Dok čekamo Fjurija i AJ: Usik i Džojs za privremeni pojas

Borilački sportovi 26. jan. 202115:391 komentar
Oleksandr Usyk
Jon Durr-USA TODAY Sports

Ukoliko se finalizuje dogovor oko meča dvojice britanskih bokserskih superzvezda – Tajsona Fjurija i Entonija Džošue, teška kategorija dobiće prvog neprikosnovenog svetskog prvaka u 21. veku. Međutim, dok se pregovori vode na najvišem nivou, pojavljuju se informacije o tome ko će imati meč za titulu privremenog prvaka u WBO verziji. To su sjajni Ukrajinac Aleksandar Usik i olimpijski vicešampion Džo Džojs, koji je nedavno zablistao u pobedi nad Danijelom Duboom.

Prema planu koji prenosi ESPN, pobednik meča Fjurija i Džošue prvu odbranu statusa neprikosnovenog šampiona imao bi protiv prvog izazivača, kojeg bi dao duel Usika i Džoa Džojsa. Datum njihovog potencijalnog okršaja još nije poznat.

Aleksandar Usik (34), olipijski prvak iz Londona 2012. godine, u profesionalnom ringu ostvario je skor od 18 pobeda (13 KO) i nijednog poraza. Bio je neprikosnoveni šampion kruzer kategorije i ukoliko bi osvojio svetsku titulu u teškoj kategoriji, postao bi prvi kojem je to pošlo za rukom još od Ivandera Holifilda.

Džo Džojs je jednu godinu stariji, osvojio je srebrnu medalju 2016. godine na OI u Rio de Žaneiru, a u profesionalnim mečevima Britanac ima skor od 12 trijumfa (11 KO) i nijednog poraza. U poslednjem meču protivnik mu je bio zemljak Danijel Duboa, ali je Džojs slavio nokautom u 10. rundi posle serije preciznih prednjih direkata, koji su povredili oko Duboi.

Tajson Fjuri je vlasnik pojasa svetskog šampiona u verziji WBC, a Entoni Džošua je osvojio titule pod regulatornim telima WBA, IBF i WBO. Pobednik njihovog eventualnog duela postaće prvi neprikosnoveni šampion teške kategorije od Lenoksa Luisa, koji je to ostvario još 1999. godine i nosio to zvanje do aprila 2000. godine.

Najbliže statusu neprikosnovenog prvaka u 21. veku stigao je Vladimir Kličko tokom svoje impresivne serije odbrana svetskih titula, ali ni u jednom trenutku nije objedinio sva četiri najvažnija svetska pojasa jer je WBC šampion u najvećem delu njegove dominacije bio njegov rođeni brat Vitalij, danas gradonačelnik Kijeva.