LoL SP 2017, grupa C – Da li G2 može da razbije kletvu?

eSports 4. okt 201717:47 > 18:57
Riot Flickr

Grupa C nam donosi interesantan miks ekipa koji čine aktuelni vicešampion sveta, četvorostruki prvak EU LCS lige, jedan od najiskusnijih kineskih timova, i Wildcard tim koji je oduševio u fazi doigravanja - 1907 Fenerbahce.

Pre izvlačenja timova iz faze doigravanja ovo je po mnogima bila grupa smrti, koja je dolaskom Wildcard ekipe pomalo izbalansirana. Samsung ne bi trebalo da ima problema da se ponovo nađe u plejofu, dok će se za drugo mesto koje vodi u četvrtfinale boriti G2 i RNG, i ovo može biti izuzetno neizvesna borba do samog kraja, na čiji ishod može uticati svako od preostalih ekipa, pa čak i Wildcard predstavnik iz Turske.

Samsung Galaxy  

Top lane – Sungjin „CuVee“ Lee
Jungle – Chanyong „Ambition“ Kang
Mid lane – Minho „Crown“ Lee
ADC – Jaehyeok „Ruler“ Park
Support – Yongin „CoreJJ“ Jo
Izmena (jungle) – Minseung „Haru“ Kang

Riot Flickr

Kao i aktuelni prvak sveta SKT, i Samsung je imao problema ove godine na čijem ispravljanju konstantno rade. Njih su možda i najviše pogodile promene u meti među vodećim svetskim timovima, pogotovo kada je popularnost Viktora opala, po kome je Crown najviše poznat. Oni su probali da osveže ekipu dovođenjem Haru na jungle poziciju, ali on nije uspeo da u potpunosti opravda očekivanja, što i nije toliko iznenađenje, kada se uzme u obzir koliko dobro Ambition zna da odigra, i koliko kvalitetan pregled igre ovaj igrač ima.

Samsung bot lejn možda na prvi pogled nije moćan kao onaj koji imaju neki od favorita za trofej ove godine, ali Ruler i CoreJJ imaju puno iskustva u zajedničkom igranju na internacionalnim turnirma, i trebali bi da mogu da izađu na kraj sa izazovima u grupi C. Biće posebno interesantno gledati kako će CuVee odigrati, pošto je poznat kao nepredvidljiv top lejner koji je u stanju da potpuno preokrene tok partije u korist svog tima ako mu se ukaže prilika za to, i trebalo bi da ima solidnu prednost u duelima protiv rivala u ovoj grupi. Iako je SSG favorit za prvo mesto u grupi, nema sumnje da će RNG i G2 probati da ih izazovu, pogotovo što će svaka pobeda značiti korak bliže plasman u plejof, za šta će ova dva tima voditi veliku borbu.

Royal Never Give Up

Top lane – Junze „Letme“ Yan
Jungle – Shiyu „Mlxg“ Liu
Mid lane – Yuanhao „Xiaohu“ Li
ADC – Zihao „Uzi“ Jian
Support – Senming „Ming“ Shi
Izmena (jungle) – Zhiwei „Y1HAN“ Hu

Riot Flickr

Glavna prednost ekipe RNG u odnosu na G2 je njihovo iskustvo kada su pozitivni rezultati u pitanju na internacionalnoj sceni. Za razliku od evropskog prvaka koji je tek na MSI 2017 uspeo da dokaže svoj potencijal, RNG ima igrače kao što je Uzi koji ima dva finala Svetskog prvenstva iza sebe. To ne menja činjenicu da Uzi ponekad za da zakaže kada je najpotrebnije, i da njegovo samopouzdanje zna da mu se obije o glavu, ali ovoga puta kada u borbu za tron kreće pred domaćom publikom, koja ga prosto obožava, Uzi bi zaista trebalo da se pokaže u najboljem svetlu – a kada to radi, retko ko mu se može suprotstaviti.

Iako zvuči kao da je Uzi glavni carry ekipe, on je ove sezone u senci sjajnih partija koje je Xiaohu prikazao, zbog čega je RNG zamalo došao do titule prvaka Kine. On igra možda i u životnoj formi, i svaka prednost koja mu se dopusti vrlo brzo može značiti kraj za protivnike, zbog čega tim počinje sve više da igra oko njega. Ipak da bi odneo svoj tim do pobede, ostali lejnovi ne smeju da zakažu, pogotovo Letme na topu, i od njegove stabilnosti će poprilično zavisiti kako će RNG ulaziti u kasnu fazu igre, i kada će se vršiti tranziciju iz borbe u lejnu, u grupisanje oko objektiva kao što je Baron. G2 Esports definitivno ima potencijala da im parira, ali isto tako mora se prizati da RNG ima mnogo veći kvalitet igrača, i sem ako neko od carry igrača ne pruži 110% svojih mogućnosti, kineski predstavnik bi trebalo da dođe do trijumfa u njihovim duelima.

G2 Esports

Top lane – Daehan „Expect“ Ki
Jungle – Kang „Trick“ Yun Kim
Mid lane – Luka „Perkz“ Perković
ADC – Jesper „Zven“ Svenningsen
Support – Alfonso „mithy“ Aguirre Rodriguez
Izmena (support) – Michael „Hoang“ Tuan Hoang

Riot Flickr

G2 Esports je već dve cele godine apsolutni vladar Evrope. Četiri EU LCS titule za redom je nešto što nikom pre njih nije pošlo za rukom, ali se čini da je ova poslednja titula više došla zbog slabostih ostalih timova, nego njihove snage. Oni su se mučili tokom većine regularne sezone, da bi u plejofu ipak pružili dobru igru, ali na Svetskom prvenstvu će morati mnogo više od toga. G2 odlikuju dve velike prednosti, i dve velike mane, i od toga da li će njih na vreme regulisati, zavisi kolike su im realne šanse za prolaz dalje. Carry igrači tima su se dokazali na MSI 2017, Perkz se sjajno nosio sa najboljim mid lejnerima, pa čak i sa samim Fakerom, dok je mithy sjajno pomagao Zvenu da iznese tim do pobeda u nekoliko krucijalnih partija.

Ipak, ne može se zaboraviti krah G2 sa identičnim sastavom prošle godine na turniru kada su završili grupnu fazu sa 1-5 skorom, i ako to ne žele da ponove, koreanci u timu moraju da poprave svoju igru. Dok Expect na top lejnu ume ponekad zaista dobro da odigra (mada isto tako zna i da katastrofalno izgubi lejn) Trick je ubedljivo najproblematičniji igrač u timu ove godine, i ne smemo zaboraviti period kada su po njemu gazili i jungleri prosečnih evropskih timova, zbog čega je G2 izgubio nekoliko partija koje nisu smeli izgubiti, što nikako ne sme da se desi na Svetskom prvenstvu. On mora ponovo biti ta veza između mida i bota, i ako već nema samopouzdanja da pravi poteze koji će prelomiti partiju, mora bar da bude u stanju da maksimalno doprinese stabilizovanju svog tima do faze kada Zven i Perkz mogu da završe partiju i donesu ekipi G2 pobedu.

G2 Esports može i pozitivno i negativno da izenadi na internacionalnim turnirima, to su već dokazali u više navrata, i ovo je definitivno jedan od timova od kojih je najteže očekivati nešto konkretno, zbog velikih oscilacija na pozicijama top lejn i jungle koje smo viđali kod njih. U nekoj malo lakšoj grupi možda bi bili među favoritima za prolaz dalje, ali u grupi C, ipak će morati da daju više od svog maksimuma, kako bi isplivali ispred SSG-a ili RNG-a. 

1907 Fenerbahce

Riot Flickr

1907 Fenerbahce je jedno od najprijatnijih izenađenja ove godine u svetu profesionalnog LoL-a. Sjajnu igru u Turskoj su krunisali prvim trofejom u istoriji kluba, da bi potom nastavili sa odličnim partijama i u fazi doigravanja na Svetskom prvenstvu 2017, kada su kao prvoplasirani tim u grupi D preko brazilskog prvaka Team oNe u plejofu došli do završnice takmičenja.

Tokom prvog dela takmičenja najviše pažnje na sebe su skrenuli mid lejner ekipe Frozen, i odlični top lejner Thaldrin čiji su potezi često umeli da prelome partije u korist Fenerbahcea, a solidno se pokazao i jungler ekipe ViCi Gaming, Crash, koji je na pozajmici u ekipi usled nesrećnog spleta okolnosti u kojima njihov jungler Move nije uspeo da dobije vizu za Kinu na vreme. Najveća mana ekipe je definitivno bot lejn, i njihov ADC Padden, koji je maltene redovno gubio lejn sa po 20-30 cs razlike, čak i protiv slabijih timova, tako da mu se izuzetno loše piše protiv igrača kao što su Zven, Uzi i Ruler.

Lošu igru u lejnu je znao da nadoknadi u kasnoj fazi igre kada skupi svih 6 itema i postane hyper carry ADC, ali i za to je primarno bio zaslužan ostatak tima, koji sve vreme igra oko njega. Nema sumnje da su ostali timovi u grupi već smislili lek protiv toga, i da će Padden biti glavna meta protivnika. Fener zaista ima veliki potencijal, pogotovo uz određene izmene u ekipi nakon ovog turnira, ali uz ovako tri teška protivnika, zaista će biti ravno čudu ako dođu do jedne pobede. Pogotovo će biti interesantno ako nekako savladaju G2, jer bi to samo potvrdilo da je EU LCS liga u velikoj krizi, ako tim koji redovno osvaja titule u njoj ispusti meč protiv šampiona Wildcard regije.

Upravo će grupa C i otvoriti League of Legends Svetsko prvenstvo 2017, a prvi mečevi će biti:

09:30 Royal Never Give Up vs. 1907 Fenerbahce
10:30 G2 Esports. vs. Samsung Galaxy