Mijatović za SK: Košarkaški ljudi su u defanzivi

Vladimir Vesić 27. dec 20191:07 > 07. jan 2020 20:06
Podeli:
fiba.basketball

Odlazeća 2019. godina kada je reprezentativna košarka u pitanju, biće upamćena po petom mestu seniora na Svetskom prvenstvu. Ali možda i mnogo više po katastrofalnim rezultatima mlađih selekcija.

Crveno svetlo odavno se upalilo. Ipak, kada se nije reagovalo na vreme, onda je logično da „Zemlja košarke“ doživi vrhunsko poniženje. Da od pet muških selekcija u mlađim kategorijama samo dve prođu u četvrtfinale, da ostale tri budu plasirane od 10. mesta pa naniže, i da povrh svega, reprezentacija do 20 godina doživi nešto što nismo ni sanjali da bi neka srpska košarkaška selekcija mogla da doživi, da ispadne u niži rang!

U takvim okolnostima plasman seniora na peto mesto na Svetskom prvenstvu uopšte i ne zvuči tako loše, iako je i to realno razočaravajući rezultat, s obzirom na imena koja su poslata u Japan i da su mnogi relevantni faktori Orlove videli kao prve favorite za tron. Kako se došlo do ovakvog sunovrata? Koji su razlozi? Od kada realno traje kriza srpske košarke i rada u mlađim kategorijama? Ko može da ponudi odgovore i izlaz iz ove situacije?

Povezano

Jedan od onih koji je pozvan, možda i najpozvaniji da govori o ovoj temi je dugogodišnji trener Dejan Mijatović, među ljubiteljima košarke i košarkaškim ljudima poznat kao Džoli. Čovek koji je najveći deo 20-godišnje trenerske karijere posvetio radu sa mladima, koji je od 2001. bio u raznim mlađim reprezentativnim selekcijama prvo kao član, a od 2007. i kao šef stručnog štaba. Osvajač pet medalja na velikim takmičenjima, čovek koji je radio u mnogim domaćim klubovima, između ostalih u FMP, Hemofarmu i Partizanu, kao i u brojnim inostranim poput berlinske Albe, danas je zadužen za mlađe kategorije trećeg nemačkog tima Oldenburga. Kroz njegov rad prošlo je gotovo 700 dece. Pristao je da u prazničnom intervjuu za Sport Klub pokuša da baci svetlo iz stručnog ugla kada su ova, goruća pitanja srpske košarke u pitanju.

Odavno smo upozoravali na ovakvu situaciju. Još 2009, samo dve godine od istorijskog uspeha i pet zlatnih medalja u mlađim kategorijama, imali smo čak 35% manje upisane dece na košarku u odnosu na 2007. A te godine seniori su pod vođstvom Dušana Ivkovića osvojili srebrnu medalju (prva medalja posle sedam godina prim.aut.), dakle mi nismo uspeli da iskoristimo momenat posle takvog uspeha za afirmaciju i već tada se videlo da imamo ozbiljan problem. Postoji opravdan strah za budućnost – započeo je izlaganje Mijatović.

Facebook

Zaista je to neverovatan podatak, posebno kada se zna da je košarka tradicionalno, ako ne najpopularniji onda tik uz fudbal u vrhu popularnosti među sportovima u ovoj zemlji. U čemu je problem?

Mi smo se promenili. Uvek su postojali krizni periodi, poput ranih 80-ih kada na vezanim takmičenjima nismo osvajali medalje. Ali su postojali hrabri ljudi sa vizijom, spremni da izvrše smenu generacija. Poput Krešimira Ćosića, Svetislava Pešića u Bormiju, Zorana Moke Slavnića u Šibenci, Jugoplastici. Kao rezultat toga pojavila se generacija koja je dominirala. Međutim, promenili smo se, odustalo smo od toga. Stvaralački proces je razoren, razorena je liga. Centri koji su stvarali odustali su od toga. Sada se svi klubovi bave budžetima. Kupuju igrače, mnogo stranaca na uštrb stvaralačkog procesa.

Mnogi će reći da jednostavno oni najjači u Evropi diktiraju tu priču o budžetima i da košarka realno ide u tom pravcu, da ako hoćeš da se takmičiš moraš i da uložiš.

Pa i ranije su postojali Barselona i Real koji su imali takve budžete da nisi mogao da im pariraš. Niti smo i išli na to. Parirali smo im radom i stvaralaštvom. To je naša škola košarke. To je dokaz da priča o budžetima nije potrebna. Ja razumem trenere da jure rezultat kako ne bi ostali bez posla. Ali su se i igrači utopili u tu priču. Tu pravimo grešku. A dokaz tome je činjenica da su najbolji igrači ABA lige stranci, dok su naši mladi igrači između 30. i 100. mesta. Pa i u Evropi imamo primera, poput Ritasa koji sa osam igrača mlađih od 24 godine izbacuje iz Evrokupa jednog od glavnih favorita, ekipu napravljenu za osvajanje Lokomotivu Kubanj.

Jurnjava za rezultatima oduzela je draž igre pa čak i kod najmlađih. Mada, ima i suprotnih primera, poput najboljeg srpskog igrača u NBA Nikole Jokića.

Kada se pojavio Jokić videlo se da je talenat. Ali on se igra košarke i to mu u Denveru ne uskraćuju. Zbog toga je tako dobar. Ali što kaže Dragan Tarlać, pitanje je da li bi mogao da se igra da je na primer u nekoj Barseloni, ili nekom drugom evroligašu. Pravo je pitanje, gde se izgubila radost loptanja?

KSS

 Šta je rešenje?

Piramida rada je poremećena, košarkaški ljudi, stvaraoci su u defanzivi, neki drugi ljudi su preuzeli glavne uloge. Priča o budžetima nije potrebna. Potrebno je da se vrati dostojanstvo našoj ligi. Tu aktivnu ulogu moraju da preuzmu Savez, ali i dva naša najveća kluba Crvena zvezda i Partizan. Oni imaju socijalnu odgovornost. Sa tog aspekta potrebno je da idu u ostale sredine, da budu animatori i da omoguće mladima da se susreću sa svojim idolima.

Oni koji su protiv vraćanja na staro stalno ističu kako je domaća liga slaba i kako su klubovi iz KLS inferiorni u odnosu na ABA ligaše. Naš sagovornik to oštro demantuje.

To naprosto nije tačno. Pa najbolji srpski tim poslednjih nekoliko godina Crvena zvezda jedva je posle produžetka savladala Borac. FMP je pobeđivao Partizan, Tamiš je takođe bio blizu da pobedu Zvezdu i bilo je još takvih situacija. Kada bi se ostali klubovi samo finansijski stabilizovali, imali bismo jaku ligu. Klub čine ljudi, a košarkaški ljudi su u defanzivi. Žao mi je što smo ispustili šansu da napravimo jaku domaću ligu. Bartomeu je poslao jasnu poruku, Evroliga hoće London, Pariz, Berlin, a ne ovaj prostor. Nadvila se velika opasnost za srpsku košarku.

Upravo ta neizvesnost oko plasmana u Evroligu iz ABA lige nametnula je pitanje svrsishodnosti regionalnog takmičenja. Naš sagovornik ističe da kako vreme prolazi, tako i se i liga klubova sa prostora bivše države sve više pokazuje kao ne baš uspešna priča.

U početku je ABA liga i ispunjavala neku svrhu. Ali poslednjih nekoliko sezona to se ne može reći. Propali su, pa i nestali mnogi nekada veliki klubovi poput Bosne, Splita, Šibenke, nema ni MZT, Rabotničkog i mnogih drugih. Moraju da se vrate centri, a tu Savez mora da pomogne. Tokom godina sveo se samo na reprezentativne selekcije, a sada mora da povrati ingerencije za klupski nivo, kako bi lakše pomogao centrima da ponovo zažive.

Poslednji rezultati pokazuju da i na planu reprezentativnih selekcija situacija nije ohrabrujuća. Ali pored izostanka rezultata Mijatović ističe još jedan bitan problem, koji bi tek mogao da ima pogubne posledice.

#related-news_0

Imamo jedan novi momenat, a to je da mladi igrači pre biraju individualni rad preko leta nego da budu u reprezentaciji. Kult reprezentacije se još nekako održava u seniorima, ali je opasno ugrožen u mlađim kategorijama. Mi nikada ne smemo da izgubimo svoj identitet. Dejan Bodiroga je govorio da igrač mora da otkine deo sebe da digne reprezentaciju. Toga je danas sve manje. Igrač se ipak postaje na utakmicama.

Dejan Džoli Mijatović učestvovao je aktivno u žetvama medalja u mlađim selekcijama u periodu od 2007. i 2015. U tom periodu osvojeno je 17 medalja na evropskim i svetskim prvenstvima, od čega je devet bilo zlata. Od tog perioda pa do danas osvojene su samo tri medalje. Mnogo bitnije je to da su u tom uspešnom periodu iznikli igrači koji su i dan danas kostur seniorske reprezentacije, dok primera radi, lider generacije koja je osvojila dva juniorska zlata 2017. i 2018. Marko Pecarski trenutno nema ozbiljniju ulogu u seniorskoj košarci na klupskom nivou u ABA ligi. 

Za vreme Dušana Ivkovića (selektor od 2007. do 2013. prim. aut.) mnogo igrača iz tog procesa ušli su u reprezentaciju i postali su nosioci igre. Postoji prirodan proces i potrebno je strpljenje. Napravili smo jedno interno istraživanje svojevremeno koje je pokazalo da u velikoj većini igrači koji su preskakali rangove nisu kasnije uspevali da naprave značajniju karijeru, dok oni koji su se postepeno razvijali imali su daleko uspešniju. Španci su najbolji primer koliko to znači. Ova generacija, koja je jedna od najdominantnijih ikada svoj početak imala je na Evropskom prvenstvu u Ohridu. Uspostavljen je sistem da se na klupskom nivou radi u korist reprezentacije. Treneri ulaze u taj sistem. Potrebno je da se vratimo dokazano uspešnom sistemu selekcije. Ali i da se isprate trendovi. Danas se traže polivalentni igrači, atlete, brzi igrači, koji brzo misle. Greg Popović je rekao da danas plejmejkeri imaju samo 0.5 sekundi da donesu odluku.

Da li u Srbiji postoje uslovi da se naprave takvi igrači, s obzirom da su za tako nešto potrebni sati i sati treninga, a za to su potrebne dvorane.

Što se toga tiče, nikada bolje uslove nismo imali. Nikada nismo imali ovoliko novih dvorana i sala. Potrebno je da se vratimo sebi, procesu stvaralaštva. Moraju da se znaju neke stvari, na primer ko je trener stvaralac, a ko trener takmičar. Potrebni su nam košarkaški ljudi, potrebno je da budu u procesu odlučivanja, a ne u defanzivi. Potrebno je da se razgovara, debatuje, da se otvore ove i mnoge goruće teme srpske košarke. Trenutak je takav, Bartomeu je poslao jasnu poruku.

Christian Petersen, Getty Images Sport

Ipak, naš sagovornik vidi svetlo na kraju ovog tunela.

Voleo bih da novi selektor Igor Kokoškov napravi spoj sa mlađim kategorijama kakav smo imali sa Dušanom Ivkovićem. Nije košarka samo seniorska, svi moraju da budu povezani. Sada je pravi momenat da prestanemo da pravimo kompromis u pravljenju selekcije. On zna taj proces, on je trener stvaralac. Dugo je i u Americi blizu trendova i ubeđen sam da je on idealna osoba za tu ulogu.

Pročitajte sve tekstove iz naše praznične ponude #SKpaketić OVDE