Gajić za SK: Uvek se laktaroši probijaju, neću to dozvoliti

Blog ostalo 3. nov 202110:00 > 10:2621 komentara
Srdjan Stevanovic/Starsportphoto

“Nama muška odbojka umire”. Upozorenje koje je nedavno poslao Zoran Gajić. Predsednik Odbojkaškog saveza Srbije sada je govorio za Sport Klub o borbi za buduće generacije i merama koje se u poslednje vreme preduzimaju kako bi se “stvorili igrači koji će osvajati medalje”.

Velike promene dogodile su se u srpskoj odbojci. Možda veće i od onih o kojima se tihim glasom govorilo. Slobodan Kovač neće više biti prvi trener muške seniorske reprezentacije, ali su bez selektora ostale i sve mlađe selekcije.

O razlozima zbog kojih je odlučeno da se ne nastavi saradnja sa Kovačem i ko bi mogao da dođe na njegovo mesto, Gajić ovoga puta nije želeo da govori. Ali jeste o situaciji zbog koje se već godinama šalju alarmantna upozorenja – onome što se dešava u mlađim kategorijama.

povezane vesti

I dok čelni ljudi Saveza razmatraju koje opcije imaju prilikom odabira novog selektora odbojkaša, ovoga puta za trenere svih mlađih selekcija raspisan je konkurs.

“Želimo da pružimo šansu svim trenerima. Verovatno negde neki skromni, mladi, stručni, inteligentni ljudi stoje, a uvek se laktaroši na neki način probijaju. Ta priča ide u našem društvu u svim profesijama. Mi želimo da damo mogućnost takvim ljudima da se jave”, objasnio je Gajić.

U poslednje dve godine, juniorke i kadetkinje su igrale završnice svetskih i evropskih prvenstava. Ipak, i jedan i drugi tim će dobiti nove selektore.

“Uspeh rada u mlađim kategorijama nije medalja, već da se napravi igrač za seniorsku reprezentaciju, koji će onda osvajati odličja. Generacija koja je bila olimpijski šampion u Sidneju, nije bila ni blizu vrha na svetskim i evropskim prvenstvima za mlađe selekcije, ali su ti igrači kasnije osvojili sve što treba”, istakao je prvi čovek srpske odbojke i dodao:

“Takođe, cilj je da damo šansu što većem broju trenera, da oni kroz taj proces uče, da se dokazuju i da nam budu na očima. Imate sportove gde svake godine menjaju selektore mlađih kategorija, jer se treneri školuju kroz taj rad. Ne dešava se da neko sedi na klupi mnogo godina. Druga stvar je kod seniorki, gde je Zoran Terzić tu već dve decenije. Ponavljam, kod seniora je isključivi cilj da se osvoji medalja. Kod mlađih kategorija je da se napravi igrač za seniorski tim i da se školuju treneri i članovi stručnog štaba. I taj koga budemo odabrali, neće da sedi tu jako dugo, već želimo da mladim trenerima damo šansu”.

FIVB

U kancelariju na Terazijama već su stigle brojne prijave. Na pitanje ko će napraviti konačni izbor, Gajić je rekao:

“Formiraćemo komisiju. Već imamo i trenersku komisiju, u kojoj su i profesori doktori. Zajedno sa njima hoćemo da napravimo novi pristup, a ne da klubovi guraju svoje ljude, koji će posle da im vrbuju igrače. To neću da dozvolim. Svi imaju podjednaku šansu, i nekome, za koga procenimo da je mlad, perspektivan, da može da napreduje i da radi dobro, daćemo godinu, dve da uči, da vidi kako stvari funkcionišu na međunarodnom nivou, pa ćemo onda birati novog, pa novog, pa novog”.

U konkursu se navodi da kandidati moraju da imaju pismenu saglasnost ili potvrdu kluba da će neometano raditi u reprezentaciji, bez smanjivanja plate za period koji provode sa nacionalnim timom.

“Selektori mlađih selekcija nemaju ugovore, nikad i nisu imali. Oni su uvek bili volonteri, niko nikad nije dobio nijedan dinar za to što je radio 30 godina. Zadnjih pet godina smo počeli da im dajemo određene stvari. Nešto vrlo malo, ali nije ni zanemarljivo”, rekao je Gajić, pa se osvrnuo na poziciju klubova u ovoj situaciji.

“Ovo novo rukovodstvo Saveza, pomoglo je klubovima u vrednosti od sigurno šest miliona evra. Prema tome, bilo bi jako glupo da trener dođe da radi za Srbiju, a da mu klub ne da platu. Ponavljam, Savez i država su plaćanjem sudija, lopti, troškova za evropska takmičenja, sigurno uložili šest miliona evra u klubove. Zato oni ne treba da kažnjavaju trenere smanjivanjem plata za vreme koje oni provedu sa reprezentacijama”.

NACIONALNI CENTAR “SVE BLIŽE”

Stvaranju novih igrača značajno bi pomogao nacionalni odbojkaški centar, čija izgradnja bi trebalo da počne uskoro.

“Nacionalni centar bi tome pomogao fantastično. Pre svega mi u Beogradu imamo problem jer su naši odbojkaški klubovi poslednji u dodeli termina. Drugi sportovi su nekako uvek ispred. Mi bismo ovamo imali puno prostora i za sve beogradske klubove i plus bismo imali mnogo mogućnosti da radimo akcije mlađih kategorija, kampove, edukacije trenera, i da malo više i češće okupljamo decu. Kada je o njegovoj izgradnji reč, ostao je jedan papirološki korak pre raspisivanja tendera za gradnju. I nakon toga očekujem da je zaista blizu”.

Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Kada je reč o edukaciji trenera, Gajić ističe da je zadatak Saveza da podstakne mlade stručnjake da rade na sebi.

“Edukacija trenera je kao i edukacija bilo kojih drugih stručnjaka – lekara, inženjera i ostalih. Adresa tome je Ministarstvo prosvete. Održavanje informisanosti i savremenih tokova, to rade strukovni savezi i Ministarstvo sporta. Ali sama edukacija, za to je zaduženo Ministarstvo prosvete. Treba voditi računa o tome i svima onima koji su dozvolili u ovoj zemlji privatne fakultete za trenere i tamo treba videti da li postoji ili ne postoji kvalitet nastave i kakvi kadrovi izlaze. Mi smo tu da pratimo savremena zbivanja i utičemo na permanentno samoobrazovanje već edukovanih stručnjaka. Dalje samoobrazovanje i dalje usavršavanje edukovanih stručnjaka bilo kog profila je nešto što mi pomažemo i jako dobro radimo. Mi ne možemo da edukujemo i obrazujemo, samo da podstičemo usavršavanje”.

“KLUB JE OSNOVNA ĆELIJA PROIZVODNJE IGRAČA”

Kada je reč o mlađim selekcijama, situacija je znatno teža u muškoj konkurenciji. Toliko da je Gajić izjavio ‘da nam muška odbojka umire’.

“Evo već 15 godina mi znamo da nemamo dečake. Ali niko nije radio ništa na tome. Mi smo krenuli pre dve godine u akciju „Moj prvi smeč“ i prošle godine 600 dečaka novih je treniralo odbojku”, rekao je predsednik Saveza i dodao:

“Vodeći klubovi su malo zaspali u zadnjih 10, 15 godina, što se tiče rada sa mlađim kategorijama. Međutim, moram da istaknem i svetle primere Vojvodine i Crvene zvezde, pa i Partizana. Ali naravno, trebaće tu vremena da oni budu stožeri svega toga. Ima još klubova koje smo podstakli da uključe decu. Klub je osnovna ćelija proizvodnje igrača”.

Gajić je bio na klupi muške seniorske reprezentacije kada je ostvarila najveći uspeh u istoriji u Sidneju, dugo je radio kao trener, a već ima dosta iskustva kao prvi čovek Saveza. Zato vrlo dobro zna koje kvalitete treba da ima selektor.

“Selektor seniorske ekipe treba da ima samo jednu osobinu, a to je da ume da pobeđuje. Pobeda nije najvažnija u sportu, ali je jedino što vredi. Postoji ta razlika između važnosti i vrednosti. Sistem je takav da selektori seniora treba da urade sve da donesu medalju. Kako će i šta će, to je već njihov problem. Nema tu šta puno da se elaborira”, rekao je predsednik OSS, te nastavio:

“Što se tiče selektora mlađih kategorija, trenera i svih koji su u stručnom štabu – njihov je zadatak da selektiraju igrače i da podstaknu njihov razvoj i da ih pripreme da budu dobri seniori. Poznat je problem takozvanih „pubertetskih zvezda“, igrača koji su rano osvajali sve i svašta, a nikad nisu bili dobri seniori. Tog trenera u mlađim kategorijama treba da krasi kompetencija koja se sastoji iz dva dela – stručnih sposobnosti i kvaliteta ličnosti. Što se tiče stručnih sposobnosti to su pre svega metodološko znanje opšte metodike treninga i izabrane grane sporta. A osobine ličnosti – apsolutno mora da se odlikuje pozitivnim moralnim vrlinama i borbenim i istrajnim karakterom. I naravno da ima vaspitno-pedagoškog talenta”.

OSSRB

“BIĆE KAKO TERZA KAŽE”

Posle Evropskog prvenstva u Beogradu javnost je zabrinulo pitanje hoće li Zoran Terzić dobiti novi ugovor.

“Razgovarali smo sa njim. Kada bude imao vremena, doći će ponovo. Terza može da ostane dokle on hoće. Kako god on kaže, tako će biti”.

Komentari

Vaš komentar