Todorović za SK: Nije MMA samo „došli dvojica i pobili se“

Blog ostalo 27. nov. 202113:19 > 15:145 komentara
Podeli:
Duško Todorović
FOTO: SBC

Srpski MMA borac Duško Todorović sprema se za svoju četvrtu borbu u elitnoj organizaciji UFC. Član beogradskog tima „Sekutor“ za sada ima skor od jedne pobede i dva poraza u ovoj organizaciji i predstojeći duel veoma je bitan za njegovu karijeru. U razgovoru za Sport klub Todorović je racionalno analizirao prethodne nastupe i nije tražio izgovore za neuspehe, već je poručio da je zbog njih mnogo toga shvatio.

Srpski borac rođen u Kotoru sada ima skor od 10 pobeda (6 KO, 3 sabmišna) i 2 poraza u profesionalnoj karijeri. Todorović je u prethodna dva nastupa u UFC zabeležio poraze, a sa druge strane, u sličnoj situaciji je i „Coconut Bombs“ Pitolo – on je poražen u tri poslednja meča.

UFC priče:

Za sada pripreme idu prema planu koji smo napravili. Situacija je za ovog puta specifična – iz nekih razloga koje ću tek posle borbe otkriti. Kompletne pripreme smo proveli u našem klubu ‘Sekutor’, kao i ranije, a nekoliko udaračkih treninga smo proveli u Veterniku u klubu ‘Vorior’ kod Zorana Bačulova. Prijala nam je promena – drago mi je što smo na drugom odradili par treninga“, počinje Duško Todorović razgovor za Sport klub.

Borba Todorovića i Pitola održaće se u okviru priredbe „UFC on ESPN: Font vs. Aldo“, a naslovna borba između Žozea Alda i Roba Fonta odlučivaće o izgledu vrha bantam kategorije (do 61 kg).

Sada polako kraju privodim jače treninge – oni su jesu intenzivniji u smislu gubljenja kilaže, ali intenzitet sparinga se smanjuje kako se borba bliži. Postoji rizik od povrede, pa u ovom periodu izbegavamo da radimo išta jače. Sa druge strane, moramo kilažu da dovedemo u red pred merenje, a onda na red dolazi i putu SAD. Let je zakazan za 29. novembar, tog dana i stižemo u Las Vegas, a petog decembra se vraćamo u Srbiju. Imaćemo na raspolaganju nekoliko dana da se naviknemo na vremensku razliku – imaćemo dovoljno vremena“, izjavio je srpski borac rođen u Kotoru.

Naredni protivnik – Maki Pitolo.

Konačno se srećem sa njim posle toliko odlaganja. Kada je moj meč sa Džonom Filipsom propao zbog izbijanja pandemije, debitantski meč je trebalo da imam upravo protiv Pitola u oktobru 2020. godine. Međutim, u poslednjem trenutku je promenjena lokacija, pa sam dobio i novog protivnika Dikvona Tauzenda. Nakon toga je trebalo da imam meč sa Pitolom prethodnog leta, ali on se povredio na treningu, makar sam takvu informaciju dobio. Umesto njega je uleteo Gregori Rodriges kao zamena. Nadam se da će ovo biti treća sreća“, kaže 27-godišnji Todorović.

Pitolo ima 37 godina, a u profesionalnom „kavezu“ ostvario je 13 pobeda (7 KO, 3 sabmišna) i 8 poraza – 1-4 u UFC, pa se smatra da mu je ovo poslednja šansa da ostane na rosteru elitne promocije. Borac sa Havaja poznat je po snažnom udarcu, ali je u seriji od tri poraza (dva sabmišna i jedna jednoglasna odluka).

Ovo su već treće pripreme za Pitola – analizirali smo ga do detalja, a ne sumnjam da je i on mene. Obojica smo sigurno spremni za ono što nas čeka. U UFC je jasno – nema loših boraca. Naravno, svi imaju svoje jače strane, a Pitolo je pre svega udarač. On je niži od mene – oko 177-178 cm, snažan je i dobro udara. U tom pogledu je opasan i nezgodan“, rekao je za SK član MMA kluba „Sekutor“.

Duško Todorović
Josh Hedges/Zuffa LLC Via Getty Images

Todorović zna šta će mu biti plan u narednoj bobi.

Pitolo je u seriji od tri poraza, ali se u svakoj od tih borbi prilično dobro pokazao. Međutim, gubio je mečeve u parteru. Solidno je radio, ali bi na kraju napravio grešku i uleteo u giljotinu ili gušenje (rear naked choke). Rekao bih da mu je parter najslabija strana, a meni je to najveći kvalitet. Dakle, taktika je prilično jasna za obojicu – on će izbegavati rušenja, a meni će biti super ako završimo na podu. Ipak, u pitanju je borba i nikad ne može da se predvidi kako će se situacija odvijati. Do sada u UFC mečevima nisam imao mnogo prilike da pokažem svoje kvalitete u parteru – jedino sam u pobedi protiv Taunzenda nakratko imao priliku da tu demonstriram svoje veštine ‘dole’. Parter je moja najjača strana – nema dileme, tu se najbolje osećam i tu mogu svakom borcu da budem problem. Sigurno će Pitolo dati sve od sebe da ostane na nogama“, kaže nekadašnji šampion organizacije SBC.

Godina na izmaku je rezultatski bila nezadovoljavajuća za Todorovića, ali on navodi je u porazima od Sorijana i Rodrigesa mnogo toga naučio.

Svestan sam da je neke stvari trebalo da uradim bolje – svestan sam svojih grešaka i iz prvog i iz drugog poraza. Uvideo sam šta me je koštalo pobeda. Ne bih da ulazim u detalje, ali neke obaveze koje sam imao pred prvu borbu su me preokupirale i u oktagonu nisam bio dovoljno fokusiran. U drugoj borbi sam pravio greške – shvatio sam u kojim momentima sam mogao neke stvari da uradim drugačije. Bitno je naučiti nešto iz poraza – morate nešto da ‘izvučete’ iz njih da biste kasnije bili bolji. Mislim da sam to uradio, naročito kada govorim o poslednjoj borbi i porazu od Gregorija Rodrigesa“, kaže srpski borac srednje kategorije.

Todorović je u UFC došao kao neporaženi šampion regionalne SBC i impresionirao na UFC debiju – da li misli da mu je elitna organizacija prebrzo za rivale dala veoma teške protivnike?

Ne mogu da kažem da su protivnici bili ‘preteški’. Svestan sam da su porazi bili ‘do mene’ – ja sam pravio greške koje su me koštale pobeda. Odgovornost je moja, sve je na meni. U kavez na kraju ulaziš sâm – ni trener, ni sparing-partneri nisu sa tobom, sâm si ‘unutra’. Ja nisam uradio dovoljno, ni u prvom, ni u drugom porazu. Sada znam… Drugačije bih sa ovim iskustvom postupio. Ne mogu da kažem da su mi ljudi iz UFC ‘uvalili kosku’, ništa nije bilo nekorektno sa njihove strane, oni tako ni ne razmišljaju.“

Od dolaska u UFC Todorović je imao priliku da nastupi i u „Ejpeks centru“ u Las Vegasu, ali i na „Ostvru borbe (Fight Island) u Abu Dabiju. Šta je više prijalo?

Da nema ove lude situacije sa koronom, bilo bi mi apsolutno svejedno gde se nalazim kad se borim. Kada smo u Abu Dabiju ne smemo da izlazimo iz hotela, osim kada idemo na borbu, tako da ne možemo ništa ni da vidimo u gradu, da se prošetamo. U Vegasu je to moguće, pa je to pozitivna strana. U trenutnoj situaciji bih ipak izabrao Abu Dabi da mogu da biram – to onda znači da čitav moj tim može da putuje sa mnom. Nažalost, na predstojeću borbu u SAD sa mnom zbog problema sa vizom neće biti moj trener Jova Milićević, ali će u mom uglu biti menadžer Bojan Mihajlović i moj sparing-partner i drugar sa treninga Marko Petković.“

U prethodnoj borbi u Todorovićevom uglu bio je njegov kolega Stefan Sekulić, srpski MMA borac kojem je to bio poslednji nastup u UFC. Srpskog „velteraša“ je posle tri runde sudijskom odlukom pobedio Dvajt Grent, ali mnogi prisutni u hali, kao ni oni koji su gledali prenos meča, nisu imali takvo mišljenje.

Ta odluka je bila krajnje diskutabilna. Puna arena na Floridi je izviždala proglašenje pobednika i sudijsku odluku. Šta da se radi, nažalost je tako završeno“.

Todorović nije imao sreće da u svoje tri dosadašnje UFC borbe nastupi pred punom halom usled restrikcija koje je donela pandemija.

Tajming se tako potrefio. Čim sam potpisao ugovor polako je krenula korona i mnogo mi je žao što nisam iskusio pun doživljaj UFC priredbe pred navijačima. Bože zdravlja, proći će i ovo i vratiće se stvari u normalu.“

Situacija u srednjoj kategoriji UFC postaje sve zanimljivija, a razvoj događaja prati i Todorović.

Pratim sve veće priredbe i ima mnogo dobrih borbi, moja kategorija nije izuzetak. U srednjoj (84 kg) i velter (77 kg) uvek ima mnogo dobrih boraca, ali sada u nižim kategorijama ima neverovatnih mečeva. Utisak mi je da je roster UFC puniji nego ikad – u njega se ‘slivaju’ sjajni borci iz celog sveta. Velter je slovio za diviziju u koju je najteže upasti, ali su i laka (do 70 kg) i perolaka (do 66 kg) nerealno kvalitetne. Eventualno poluteška (93 kg) i teška kaskaju za ostalim kategorijama po pitanju kvaliteta“, kaže Todorović, koji je od početka „srednjaš“ i ne namerava da menja kategoriju.

Nisam nikada razmišljao o tome da se borim u nekoj drugoj kategoriji – teoretski bih možda u nekm scenariju mogao da skinem kilograme za velter (77), ali nije to to. Bio bi to preveliki rizik da pred prvu UFC borbu radim nešto što nisam nikada pre. Bilo bi to previše za moje telo. Srednja je prava kategorija za mene, iako sam svestan da su u njoj neki krupni ljudi, koji su, kada nisu u procesu priprema, teži od 100 kilograma, kao npr. Paulo Kosta.“

Bavim se borenjem, a ako zbog kilograma izgubim borbu, onda nema poente pričati o bilo čemu. Moje mišljenje je da je poenta nadmetanje i nadmudrivanje. Nije MMA samo ‘ušli dvojica u kavez i pobili se’. Treba tu i taktički nadvladati protivnika, navući ga na svoj teren. Taktika može da donese pobede, pa čak i kada je protivnik veći. Baš je lepota, umetnost borbe to što ne mora uvek baš da jači pobedi“, zaključio je razgovor za Sport klub Duško Todorović.

Direktne prenose UFC priredbi pratite na televiziji Nova S.

Nikola Novaković (@dzoni_sportklub)

Komentari

Vaš komentar