 iz igre), 6sk, 2as, 2il za 24 min.

Grčka

Nikola Milutinov (Olimpijakos), pobeda kod kuće protiv Promiteasa 86:59 – 10p (4/4 iz igre, 2/4 penali), 9sk, 3as, 2il za 25 min;
Aleksej Pokuševski (Olimpijakos), pobeda kod kuće protiv Promiteasa 86:59 – nije bio u sastavu tima;
Milenko Tepić (PAOK), poraz u gostima od Peristerija 83:65 – 12p (5/10 iz igre), 8sk, 2il za 28 min;
Slaven Čupković (Kolosos), poraz kod kuće od AEK 69:106 – 3p (0/2 iz igre, 3/4 penali) za 13 min.

Belgija

Miloš Bojović (Lijež), poraz kod kuće od Ostendea 93:80 – 30p (8/13 iz igre, 12/13 iz igre), 5sk, 2as, 3il za 36 min;
Raško Katić (Spiru Šarlroa), pobeda u gostima protiv Mons-Enoa 83:73 – 3p (1/3 iz igre, 1/2 penali), 2sk za 12 min;
Uroš Nikolić (Mons-Eno), poraz kod kuće od Šarlroaa 83:73 – 4p (2/5 iz igre), 9sk, 1as, 2il za 20 min;
Dušan Đorđević (Ostende), pobeda u gostima protiv Liježa 93:80 – 3p (0/2 iz igre, 3/4 penali), 1sk, 3as, 2ul, 1il za 16 min.

Austrija

Bogić Vujošević (Kapfenberg), pobeda u gostima protiv Timbervulvsa 91:81 – 18p (6/9 iz igre, 5/5 penali), 1sk, 8as, 6il za 32 min;
Predrag Miletić (Klosternojburg),
Marko Kolarić (Timbervulvs), poraz kod kuće od Kapfenberga 91:81 – 13p (4/8 iz igre, 4/7 penali), 7sk, 1ul za 31 min;
Nikica Nikolić (Timbervulvs), poraz kod kuće od Kapfenberga 91:81 – 3p (1/2 iz igre), 3sk, 1as, 1il za 8 min.

Slovačka

Nemanja Barać (Inter Bratislava), pobeda kod kuće protiv Prjevidze 87:54 – 3p (1/3 iz igre), 4sk, 2bl za 13 min;
Nikola Gaćeša (Levice), poraz u gostima od Prjevidze 68:64 – 19p (5/13 iz igre, 9/10 penali), 9sk, 3as, 3il za 34 min;
Nikola Jeftić (Levice), poraz u gostima od Prjevidze 68:64 – 4p (2/8 iz igre), 7sk, 1il za 32 min.

Povezano

Rumunija

Aleksandar Rašić (Kluž Napoka), poraz kod kuće protiv Oradee 90:86 – 2p (1/7 iz igre), 3sk, 2as, 2il za 17 min;
Mladen Jeremić (Pitešti), pobeda kod kuće protiv Steaue 87:64 – 23p (7/10 iz igre, 4/4 penali), 1sk, 3as, 1bl, 5il za 29 min;
Pavle Reljić (Oradea), pobeda u gostima protiv Kluž Napoke 90:86 – nije bio u sastavu tima;
Nikola Marković (Oradea), pobeda u gostima protiv Kluž Napoke 90:86 – 21p (7/9 iz igre, 3/3 penali), 2sk, 1as, 1il za 32 min;
Aleksandar Vlahović (Steaua), poraz u gostima od Piteštija 87:64 – nije igrao odlukom trenera;
Žarko Đurić (Steaua), poraz u gostima od Piteštija 87:64 – 5p (2/13 iz igre), 9sk, 3il za 31 min;
Uroš Lučić (Steaua), poraz u gostima od Piteštija 87:64 – 0p (0/2 iz igre), 1sk, 3il za 18 min;
Marko Stojadinović (Temišvar), pobeda kod kuće protiv Dinamo Bukurešta 115:87 – 9p (3/7 iz igre), 1sk, 6as za 14 min;
Vladan Vukosavljević (Temišvar), pobeda kod kuće protiv Dinamo Bukurešta 115:87 – 7p (3/3 iz igre), 4sk, 1bl, 1il za 10 min;
Nikola Pešaković (Temišvar), pobeda kod kuće protiv Dinamo Bukurešta 115:87 – 16p (5/9 iz igre), 5as, 3il za 23 min;
Jakov Stojanović (Dinamo Bukurešt), poraz u gostima od Temišvara 115:87 – 0p (0/1 iz igre), 1il za 6 min;
Luka Stefanović (Dinamo Bukurešt), poraz u gostima od Temišvara 115:87 – 20p (8/18 iz igre), 2sk, 4as, 3il za 33 min;
Đorđe Simeunović (Mirkurea), poraz u gostima od Kostance 76:71 – 15p (5/13, 5/7 penali), 7sk, 1as, 2bl, 4il za 33 min;
Igor Mijajlović (Krajova), poraz u gostima od Sibiua 83:61 – 18p (7/10 iz igre), 2sk, 4as, 5il za 28 min;
Vladimir Đorđević (Feniks Galati), pobeda kod kuće protiv Medijasa 66:61 – 8p (3/6 iz igre), 9sk, 2as, 5ul, 6il za 33 min;
Marko Perović (Feniks Galati), pobeda kod kuće protiv Medijasa 66:61 – 15p (7/11 iz igre), 5sk, 2as, 3il za 30 min;
Đorđe Dželetović (Feniks Galati), pobeda kod kuće protiv Medijasa 66:61 – 5p (1/4 iz igre), 1sk, 2il za 12 min;
Nebojša Dukić (Feniks Galati), pobeda kod kuće protiv Medijasa 66:61 – 7p (2/7 iz igre), 3sk, 2il za 28 min;
Maksim Kovačević (Targu Mureš), poraz kod kuće od Voluntarija 111:76 – nije bio u sastavu tima;
Ljubomir Čampara (Voluntari), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 111:76 – 18p (9/13 iz igre), 11sk, 1il za 19 min;
Svetozar Popović (Voluntari), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 111:76 – nije bio u sastavu tima;
Danilo Tasić (Voluntari), pobeda u gostima protiv Targu Mureša 111:76 – 29p (11/14 iz igre, 7/7 penali), 7k, 5as, 1bl, 1il za 26 min;
Milan Vulić (Medijas), poraz u gostima od Feniks Galatija 66:61 – 14p (6/15 iz igre), 6sk, 3as, 1ul, 1il za 27 min;
Andrija Simović (Medijas), poraz u gostima od Feniks Galatija 66:61 – 7p (3/11 iz igre), 5sk, 1as, 1il za 28 min.

Mađarska

Stefan Balmazović (Falko), pobeda kod kuće protiv Kermenda 94:70 – 13p (5/12 iz igre), 2sk, 1il za 21 min;
Nikola Jevtović (Atomeromu), pobeda u gostima protiv KTE Duna 92:69 – 15p (6/7 iz igre, 3/4 iz igre), 6sk, 1as, 1il za 25 min;
Miljan Rakić (JKSE), poraz kod kuće od Solnoka 85:68 – 9p (3/8 iz igre), 2sk, 1as, 2il za 19 min;
Đorđe Pantelić (JKSE), poraz kod kuće od Solnoka 85:68 – nije bio u sastavu tima;
Nemanja Aleksandrov (JKSE), poraz kod kuće od Solnoka 85:68 – nije bio u sastavu tima;
Aleksa Brbaklić (JKSE), poraz kod kuće od Solnoka 85:68 – 16p (6/13 iz igre), 6sk, 4as, 4ul, 1bl, 1il za 37 min;
Marko Špica (Kapošvar) i Luka Marković (Kapošvar) – tim nije igrao prethodne nedelje;
Marko Đerasimović (KTE Duna), poraz kod kuće protiv KTE Duna 92:69 – nije bio u sastavu tima;
Miloš Dimić (KTE Duna), poraz kod kuće protiv KTE Duna 92:69 – 6p (2/6 iz igre, 0/2 penali), 3sk, 4as, 1il za 29 min;
Rastko Dramićanin (KTE Duna), poraz kod kuće protiv KTE Duna 92:69 – 13p (5/11 iz igre), 3sk, 1il za 32 min;
Marko Boltić (Sedek), pobeda kod kuće protiv TF Budimpešte 97:66 – 13p (5/8 iz igre), 7sk, 6as, 1il za 19 min;
Nenad Šulović (Sedek), pobeda kod kuće protiv TF Budimpešte 97:66 – 11p (3/4 iz igre, 5/6 penali), 3sk, 2as, 1il za 20 min;
Aleksandar Ponjavić (Sedek), pobeda kod kuće protiv TF Budimpešte 97:66 – 16p (6/8 iz igre), 6sk, 1as, 2il za 25 min;
Strahinja Milošević (Solnok), pobeda u gostima protiv JKSE 85:68 – nije bio u sastavu tima;
Nikola Malešević (Solnok), pobeda u gostima protiv JKSE 85:68 – 16p (6/10 iz igre), 11sk, 1as, 2il za 22 min;
Nemanja Milošević (Solnok), pobeda u gostima protiv JKSE 85:68 – 14p (4/7 iz igre, 6/8 penali), 9sk, 1as, 1il za 22 min;
Boris Krnjajski (TF Budimpešta), poraz u gostima od Sedeka 97:66 – 13p (3/6 iz igre, 6/6 penali), 1sk, 3il za 23 min;
Stefan Filipović (TF Budimpešta), poraz u gostima od Sedeka 97:66 – 5p (2/2 iz igre, 1/2 penali), 2sk, 1as, 1bl za 18 min.

Švajcarska

Nikola Stevanović (Lugano Tajgers), poraz kod kuće od Ženeva Lajonsa 92:86 – 17p (5/11 iz igre, 3/4 penali), 3sk, 2ul, 4il za 40 min;
Mitar Trivunović (Nojšatel), poraz u gostima od Rivijera Lejkersa 92:89 – nije bio u sastavu tima;
Miloš Janković (Rivijera Lejkers), pobeda kod kuće protiv Nojšatela 92:89 – 4p (1/5 iz igre), 8sk, 2il za 19 min;
Zoran Krstanović (Masanjo), poraz u gostima od Monteja 84:71 – nije bio u sastavu tima.

Ostalo

Miroslav Raduljica (Đijangsu Dragons, Kina) – sezona završena;

Christof Koepsel, Getty Images Sport

Ivan Paunić (Šemdor, Iran) i Nikola Dragović (Šardari Gorgan, Iran) – sezona završena;
Stefan Sinovec (Lijetkabelis, Litvanija), pobeda u gostima protiv Prijenua 78:70 – nije bio u sastavu tima;
Marko Čakarević (Lijetkabelis, Litvanija), pobeda u gostima protiv Prijenua 78:70 – 0p (0/2 iz igre), 2sk, 2as, 1ul za 12 min;
Nemanja Jaramaz (Slam Stal, Poljska), poraz kod kuće od Slam Stala 105:98 – bez statističkog učinka za 2 min;
Stefan Savić (Horsens, Danska), poraz u gostima od Bakena 91:62 – 21p (9/16 iz igre), 3sk, 3il za 34 min;
poraz kod kuće od Bakena 91:76 – 7p (3/11 iz igre), 4sk, 3as, 1il za 32 min;
Milivoje Mijović (Levski Lukoil, Bugarska), pobeda kod kuće protiv Rilskog 85:77 – 3p (1/4 iz igre), 3sk, 1as, 2il za 19 min;
pobeda u gostima protiv Rilskog 84:77 – 5p (2/3 iz igre), 4sk, 1il za 13 min;
Nikola Maravić (Levski Lukoil, Bugarska), pobeda kod kuće protiv Rilskog 85:77 – 0p (0/2 iz igre), 2sk, 1as za 8 min;
pobeda u gostima protiv Rilskog 84:77 – 2p (1/4 iz igre), 4sk, 2bl, 2il za 14 min;
Stefan Andrejević (Batumi, Gruzija), poraz kod kuće od Mgzavrebija 94:77 – 11p (4/6 iz igre, 3/5 penali), 5sk, 1il za 14 min;
poraz u gostima od Mgzavrebija 97:76 – 13p (6/9 iz igre), 5sk, 1as, 4il za 22 min;
Saša Borovnjak (Porto, Portugal), pobeda kod kuće protiv Teršeire 92:82 – 12p (6/9 iz igre), 4sk, 1il za 14 min;
pobeda kod kuće protiv Teršeire 92:82 – 15p (4/8 iz igre, 7/11 penali), 10sk, 2as, 1il za 24 min;
Ivan Pendić (Madeira, Portugal), poraz u gostima od Benfike 92:63 – 4p (2/6 iz igre), 6sk, 1as za 19 min;
poraz u gostima od Benfike 101:59 – 0p (0/2 iz igre), 2sk, 1as, 1il za 15 min.
Momčilo Latinović (Češajr Finiks, Velika Britanija) – tim je ispao iz plej-ofa.

Sve prethodne učinke srpskih košarkaša pronađite na OVOM LINKU.