Zašto Ker hvali Bjelicu, a onda ga ostavlja na klupi?

Blog ostalo 28. mar. 202217:382 komentara
Nemanja Bjelica
Alika Jenner/Getty Images

Vašington Vizardsi su u nedelju u glavnom gradu Amerike pobedili Golden Stejt Voriorse sa 123:115. Kod domaćina je najbolji bio ruki Kori Kispert sa 25 poena (rekord karijere, uz šut 9/12 a trojke čak 6/9) uz Kristasa Porzingisa sa 23. Deni Avdija je, nakon svoje najbolje partije karijere u prethodnoj utakmici u Detroitu, ponovo bio solidan sa 14 poena, 7 skokova i 4 asistencije. Voriorsima su nedostajali povređeni Stef Kari i Andre Igudala pa su igru nosili Džordan Pul (26 poena), Klej Tompson (25) i Endru Vigins (23).

Povezano

Presudio je intenzitet Vašingtona. Iako su Vizardsima ostale samo teoretske šanse da uđu u plej-of, dok se Voriorsi žestoko bore da sačuvaju treću poziciju na zapadu, domaćini su bili agresivniji cele večeri i to im se isplatilo. Vašington zaostaje pet pobeda za Atlanta Hoksima koji su na poslednjem (10.) mestu za plej-in na Istoku, a ostalo je samo osam utakmica do kraja sezone.

Golden Stejt, koji nijednom nije vodio, trojke je šutirao očajnih 24% (8/33) dok su Vizardsi pogodili duplo više trojki (16/28) uz mnogo bolji procenat 57% šuta (rekord sezone). Ovo je bila osma uzastopna utakmica u kojoj su Vizardsi Voriorsima ubacili preko 110 poena, pa ne čudi da su pobedili u četiri od pet poslednjih međusobnih duela.

Nemanja Bjelica već drugu utakmicu zaredom nije dobio minutažu. Pre susreta sam pitao trenera Voriorsa Stiv Kera o igrama srpskog krila kojeg je prvo nahvalio, a onda ostavio na klupi.

Stiv Ker
Photo by Al Bello/Getty Images

“Bjelica je jedan od naših veterana. On ima dugačko iskustvo, uživa ogromno poštovanje među saigračima. Volim što sam mu trener, on je jako dobar igrač. Volim njegova dodavanja i plejmejkerske sposobnosti, kao i njegovo postavljanje na parketu (spejsing). U poslednje vreme je imao dobrih utakmica. Ali, onda u našoj prethodnoj utakmici (u Atlanti), mi smo odlučili da promenimo startnu postavu, što je onda njega gurnulo u drugi plan. Njemu, naravno, nije bilo lako zbog toga. Ali, njegova uloga je slična ulogama koje imaju nekoliko naših rezervista. Tako da će on jednostavno morati da ostane spreman. Verujem da će nam on sigurno trebati u završnici sezone i u plej-ofu. Svaka utakmica će biti drugačija u zavisnosti od meč-apa, i od toga će zavisti Bjelicina uloga u svakoj individualnoj utakmici”.

Pre samo dve nedelje, u duelu ista ova dva tima u San Francisku, Bjelica je za nešto više od 24 minuta ubacio 7 poena uz 5 skokova. Ali, u ovoj sezoni zvog povreda Golden Stejta (koju je Ker nazvao bez presedana), te večeri su odsustvovali Vigins, Drejmond Grin i Geri Pejton II koji su preuzeli Srbinovu minutažu, uz Dejmijena Lija. U 75 utakmica ove sezona, Bjelica sada nije zaigrao 11 puta, i nažalost ostaje da mu je najbolji nastup bio upravo na samom startu sezone u pobedi nad Lejkersima (15 poena, 11 skokova).

Sa druge strane, Avdija nastavlja da impresionira u svojoj drugoj NBA sezoni. U nedelju ponovo nije bio starter (ove sezone je bio u stratnoj petorci samo šest puta), ali je dobio važnu minutažu (28:10). Ipak, što je jop važnije, Deni je bio na parketu kada se rezultat lomio u samoj završnici. Nakon što su Voriorsi bili smanjili na šest razlike trener Vizardsa Ves Anseld Junior je upravo Avdiji dao ključne zadatke da igra defakto pleja i ubacuje loptu sa strane. Na 32,5 sekunde pre kraja, posle tajm-auta Avdija je imao loptu u rukama. ali je zacrtana akcija propala. Avdija nije paničio, nije isforisaro loš pas, već je mirno posle 4,5 sekunde tražio novi tajm.aut i Vizardsi su uspeli da se resetuju i sačuvaju pobedu. Posle utakmice, pitao sam Anselda o partijama mladog Izraelca.

“On je imao puno dobrih poteza. Pričali smo o tome pre utakmice. U Detroitu mu je krenulo od starta što je bio dobar znak, odigrao je kompletnu partiju. Nije šutirao tako dobro u drugom poluvremenu, ali je bio agresivan od samog starta, i mislim da smo videli da se ta energija nastavila i sada. To je dobar znak da on počinje da ulazi u svaku utakmicu sa takvim stavom. To ne mora da znači da će on svake večeri imati u proseku 21 (poen) i 10 (skokova), ali to kreira slične prilike, ne samo za njega samog već i za ostale saigrače. Da igra na obe strane parketa i da bude odlučan u svojim potezima. To je nešto nad čim on ima kontrolu, i to je odličan signal, i za njega i za nas”.

Na papiru, Avdijin +/- je bio samo 0, ali to zavarava. Njegova igra na momente pokazuje eleganciju Tonija Kukoča ili Dejana Bodiroge iz mladih dana. Prošle nedelje protiv Denvera, Avdija je par puta prošao kroz odbranu Nagetsa evropskim dokorakom koji je ostavio publiku bez daha. MVP Nikola Jokić ga je definitivno primetio i dobacio mu je u prolazu reci podrške na srpskom, ali nije siguran da li ga je Avdija čuo ili razumeo. Sada je Avdija bio više radilica nego šoumen. U pojedinim trenucima, pogotovu u prvom poluvremenu, izgledalo je da pokušava da ne forsira svoj šut posle rekorda karijere pa je to dovodilo do preteranih dodavanja. Ali, Avdija se kasnije opustio i dopustio da igra dođe njemu i našao je svoje momente da napravi razliku – pre svega na kraju treće četvrtine kada je sa dve vezane trojke u poslednjem minutu podigao vođsto na dvocifrenih +11.

Avdija je bio solidan i u odbrani. Kada se rezultat lomio početkom čevtrte četvrtine imao je dva ključna poteza gde je njegova pomoć u odbrani nad Drejmondom Grinom i Pulom rezultirala turnoverima Voriorsa (i tehničkom greškom Grina). Ta dva poteza Avdije uopšte nisu ušla u zvanične statistike, ali su i te kako pomogli. Najveći propust su mu bili faulovi – napravio je četiri prekršaja, ali su svi bili nerezonski i pri šutu, i prouzrokovali su osam slobodnih bacanja gostiju.

Deni Avdija
Kevin Dietsch/Getty Images

Deni počinje da pokazuje znake preko potrebne drskosti. Posle jedne od trojki u drugom poluvremenu se okrenuo prema klupi Voriorsi i uneo nešto malo dodatno u proslavu tog pogotka. A na samom kraju utakmice, dok je driblao loptu u iščekivanju sirene za kraj meča, Dejmion Li ga je agresivno gurkao i udarao, pokušavajući da iznudi ili turnover ili preteranu reakciju i kontra faul, ali uprkos tome što nije sviran prekršaj Avdija je uspeo da sačuva prisebnost i pobedu.

Voriorsi (48-27) nastavljaju teški road-trip u ponedeljak u Memfisu dok Vizardsi (32-42) u utorak dočekuju Čikago. Ove dve ekipe će se sledeći put sastati na jesen u Japanu, gde će tokom predsezone odigrati dve revijalne utakmice kao deo „NBA Japan 2022“.