EURO Boki (XXIV): Da li je moralo ovako?

EURO blog 8. jul 202111:20 > 13:35 10 komentara
Justin Tallis - Pool/Getty Images

Posle 55 godina, Engleska ponovo ima šansu da se bori za trofej. Tituli svetskog šampiona osvojenoj 1966. na starom Vembliju, Gordi albion sada može da pridoda pehar kontinentalnog prvaka u nedeljnom finalu Evropskog prvenstva protiv Italije na novom zdanju legendarnog stadiona.

Više od pet decenija čekali su Ostrvljani pravu priliku da se pehar sa velikog takmičenja vrati kući. U međuvremenu su stizali u četiri navrata stizali do polufinala (1968. i 1996. na EP i 1990. i 2018. na SP) i tu završavali pohod na tron. Ovoga puta, napravljen je taj, pretposlednji korak.

Danska je savladana u Londonu posle produžetaka rezultatom 2:1 (1:1).

Uspela je generacija Gareta Sautgejta ono što mnoge pre nje nisu, ali plasman u finale ostavlja gorak ukus u ustima svima koji imaju razvijeno čulo ukusa i koji nisu spremni da ga se odreknu po trenutnoj potrebi, razume se.

Zato što je način na koji se do finala stiglo prilično sumnjiv. Sumnjiv onoliko koliko je sumnjiv bio i odlučujući jedanaesterac u 104. minutu.

Rahim Sterling je olako pao posle duela sa Joakimom Meleom. Iz nekih uglova deluje da kontakta čak nije ni bilo, a i ako ga je bilo onda je bio preblag. Ipak, sudija Dani Makeli je pokazao na belu tačku sa koje je Hari Kejn doneo Englezima trijumf.

Stvar sa penalima je generalno jasna – uvek će se neko naći oštećenim. Pa i onda kada je odluka dobra. Sada, međutim, niko, ili gotovo niko, ne misli da su Makeli i njegove kolege iz VAR sobe odlučile ispravno.

Ne misle to čak ni Englezi, ni njihov čuveni sudija Mark Klatenburg.

Povezane vesti

Vrlo diskutabilan penal. Pre ga ne bih sudio, pa neka se onda pregledava snimak. Nisam siguran da bih ga svirao. Ne na ovako velikoj utakmici“, jasan je Klatenburg.

Slično viđenje ima i legendarni menadžer Arsenala Arsen Venger, a dilemu ne ostavlja ni Žoze Murinjo, nekadašnji strateg Čelsija, Mančester Junajteda i Totenhema.

Ovo nije ni ‘p’ od penala. Na ovom nivou, posebno na ovom nivou, u polufinalu EURO, ne razumem odluku sudije i ne razumem zašto mu iz VAR sobe nisu rekli da dođe da pregleda snimak. Ili odmah da promeni odluku“, sumnjičav je Portugalac.

Deluje da javnost dugo nije bila jedinstvena oko neke odluke. Nažalost, ovo jedinstvo tiče se situacije u kojoj je jedan od timova oštećen. Takve stvari niko ne želi da vidi u sportu, posebno ne u polufinalu Evropskog prvenstva, pred očima čitavog sveta.

Laurence Griffiths/Getty Images

Da se razumemo, Engleska je sjajna ekipa i niko ne spori da zaslužuje finale velikih takmičenja. Ali ne na ovakav način.

Engleska je i bez tog penala bolja od Danske. Na svim nivoima. Taj kvalitet bi gotovo sigurno isplivao u produžecima.

Hrabri Danci su vidno umorni ušli u 30 minuta nastavka. Selektor Kasper Hjulmand je već napravio pet izmena, a Garet Sautgejt samo jednu. Ako ne na suvi kvalitet, onda bi Gordi albion na svežinu vrlo verovatno uspeo da slavi u nastavku produžetaka. Ili u penal seriji.

Paul Ellis – Pool/Getty Images

Mada, možda i ne bi da je Danska uspela da izbori penale, imajući u vidu da je Kasper Šmajhel tokom karijere pokazao zavidno umeće u branjenju šuteva sa bele tačke (malo je nedostajalo da skine i Kejnov udarac) i da bi kod jedanaesteraca znatno veći pritisak bio na domaćinu.

Ali šta bi bilo kad bi bilo…

Finale Engleska – Italija na Vembliju znatno je spektakularnije od finala Danska – Italija na Vembliju.

Spektakl je ono što se traži u fudbalu. Englezi i Italijani će to sigurno priuštiti desetinama hiljada ljudi na tribinama i milionima pored malih ekrana.

Želeo se klasik u borbi za titulu – dobio se klasik u borbi za titulu.

Pool via REUTERS/Hannah Mckay

A Danci… Pa, ako je nekada pravi trenutak da se upotrebi ona fraza „moralni pobednik“, onda je to ovaj. Skandinavci, uistinu, jesu moralni pobednici ovog Evropskog prvenstva.

Povezane vesti

Posle svega što se dogodilo sa njihovom prvom zvezdom Kristijanom Eriksenom na startu, preko dva poraza, do maestralnih izdanja u nastavku turnira i plasmana među četiri najbolje selekcije kontinenta van svih očekivanja.

O ekipi Kaspera Hjulmanda i njenom izdanju na ovom EP u superlativima će se govoriti dugo, ali ne dovoljno dugo.

Moralni pobednici se, ipak, mnogo kraće pamte od pobednika. Pobednici su oni koji se ne zaboravljaju. A pobednici će biti Englezi. Ili Italijani.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare