
Utakmicama Vels – Danska i Italija – Austrija počela je osmina finala Evropskog prvenstva. Prva nokaut runda donela je očekivane ishode – trijumfe Danaca i Italijana, ali su načini na koji su oni ostvareni dijametralno suprotni od predviđenog.
Verovalo se da će Skandinavci znatno teže slaviti nad Velšanima, nego Azuri protiv Austrijanaca.
Na kraju, Danska je prošla u četvrtfinale ubedljivom pobedom 4:0, dok je Italija morala do naredne runde posle velike muke i produžetaka – 2:1 (0:0).
Potpuna dominacija Danaca

Danska je do osmine finala stigla sa tri boda, koje je osvojila trijumfom protiv Rusije (4:1) u poslednjem kolu grupne faze. Gol razlika je presudila u njenu korist u odnosu na Finsku i Rusiju. Pogled na tabelu navodi na mišljenje da su se Danci provukli u nokaut fazu, ali prikazano na terenu govorilo je drugačije.
Ekipa Kaspera Hjumlanda igrala je fantastičan fudbal u mečevima sa Finskom, Belgijom i Rusijom i samo ju je situacija sa Kristijanom Eriksenom na početku turnira sprečila da osvoji više bodova u grupi.
Ubedljiva pobeda nad Rusima u „biti ili ne biti“ utakmici dala je dodatni vetar u leđa i najavila ono što je usledio u prvoj nokaut rundi.
Dominirala je Danska protiv Velsa od prvog minuta i nametnula ritam koji Ostrvljani nisu mogli da isprate. Već oko centra terena je zatvorila sve prilaze svom golu, dozvolivši protivniku jedinu priliku kod udarca Gareta Bejla sa preko 20 metara. Na drugoj strani, napadala je direktno i konkretno sa jasnom namerom koje slabosti rivala želi da iskoristi.
U okršaju u Amsterdamu iz drugog plana iskočio je Kasper Dolberg. Mladi napadač (23) dobio je od početka šansu silom prilika, zbog odsustva Jusufa Poulsena. Na ukazano poverenje selektora Hjumlanda uzvratio pogocima u 27. i 48. minutu.
Već tada, na startu drugog poluvremena nazirao se konačan ishod, ali je Danska i dalje gazila papučicu za gas. Kontrolisala je dešavanja, rutinski izlazila na kraj sa svakim pokušajem Velsa i čekala priliku da zada konačan udarac.
Posle fantastičnih prilika preko Martina Brajtvajta i Joakima Andersena, novi golovi u mreži Velsa viđeni su u finišu.
Joakim Mele je krunisao odličnu partiju u pogotkom u 88. minutu povisio na 3:0, pre nego što je i Brajtvajt počastio sebe zbog odličnog izdanja postavivši konačan rezultat u nadoknadi vremena.
Danska u četvrtfinalu čeka boljeg iz duela Holandija – Češka. Bez obzira na to kojeg rivala dobije, sjajna ekipa Kaspera Hjumlanda imaće veliku šansu da se domogne polufinala.
Ovakva Danska može protiv svih…
Tantalove muke Azura

Azuri su u utakmicu sa Austrijom ušli kao veliki favoriti, posle tri uverljiva trijumfa u grupnoj fazi protiv Turske (3:0), Švajcarske (3:0) i Velsa (1:0). Praktično se postavljalo samo pitanje kojim rezultatom će izboriti četvrtfinale. Moglo je to skupo da ih košta…
Austrijanci su se pokazali kao znatno teži rival od očekivanog. Selektor Franko Foda odlično je postavio utakmicu sa aspekta odbrane i vešto anulirao ključne poluge italijanskog tima u vidu krilnih igrača Lorenca Insinjea i Domenika Berardija i središnjeg trojca Žoržinjo-Verati-Barela.
Plitkim defanzivnim blokom, Austrija nije dozvolila Italijanima da razviju svoju brzu igru, pa su u prvom poluvremenu stvorili samo jednu stopostotnu šansu kod udarca Barele.
Ni u drugom delu ekipa Roberta Mančinija nije zaigrala na nivou iz grupne faze. Austrijanci su, ipak, znatno ozbiljniji i organizovaniji protivnik od Turaka, Švajcaraca i Velšana.
Za sjajno uzdanje protiv favorita, lako su mogli da budu nagrađeni senzacijom. Milimetri su ih delili, pošto je za tačno toliko poništen gol Marka Arnautovića zbog ofsajd pozicije u 65. minutu. Vrlo lako je sve moglo da ode u drugu stranu…
Italija ni posle tog upozorenja nije pronašla način da dođe do prave prilike, a Mančini je kasnio sa promenama, naročito sa onom ključnom – ubacivanje Federika Kjeze.
Učinio je to tek u 84. minutu kad je krilni igrač Juventusa zamenio katastrofalnog Domenika Berardija. Nedovoljno vremena da se nešto promeni do 90, ali je Kjeza od starta produžetaka pokazao zašto je morao ranije u igru. I zašto bi mogao da zauzme mesto startera.
Odmah je stvorio veliku priliku i najavio ono što se desilo već u 95. minutu. Prihvatio je centaršut Leonarda Spinacole na desnoj strani šesnaesterca, lažnjakom prevario čuvara i zakucao loptu u mrežu za vođstvo Azura.
Bio je to početak kraja za Austrijance, kod kojih je umor bio vidljiv golim okom, pa je 10 minuta kasnije Italija duplirala prednost.
Ponovo se rezervista našao u ulozi strelca. Ovoga puta – Mateo Pesina, mada velike zasluge idu Andrei Belotiju, još jednom rezervisti, i njegovom dodavanju u padu.
Austrijanci su do kraja samo ublažili poraz lepim pogotkom Saše Kalajdžića u 114. minutu za više nego dostojan oproštaj od EURO.
Rezervisti su izrasli u heroje Italije. Mančini jeste pogodio koje igrače da pošalje na teren, ali je utisak da je morao ranije da reaguje i time pokuša da izbegne produžetke.
Azure sada čeka najteži test i prvi protivnik iz elitnog ranga – Belgija ili Portugal. Biće zanimljivo videti da li će nastaviti seriju od 12 uzastopnih pobeda i pokazati da su spremni za najviši plasman.
Šta gledamo u nedelju?
Posle nedeljnih okršaja dobićemo dva nova učesnika četvrtfinala.
Od 18 časova sastaju se Holandija i Češka na Puškaš areni u Budimpešti. U 21h na La Kartuhi u Sevilji gledamo veliki okršaj Belgije i aktuelnog prvaka Portugala.
Nastavak cvetanja Lala

Holanđani su, uz Italiju i Belgiju, jedini upisali sve tri pobede u grupnoj fazi. Ukrajina, Austrija i Severna Makedonija nisu bili konkurentni Lalama, koje su sa osam golova najefikasnija ekipa grupne faze.
Sedam od tih osam postigli su Žoržinjo Vajnaldum (tri) Memfis Depaj (dva) i Denzel Damfris (dva). Oni će predstavljati glavnu snagu ekipe Franka de Bura i protiv Čeha.

Česi nisu briljirali u grupnoj fazi, ali su odigrali najbolje kada je bilo najvažnije i domogli se nokaut faze. Trijumf nad Škotskom u prvom kolu (2:0) ispostavio se kao ključan, a meč je obeležio Patrik Šik pogotkom sa pola terena. Ekipa Jaroslava Šilhavija pokazala je određene slabosti u remiju sa Hrvatskom (1:1), dok je od Engleske očekivano poražena (0:1).
Patrik Šik biće glavna uzdanica protiv Holandije. Značajniji učinak očekuje se i od Tomaša Součeka i Vladimira Daride, očekuje ukoliko se želi pozitivan ishod protiv kvalitetnijeg protivnika.
Kraj za jednog favorita

Duelom Belgije i Portugala ne bi se postidelo ni finale. Ipak, žreb je bio takav da će jedan od favorita znatno ranije završiti turnir.
Belgijanci su sa tri pobede u grupi sa Rusijom (3:0), Danskom (2:1) i Finskom (2:0) potvrdili status glavnog kandidata za tron, dok Portugalci nisu prikazali tako briljantne partije. Istina, imali su i znatno teže rivale u vidu Nemačke (2:4) i Francuske (2:2), uz dodatak veoma neugodne selekcije Mađarske (3:0),
Duel protiv Nemaca, u kojem su primili četiri gola za 25 minuta, otkrio je sve defanzivne slabosti ekipe Fernanda Santoša. To nije dobra vest pred okršaj sa napadački najpotentnijom reprezentacijom, predvođenom Romeluom Lukakuom i Kevinom de Brujneom.

KDB je grupnu fazu iskoristio da se vrati u formu, posle operacije nosa, i deluje da je u potpunosti spreman za ključne borbe. Njegova dobra igra preduslov je da tim Roberta Martinesa slavi.
Pitaju se, međutim, nešto i Portugalci. Pre svih, Kristijano Ronaldo. Najbolji strelac u istoriji evropskih prvenstava postigao je pet golova u grupi (tri iz penala) i dostigao Alija Deija na večnoj listi rekordera po broju golova u reprezentativnom fudbalu (109). Nema dileme da će Ronaldo što pre želeti da se usami na prvom mestu. Biće to dodatna motivacija za njega, a kada je tako…
Gde gledati EURO 2020?
Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)