Đavoli na kub

Michael Steele /Allsport

Iskoristićemo ovu pauzu u svetu sporta da se podsetimo timova koji su imali neverovatne sezone, a kada je u pitanju Mančester Junajted nekako je najslavnija 1998/99 kada je osvojena tripla kruna.

Mančester Junajted je sezonu pre ove završio na drugom mestu u Premijer ligi, iza Arsenala, koji je na kraju imao bod više, a crveni đavoli su izborili plasman u Ligu šampiona (pitanje za sve, ali bez konsultovanja interneta, ko je bio najbolji strelac u toj sezoni u PL? Odgovor nešto kasnije). U prelaznom roku u leto 1998 .godine Aleks Ferguson je doveo Japa Stama iz PSV-a (otišao je Gari Palister), stigao je i Jesper Blomkvist iz Parme, a za kraj doveden je Dvajt Jork za 12,6 miliona funti iz Aston Vile.

Nova sezona je loše počela za crvene đavole, ubedljiv poraz od Arsenala u Čeriti Šildu od 3:0 (Overmars, Vre, Anelka), a u Premijer ligi su ostvarena dva remija u prva dva kola protiv Lestera (gubili 2:0) i Vest Hema (0:0, a meč se pamti po besomučnom vređanju Dejvida Bekama od strane navijača čekićara i sve zbog crvenog kartona koji je dobio u dresu Engleske). Treba istaći i da je u drugom kolu kvalifikacija za LŠ pobeđen Lođ ukupnim rezultatom 2:0… U septembru je stigla prva pobeda i to protiv Čarltona 4:1, a Solšer (u narodu tada poznatiji kao Solskjer) i Jork su dali po dva gola. Delovalo je da se sklapaju kockice nakon pobede nad Koventrijem i remija sa Barselonom (3:3, a u grupi su još bili Bajern i Brendbi), ali je onda usledio novi šamar od Arsenala i poraz na Old Trafordu od 3:0 uz novi crveni karton za Nikija Bata, koji je isključen i protiv Barse nekoliko dana ranije. Mančester Junajted je bio na 10. mestu i niko nije mogao da predvidi završetak sezone sa tri trofeja.

Usledila je pobeda nad velikim rivalom Liverpulom od 2:0 i krenula je serija boljih rezultata. Dobijeno je pet od sedam ligaških mečeva uz dva remija, u LŠ je izboren remi sa Bajernom, a zatim je dva puta ubedljivo savladan Brendbi sa 6:2 u Danskoj i 5:0 na Old Trafordu gde se pet igrača upisalo u strelce – Bekam, Kol, Fil Nevil, Jork i Skols. Pred kraj novembra usledio je drugi ligaški poraz, a u četiri naredne nedelje je ostvaren samo jedan trijumf u svim takmičenjima (savladan Lids sa 3:2 i to nakon sjajnog poteza Nikija Bata u finišu meča). Remizirao je Junajted sa Aston Vilom, Totenhemom i Čelsijem, izgubio od Midlzbroa, ispao u Liga kupu od Totenhema, a u LŠ odigrao nerešeno sa Barselonom i Bajernom (što je bilo dovoljno da se kao drugoplasirani domogne nokaut faze).

Clive Brunskill /Allsport

Poraz od Midlzbroa 19. decembra bio je poslednji u sezoni za četu Aleksa Fergusona, koji inače nije vodio ekipu na tom susretu. U narednih sedam ligaških utakmica ostvareno je šest pobeda, a Dvajt Jork je u tom periodu dao osam golova – tu su i ubedljivi trijumfi nad Lesterom (6:2) i nad Notingem Forestom (8:1, tada je Solšer dao četiri gola i to u poslednjih deset minuta meča). Ta trijumf nad Notingemom je do skora bio najubedljiviji trijumf u gostima ikada u PL, pa je Lester sa devetkom protiv Sautemptona oborio rekord. U tom periodu Junajted je prošao i tri runde FA kupa, savladavši Midlzbro 3:1, pa zatim Liverpul nakon preokreta u poslednja dva minuta golovima Jorka i Solšera, a zatim i Fulam sa 1:0.

Usledio je derbi sa Arsenalom koji je završen bez pobednika (peti meč ovih klubova u nizu u svim takmičenjima koji Junajted nije dobio). U martu je sve bilo u znaku Kupova, samo dve ligaške utakmice su odigrane i crveni đavoli su dobili Njukasl i Everton. U četvrtfinalu FA kupa odigrali su prvo 0:0 sa Čelsijem na Old Trafordu, a u ponovljenom meču na Stamford Bridžu bilo je 2:0, a oba gola dao je Jork. Kada je u pitanju LŠ, u četvrtfinalu je savladan Inter, Jork je bio dvostruki strelac u prvom duelu, da bi u Milanu bilo 1:1. Junak tog meča bio je Hening Berg, koji je u nekoliko navrata fantastično intervenisao (imao je i u prvom meču ključni potez u finišu). Ronaldo se vratio u tim Intera na tom meču posle povrede, ali se videlo da nije na svom nivou. Ventola, koji ga je zamenio, dao je Interu nadu da će nadoknaditi minus od dva gola, a Zaneti, Moriero i Ze Elias su propustili šanse da donesu neroazurima dva gola prednosti. Sve te promašaje kaznio je na kraju Pol Skols na asistenciju Kola u 88. minutu.

Zbog zgusnutog raspored u aprilu, Ferguson je morao da rotira, tako je u ligi protiv Vimbldona bilo 1:1, a Šefild Vendzdej je savladan sa 3:0 iako je većina prvotimaca odmarala. A u Ligi šampiona u polufinalu prvo remi sa Juventusom na Old Trafordu 1:1 i to zahvaljujući golu Rajana Gigsa u drugom minutu sudijske nadoknade (prethodno je Konte pogodio za 0:1). Između tog prvog meča i revanša, odigrano je i polufinale FA kupa, protiv Arsenala. Morao je da se igra i drugi meč jer je prvi završen 0:0, a u drugom je bilo 1:1 posle 90 minuta, da bi Rajan Gigs u 109. doneo pobedu crvenim đavolima i plasman u finale, gde ih je čekao Njukasl. Usledio je revanš sa starom damom i šok u prvih 11 minuta, dva gola Pipa Inzagija za ukupnih 3:1 za Juve u ovom dvomeču. Ali do kraja prvog poluvremena Roj Kin i Dvajt Jork uspevaju da vrate Junajted, da bi Kol potvrdio plasman crvenih đavola u finale.

Ben Radford /Allsport

Arsenal je dočekao maj kao prvoplasirani, doduše sa utakmicom više, a nakon remija Junajteda sa Liverpulom na Enfildu tobdžije su imale +3 uz pomenuti meč više. A meč koji je Junajtedu doneo titulu odigran je u Londonu kada je Čelsi golom Džimija Flojda Haselbajnka savladao Arsenal. Na kraju su crveni đavoli u poslednjem kolu preokrenuli protiv Totenhema golovima Bekama i Kola i došli do titule sa bodom više od Arsenala.

A 22. maja igrano je finale FA kupa, Njukasl – Mančester Junajted. Za Njukasl su te godine igrali Haman, Spid, Solano, Kecbaja, Širer… Ferguson je zbog finala Lige šampiona morao da odmara neke igrače, pa je Jork je bio na klupi, kao i oporavljeni Stam, a Bat je bio van protokola (Skols i Kin nisu mogli da igraju protiv Bajerna u LŠ, zato su počeli meč). Irvin je bio suspendovan za ovaj susret, a Hening Berg povređen, pa su u odbrani igrali Jonsen i Mej kao štoperi, a braća Nevil kao bekovi. Tedi Šeringem je dao vodeći gol u 11. minutu (u devetom zamenio povređenog Kina), da bi Pol Skols u 53. matirao Harpera za konačnih 2:0.

Četiri dana kasnije na programu je bilo čuveno finale Lige šampiona u Barseloni, na Kamp Nouu. Bajern je poveo golom Baslera u šestom minutu, a Junajted iako je imao veći posed u prvom poluvremenu nije stvorio mnogo šansi. Bajern je krenuo ofanzivnije u drugom poluvremenu, imao nekoliko prilika, ali je Šmajhel držao crvene đavole u igri. Bilo je i sreće za engleski tim, kada je Šol pogodio prečku nakon fantastičnog pokušaja, a lopta je onda odbila u ruke Šmajhela Delovalo je da Bajern ide ka pobedi, a onda tri minuta sudijske nadoknade. Ako ste pažljivo čitali, Junajted je ove sezone u nekoliko navrata u finišu mečeva uspevao da dođe do bodova, a sada je u 90:36 izjednačio golom Šeringema. Samo 30 sekundi nakon što se meč nastavio posle proslave gola, Junajted je iznudio novi korner, a Ole Gunar Solšer je postigao gol za pobedu. Na semaforu je pisalo 92:17… Bajernu je ovo bio drugi sličan poraz u finalima, ali znatno gori od onog od Porta 1987.godine kada su primili golove u 77. i 80. minutu.

Inače, Lenart Johanson, tadašnji predsednik UEFA, krenuo je sa svog mesta u 90. minutu da bi dodelio trofej Bajernu, a kada je sišao na teren rekao je: „Ne mogu da verujem. Pobednici plaču, a poraženi plešu“.

Shaun Botterill /Allsport

Mančester Junajted je na ovaj način postao prvi engleski tim koji je osvojio triplu krunu (Premijer ligu, FA kup i Ligu šampiona), kao i prvi engleski tim od 1984. godine kada je Liverpul savladao Romu. Jedna zanimljivost, Mančester Junajted je osvojio Ligu šampiona 26. maja 1999. godine, kada bi legendarni ser Met Bazbi proslavio svoj 90. rođendan (on je preminuo 1994. godine).

Peter Šmajhel je bio najčešće na golu (rezerva Van der Gouv), kao štoperi igrali Jap Stam i  Roni Jonsen, a minutažu su imali i Mej i Berg i Braun, a bekovski tandem su činili Geri Nevil i Denis Irvin, dok ih je Fil Nevil menjao. Na sredini terena Roj Kin kao kapiten je u ligi odigrao 33 meča u PL, kao i Dejvid Bekam, dok su manje od 30 mečeva igrali Bat (22), Skols (24), Gigs (20), Blomkvist (20). Tandem Kol – Jork je predvodio napad Junajteda, a Šeringem i Solšer su odrađivali ogroman posao kao njihove zamene, pa su doneli i pehar Lige šampiona. Najbolji strelac u PL bio je Jork sa 18 golova, a Kol je dao 17, dok je Solšer dao 12. U LŠ Jork je dao osam pogodaka, dok su Kol i Gigs postigli po pet, a Šeringemu je taj gol u finalu bio jedini, dok je Solšer dao dva. Ovu generaciju Mančester Junajteda će svi pamtiti. A da li će se u skorije vreme ponoviti ovakav tim sa takvim menadžerom na Old Trafordu? Teško…

I za kraj evo odgovora na pitanje postavljeno na početku teksta, najbolji strelci u Premijer ligi u sezoni 1997/98 bili su Dion Dablin, Majkl Oven i Kris Saton, svi su dali po 18 golova. A Kris Saton je jedini koji je dao dva het-trika u sezoni, dok su Vijali i Klinsman dali po četiri gola na jednom meču. Sledeći tekst će biti o čuvenoj generaciji Intera, ali ne onoj Murinjovoj, već onoj koju je vodio čuveni Elenio Erera.