A pre Kristijana: Platini, Širer, Van Basten, Anri…

EURO blog 17. jun 202113:29 1 komentar
Marko van Basten
Action Images

Bio je dvostruki strelac u duelu sa Mađarskom i tako je postao najbolji strelac u istoriji evropskih šampionata – Kristijano Ronaldo. Došao je do broja 11, a to je svedočanstvo njegovoj dugovečnosti barem koliko i njegovom umeću, s obzirom na to da Portugalac igra svoj peti turnir za najboljeg na Starom kontinentu.

Niko u istoriji evropskih šampionata nije učestvovao pet puta, a Ronaldo će u trećem kolu i po ukupnom broju nastupa prestići Đanluiđija Bufona – uključujući i kvalifikacije, Điđi je trenutno na 58, a Ronaldo na 57 nastupa.

1. Kristijano Ronaldo – 11

Kristijano Ronaldo
Photo by Alex Pantling/Getty Images

Prvi neće pamtiti po dobru, bio je poraz od Grčke 2:1 u grupnoj fazi 2004. godine. Na tom šampionatu, Portugal je bio domaćin, izgubio je od Grčke i u finalu, a Kristijano je dao još jedan gol – Holandiji u polufinalu.

Godine 2008, pogodio je samo jednom, u pobedi nad Češkom, a ista selekcija bila je mušterija i na EP 2012. godine – gol Češkoj i dva Holandiji.

*Gol kojim je Ronaldo postao najbolji strelac u istoriji EP pogledajte na našem jutjub kanalu.

Konačno, 2016. godine, na putu ka Portugala ka tituli prvaka Evrope, Ronaldo je dao dva gola Mađarskoj, baš kao i sada, i još jedan Velsu.

2. Mišel Platini – 9

Mišel Platini
Action Images / Sporting Pictures

Toliko toga je lošeg Francuz uradio kao funkcioner, da su mnogi smetnuli s uma koliko je zapravo genijalan fudbaler bio. U karijeri koja je puna upečatljivih momenata, velikan rođen na severoistoku Francuske sigurno pamti Evropski šampionat 1984. godine.

Tada je postigao neverovatnih devet golova, uključujući i vodeći u finalu, u pobedi nad Španijom 2:0. Nije više Platini igrao na evropskim šampionatima, tako da je njegov prosek skoro nemoguće dostići – tih devet postigao je na pet mečeva.

Poređenja radi, Ronaldo je do 11 došao na 22 utakmice.

3. Alan Širer – 7

Alan Širer
Photo by Bongarts/Getty Images

Ukupno je za reprezentaciju Engleske dao 30 golova na 63 utakmice, a posebno inspirisan bio je Širer na evropskim šampionatima.

Bio je član tim Širer i 1992. godine, ali nije ulazio u igru. Engleska je tada bila izrazito neefikasna, samo je Dejvid Plat dao jedan gol na tri utakmice, a Albion je ispao u grupi.

Četiri godine kasnije, Engleska je bila domaćin, a ambicije ogromne. Širer je dao gol u razočaravajućem remiju sa Švajcarskom, zatim i u pobedi nad Škotskom 2:0, pa još dva u deklasiranju Holandije 4:1.

Širer je sigurno dao gol i u penal seriji sa Španijom, posle remija bez golova tokom 120 minuta igre, a pogodio je i na startu polufinalnoj okršaja sa Nemačkom. Činilo se da su Englezi napokon na pragu nečeg velikog, ali Kunc je ubrzo izjednačio, da bi Sautgejt bio tragičar na penale (Širer je opet pogodio s jedanaesterca).

Čovek kojeg ćemo pamtiti po tituli sa Blekburnom, ali i po prelasku u Njukasl u kojem je proveo ostatak karijere, dao je još dva gola četiri godine kasnije. Jedan za trijumf nad Nemcima, ali ni to nije bilo dovoljno Englezima za prolaz dalje. Pogodio je Širer i sa penala u porazu od Rumunije 3:2.

4. Antoan Grizman, Rud van Nistelroj, Patrik Klajvert, Vejn Runi, Tijeri Anri, Zlatan Ibrahimović, Nuno Gomeš – 6

Nuno Gomeš
Lutz Bongarts/Bongarts/Getty Images

Posle vodećeg trojca, stvar počinje da se razvodnjava, a po šest golova postiglo je nekoliko velikana svetskog fudbala.

Zajedno sa Savom Miloševićem, Klajvert je bio i najbolji strelac EP 2000. godine. Grizman je pre četiri godine umalo odveo Francusku do trona, ali je uprkos njegovih šest pogodaka, Francuska zaustavljena u finalu – gol Edera i pobeda Portugala.

Ibrahimović je držao Šveđane konkurentnim, Anri je sa Francuzima bio prvak Evrope, a Nunu Gomešu je od svih navedenih za šest pogodaka bilo potrebno najviše utakmica (14).

Van Nistelrojev turnir bila je 2004, ali nije uspeo da pogodi u polufinalu sa Portugalom, a na istom šampionatu je i Runi dao četiri gola – po dva Hrvatima i Švajcarcima.

5. Savo Milošević, Marko van Basten, Milan Baroš, Jirgen Klinsman, Fernando Tores, Mario Gomez, Zinedin Zidan – 5

Savo Milošević
Action Images / Roy Beardsworth

Zidan je jedini koji nije napadač na listi najboljih strelaca svih vremena. Savo Milošević Euro 2000. počeo je na klupi, ali je ubrzo postao najveći adut Vujadina Boškova – šteta što je Jugoslavija završila katastrofom od 6:1 u četvrtfinalu sa Holandijom. Utešni gol postigao je upravo Savo, i šteta što nije imao Milošević priliku da odigra više od četiri utakmice na evropskim prvenstvima.

Milan Baroš bio je najbolji strelac Evropskog prvenstva 2004. godine, a Fernando Tores obeležio je šampionat 2008. godine, svojim pogotkom u finalu sa Nemačkom. Tada je, doduše, prvi strelac bio njegov saigrač David Vilja sa četiri gola, a Tores je četiri godine kasnije bio prvi strelac sa tri gola.

Još šestorica fudbalera dali su po tri gola, uključiv i Gomeza, ali je Tores dobio nagradu jer je odigrao najmanje minuta i zato što je imao i asistenciju.

Dominirao je Marko van Basten evropskim fudbalem krajem osamdesetih i početkom devedestih, osvojio tri Zlatne lopte, a vodio je i Oranje do titule šampiona Evrope 1988. Na tom EP postigao je svih pet golova, uključujući i onaj čuveni volej u okršaju sa Sovjetskim Savezom u finalu, u pobedi 2:0. Uz het-trik Englezima u grupi, i pobedonosni gol Zapadnoj Nemačkoj u polufinalu, dovoljno da se Van Basten upiše u istoriju evropskih prvenstva.

Najbolji strelci svakog EP

Gerd Miler
Action Images / MSI

Treba uzeti u obzir da evropski šampionati nisu bili tako veliki događaji u svojim počecima – tek 1980. godine na završnom turniru zaigralo je osam timova, umesto dosadašnjih četiri.

1960: Fransoa Et, Viktor Ponedeljnik, Valentin Ivanov, Dražen Jerković, Milan Galić – dva gola
1964: Žesus Marija Pereda, Ferenc Bene, Deše Novak – dva gola
1968: Dragan Džajić – dva gola
1972: Gerd Miler – četiri gola
1976: Diter Miler – četiri gola
1980: Klaus Alofs – tri gola
1984: Mišel Platini – devet golova
1988: Marko van Basten – pet golova
1992: Henrik Larsen, Karl-Hajnc Ridle, Denis Bergkamp, Tomas Brolin – tri gola
1996: Alan Širer – pet golova
2000: Patrik Klajvert, Savo Milošević – pet golova
2004: Milan Baroš – pet golova
2008: David Vilja – četiri gola
2012: Fernando Tores, Alan Dzagojev, Mario Gomez, Mario Mandžukić, Mario Baloteli, Kristijano Ronaldo – tri gola
2016: Antoan Grizman – šest golova

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare