"Jedan igrač Zvezde i Partizana košta kao naš ceo tim"

Branimir Smilić 3. okt. 202010:30 > 10:34
Podeli:
ABA liga

Čačanki Borac se posle 32 godine vratio na najveću 'jugoslovensku' scenu. Grad koji je evropskoj i svetskoj košarci dao Dragana Kićanovića, Željka Obradovića i Radmila Mišovića ponovo je tamo gde mu je mesto - među 'velikima'.

Dragana Stjepanović

Ekipa Marka Marinovića večeras na startu ABA lige dostuje Partizanu, a jedan od najmlađih trenera u ligi za Sport Klub priča o velikim izazovima, problemima oko formiranja tima, specifičnosti rada u Čačku, dometima i dugoročnim planovima kluba u kome je ponikao…

Povezano

„Krivo nam je što nismo imali šansu da potvrdimo dominaciju u ABA2 ligi i da se na terenu, kako i dolikuje, plasiramo u elitni rang. Momci su bili izvanredni u oba takmičenja i rukovodstvo ABA lige nas je zasluženo pozvalo u elitnu ligu. Mislim da nisu pogrešili, a na nama je da to i dokažemo. Zadržali smo kostur ekipe i promenili smo samo dva igrača u odnosu na prošlu sezonu. Nagradili smo igrače jer su zaslužili da probaju da igraju u najjačem rangu. To su sve momci koji su u nekom trenutku bili talentovani, to stalno ponavljam, i onda su odbačeni. Možda je to teška reč, ali tako je,“ počinje priču Marinović za Sport Klub i nastavlja:

Borac teško funkcioniše pored Zvezde, Partizana, Mege i FMP. Svi odlaze kod njih, niko neće da dođe u Čačak i moramo da funkcionišemo sa ovim što imamo. Meni kao treneru prvi je cilj da ostanemo u ligi, da probamo što duže da se zadržimo u ABA ligi i da pokušamo ponovo da budemo rasednik talenata, barem ovde u regionu. Želimo da pokušamo da privučemo momke da više dolaze kod nas, iako smo svesni da ne možemo da se borimo ni sa kim. Imamo mnogo manje budžete od Zvezde, Partizana i FMP, a što se tiče uslova za rad, takve uslove nema niko. Možda FMP ima slične. Moramo da iskoristimo ovaj trenutak, kao i tradiciju, da privučemo nove igrače.

KK Borac/Duško Radišić

Čačak je oduvek bio isključivo košarkaški grad. Nije lako nositi dres Borca…

„Izostanak publika je veliki hendikep, ali kako nama tako i drugima. U onim starim vremenima ljudi su pričali da se titula uzimala u Čačku, a ne u direktnim duelima sa najvećim rivalima. Svi veliki igrači pričali su da stasali u Čačku, Kraljevu, Zadru… u košarakšim sredinama u kojima je uvek bila vatrena atmosfera. Krivo nam je što nećemo imati navijače da nas podrže, ali se nadamo da će se nešto promeniti. Interesovanje je neverovatno jer smo se posle 32 godine vratili u najjaču, ako tako mogu da kažem, jugoslovensku ligu.

Mi imamo najbolju, ali i najtežu publiku. Ovde navijači ništa ne praštaju i mnogo je teško ako te publika ne pronađe i ne vidi kao nekoga ko daje maksimum. Imamo zahtevnu publiku koja u pojedinim momentima zna bolje košarku od bilo kog trenera.

U Čačku su na sve načine pokušali da u ekipi imaju što manje inostranih košarkaša, ali platežna moć je takva da su morali da se okrenu alternativnim rešenjima. Borac sezonu počinje sa trojicom Amerikanaca – starosedeocem Brajsom Džonson, Derikom Torntonom i Entonijem Smitom.

„Imamo problem sa budžetom i svi srpski igrači sa kojim sam pričao tražili su, za Borac, neprihvatljive cifre. Morali smo da se okrenemo na drugu stranu da probamo da nađemo adekvatno rešenje. Verovatno su njihovi zahtevi bili realni, ali mi nismo u situaciji da možemo toliko da plaćamo igrače. Prošle godine sam doveo Brajsa Džonsa, prvog stranca u istoriji kluba. Imao sam poteškoća, priznajem, jer ljudi i dalje misle da po Čačku šetaju Kićanović, Mišović i Obradović, a toga je sve manje i manje. Džons se pokazao kao odlično pojačanje i kao nagradu dobio je ugovor i za ovu sezonu. Očekujem da će biti na nivou i da će mu Borac biti samo usputna stanica. U našoj ekipi imamo šest ili sedam Čačana, želeli smo još nekog, ali i sa njima je bilo teško da se priča.“

Marinović nije želeo konkretno da priča o razlici u ceni između domaćih i inostranih, pre svega, američkih igrača koji u sve većem broju u Srbiju dolaze posle završenih koledža.

Mnogo je velika razlika, ne mogu da pričam i iznosim detalje, prepoznaće se oni o kojima pričam. Mi prošle sezone u ABA 2 ligi nismo bili među klubovima sa najvećim budžetom, daleko od toga. Bili smo u sredini. Jedan igrač Zvezde ili Partizana košta kao cela naša ekipa. Smita i Torntona smo doveli sa koledža i ovo će im biti prva godina u Evropi. Borimo se, šta da radimo. Cilj nam je da pokušamo da ‘napravimo’ nekog igrača i prodamo, i da mu Borac bude samo usputna stanica. Borac je ‘izbacio’ Teodosića, Raduljicu, Labovića, Ercega, Cvetkovića, Savanovića… Kasnije su bili reprezentativci i među najboljima u Evropi.

Na insistiranje čelnika kluba Marinović je u leto 2019. iznenada završio karijeru i prekomandovan je u šefa struke.

„Mislio sam da ću se posle debitantske sezone osećati komfornije, ali veći dometi veće brige. Viša liga, više briga. Nadao sam se da će biti lakše, ali nije. Još se privikavam na ovaj posao, mnogo je teško, ali mlad sam, imam snage i mogu da se borim sa svim stvarima. Pet puta je teže biti trener nego igrač. Kada si trener moraš da razmišljaš o svakom igraču, a to nije lako. Moja ekipa je sastavljena mahom od momaka koji su 1996. godine. U najboljim godinama su i na njima je da dokažu da li mogu ili ne. Ovo je bukvalno prekretnica u njihovim karijerama. Ili idu gore ili ostaju dole. Ja sam sa 23 godine otišao u FMP, na njima je da izađu na teren i da se bore bez respekta. Primaran cilj je da ostanemo u ligi, a sigurno nećemo tako lako prodati svoju kožu.“

Rođeni Čačanin se bori i sa preranim odlaskom mladih košarkaša u Beograd, a sebe navodi kao najbolji primer.

Čim se pojavi neko talentovano dete odmah ga uzmu i vode u Beograd. Oni rade po principu uzmem 12 najboljih, pa će jedan biti dobar. To sam osetio na svojoj koži. Kada sam bio mlad nisam otišao na prvu loptu i sada pokušavam da objasnim momcima da je bolje da ostanu u svom klubu i da igraju nego da odmah odu za Beograd u velike klubove. To je problem svih manjih klubova. Borac još nije u situaciji, iako smo iz godine u godinu sve bolji i organizaciono napredujemo, da privučemo talentovane momke da dođu i ostanu kod nas. To je proces koji treba da traje. Problem sa menadžerima? Mnogo je velika razlika u odnosu na ono vreme kada sam ja odrastao. Roditelji danas u deci vide novog Bogdana Bogdanovića, novog Nikolu Jokića ili Nemanju Bjelicu. Teško je i vaspitavati decu. Meni je jedini spas da izađem iz nekog proseka bila košarka.

Kao igrač itekako je pokazivao emocije. Ništa se nije promenilo ni danas, mada bi voleo da je drugačije.

Teško je, priznajem. Nedavno sam pričao sa Vladom Androićem kako progutati ponos, kako ne planuti. Moraš da pričaš sa starijim trenerima da ti približe neke vrlo bitne detalje. Imam kratak fitilj, ne volim da gubim i ne volim nepravdu, koje ima mnogo u životu. Na to moram da obratim posebu pažnju i da probam da se navikavam. Da li ću uspeti? Videćemo.“

Malina je sa FMP osvojio ABA ligu 2006. i Kup Srbije godinu dana ranije, sa Đironom je bio šampion FIBA Evrokupa i sa Valensijom najbolji tim u Evrokupu 2010. Kaže da je zadovoljan…

Junko Kimura/Getty Images

„Ključan period u mojoj karijeri bio je odlazak iz Borca u FMP. Izašao sam iz nekog proseka i počeo da igram na ozbiljnijem nivou. Žao mi je što sam 2010. iz Valensije otišao u Albu. Osvojili smo Evrokup i imao sam priliku da igram u Evroligi… Loša procena koštala me je igranja u Evroiligi. Ne mogu da kažem da sam nezadovoljan svojom karijerom. Mnogo sam napravio s obzirom odakle potičem i šta sam sve prošao da bih imao takvu karijeru. Ostvario sam i san i stigao do reprezentatvnog dresa.“

Posle dve godine provedene u Španiji (Đirona, Menorka) Marinović se na poziv Svetislava Pešića vratio u Srbiju. U sezoni 2008/09 ostavio je veliki trag u Crvenoj zvezdi.

„U svako klubu sam se davao 100 odsto. To je bila sezona u kojoj je trebalo da osvojimo barem jedan trofej. Imali smo problema, ja sam bio povređen, Tadija Dragićević je bio povređen i Roberts je imao tešku povredu. Lorens je na kasnije otišao u Partizan i nijednom se nije povredio. Ostaje žal za onim finalom sa Partizanom koje smo izgubili 3:2. Stigli smo od 0-2 do 2-2… Ta sezona ostala mi je u lepom sećanju, pojavio se Bjelica, ali ostaje žal barem za jednim trofejom.

Sa Pešićem je sarađivao i u Đironi i danas neke od čuvenih Karijevih izjava koristi u svlačionici.

Kada odigramo loše uvek igračima kažem: ‘Staviš kacigu, upališ onu lampu i vraćaš se u rudnik’. Drago mi je što imam tu slobodu da mogu da ga okrenem kad god mi je potrebna pomoć i neki savet. I njega i sve ostale trenere, sa svima sam ostao u odličnim odnosima,“ naglasio je Marinović.