EURO Boki (V): Lale procvetale, Hrvati moraju

EURO blog 18. jun. 202110:00 > 13:09
Olaf Kraak - Pool/Getty Images

Holandija se pridružila Italiji u osmini finala, Belgiju samo neka luda matematika deli od toga, dok Severna Makedonija nije uspela da osvoji prvi bod na velikim takmičenjima, pošto je poražena od Ukrajine koja je sačuvala šansu za drugu fazu Evropskog prvenstva.

U tri utakmice u četvrtak viđeno je osam golova, što govori u prilog tome da smo ponovo prisustvovali izuzetno zanimljivim okršajima.

Da vidimo ko je zauzeo mesta u rubrikama EURO Boki specijala i najavu okršaja u četvrtak. Čekaju vas i nova saznanja, ili podsetnk, u vezi nekih zanimljivih podataka.

Pobednici dana: Holanđani
Memfis Depaj
REUTERS/Olaf Kraak

Holanđani se nisu smatrali tako velikim favoritima u grupi sa Ukrajinom, Austrijom i Severnom Makedonijom. Naročito posle odluke selektora Franka de Bura da zaigra u formaciji 5-3-2, što je naišlo na veliku osudu javnosti.

Ipak, Lale su sa dve dobre predstave upisale šest bodova, zvanično overile osminu finala, i poslednju rundu protiv Makedonaca dočekuju bez pritiska.

U četvrtak je pala Austrija više nego rutinski. Memfis Depaj u prvom i Denzel Damfris u drugom poluvremenu doneli su slavlje od 2:0.

Imala je De Burova ekipa prilika da upiše još koji gol, ali je i ovako na prilično uverljiv način dobila meč.

Gubitnici dana: Makedonci
Stefan Ristovski
REUTERS/Mihai Barbu

Poraz od Ukrajine (1:2) znači i kraj turnir za selekciju Severne Makedonije, debitanta na velikim takmičenjima. Ni u drugom meču grupe C, ekipa Igora Angelovskog nije uspela da osvoji istorijski bod.

Suviše slabo odigrala je u prvom poluvremenu u kojem je i primila oba gola, pa znatno kvalitetnija predstava u drugom nije pomogla da se ostvari povoljniji rezultat.

Imajući u vidu da u poslednjoj rundi gostuju Holandiji, velike su šanse da Makedonci premijerno učešće na velikim turnirima okončaju bez poena.

Ono što, ipak, može da ih raduje jeste pokazatelj da se koliko-toliko ravnopravno nose sa najboljim evropskim timovima. Ako je za utehu…

Heroj dana: Meč na Parkenu
Jonathan Nackstrand – Pool/Getty Images

Utakmica između Danske i Belgije u Kopenhagenu zaustavljena je u 10. minutu kako bi se velikim aplauzom sa tribina i terena poslala podrška Kristijanu Eriksenu, koji je u meču prvog kola protiv Finske kolabirao na terenu i od tada se nalazi u bolnici.

Bilo je to baš u 10. minutu zato što Eriksen u selekciji Danske nosi taj broj na dresu.

Mnogobrojni transparenti na prepunom Parkenu jasno su ukazivali kakav status ima sjajni plejmejker u svojoj državi. Poruka „Kristijane, cela Danska je uz tebe“ bila je posebno upečatljiva, uz ovacije navijača.

Sve je bilo u njegovom znaku… Dokazano je u Kopenhagenu da postoje stvari značajnije od fudbala.

Kladioničarski kutak: Hrvati moraju
Linnea Rheborg/Getty Images

U petak su na programu nove tri utakmice Evropskog prvenstva.Dan od 15 časova otvaraju Švedska i Slovačka, zatim od 18 sledi okršaj Češke i Hrvatske, pa u 21 veliki derbi između Engleske i Škotske.

Švedska – Slovačka: 0-2

Šveđani su turnir otvorili iznenađujućim bodom protiv Španije u do sada jedinoj utakmici bez golova. Slovaci su, takođe, napravili iznenađenje pobedivši Slovačku (1:0).