Moćna Italija i fenomenalni Insinje ispratili Belgijance

Euro 2020 3. jul 20219:45 3 komentara
Italija
Guliver image

Derbi četvrtfinalne faze Prvenstva Evrope, duel Italije i Belgije, darivao nam je fudbal za uživanje. Italijani su bolju igru, pogotovo u prvom poluvremenu, krunisali sa dva gola i otpisali još jednog favorita sa šampionata. Pobeda, peta u nizu na takmičenju, ovog puta od 2:1, legitimisala je ekipu Roberta Manćinija kao najozbiljnijeg kandidata za osvajanje trofeja.

Italijani su meč počeli i istrajali u proverenoj formaciji 4-3-3, baziranoj na dominantnom posedu lopte i kreativnim napadima. Potpis je stigao u sjajnom prvom poluvremenu, krunisanom sa dva gola.

Zoran Milinković
AP Photo/Sergei Grits

Autor je Zoran Milinković, bivši trener Partizana, Vojvodine i više ekipa u Srbiji, svojevremeno angažovan u Grčkoj, Kuvajtu i na Kipru

Belgijanci su ostali verni rasporedu 5-3-2, sa idejom da igraju direktno i grade brze napade, bez poseda lopte, preko Lukakua, De Brujnea i Dokua. Nisu ostavili utisak kompetitivnog rivala u prvih 45 minuta, tek na kraju poluvremena, bljesak Dokua i penal za diskusiju, bilo je malo od kandidata za naslov prvaka Starog kontinenta i svetske reprezentacije broj jedan.

Napadi Azura vodili su, uglavnom, preko leve strane. „Mleli“ su Belgiju preko Insinjea, Spinacole i Veratija. Na tom planu, Roberto Manćini, selektor Italije, ostvario je značajnu taktičku prednost u odnosu na imenjaka, Matinesa, kolegu na klupi Belgije. Momci u crvenim dresovima nikako nisu uspevali da ispariraju protivniku i zatvore desni bok odbrane.

Povezane vesti

#related-news_1

Duge lopte i brzi napadi bili su esencija napada Belgijanaca. Daleko su, ipak, ostali od gola i ozbiljne realizacije. Raspoloženi De Brujne bio je usamljen i nije mogao da podigne nizak nivo igre čitavog tima.

U rasponu od 31. do drugog minuta sudijske nadoknade vremena, u prvom poluvremenu, videli smo sva tri gola.

Prvi, Barelin, u 31. bio je plod klasične greške odbrane Belgije. Izgubljena lopta u opasnoj zoni, brza reakcija reprezentativaca Italije za 1:0.

Drugi, u 44. obeležila je majstorija Insinjea. Ponovo je loše reagovala defanzivna linija belgijskog tima, statična reakcija odbrane pomogla je najboljem na terenu da poentira za 2:0.

Treći, posle jedanaesterca u poslednjim minutima prvog poluvremena, vratio je „đavolima“ nadu. Incpiracija pojedinca, odluka sudije da pokaže na belu tačku, ostaju teme za diskusiju.

Manćini

Posle odmora, gledali smo sasvim drugačiju Belgiju. Ekipu u punom sjaju, dostojnu trona. Potvrdila je ekipe Roberta Martinesa potencijal i visokoprofilisani kvalitet. Imali su Belgijanci dubinu, kreaciju, stvarali zicere i – promašivali. Nikako nisu uspevali da uspostave ravnotežu i uđu u rezultatski egal. Lukaku je promašio dve sjajne prilike. Belgija je tu pala, bez gola, realizacije, nadahnuća za izbor poslednjeg kontakta s loptom.

Izmene tokom meča nisu bitno uticale na igru i razvoj situacije na terenu. Poseban utisak ostavila je povreda Šadlija, po ulasku na teren. Neverovatno, ko zna koja prinudna zamena na šampionatu. Nekada je teško i nama, ljubiteljima fudbala pored TV ekrana, da gledamo mučne scene i povrede reprezentativaca. Mogu da zamislim kako je akterima na terenu…

Lavovski teret u pobedi Italije poneo je Lorenco Insinje. Kapiten Napolija udahnuo je takmičenju posebnu draž. Napokon ono što volimo da gledamo – klasična „desetka“ na terenu. Atipična, izuzetno kreativna, pokretljiva, „jaka“ na lopti… Iskusni Italijan, rođen 1991, ostavio je utisak najboljeg na terenu, odličnu partiju zaokružio i golom. Svaka čast!

Insigne
REUTERS/Andreas Gebert

Uspeh Italije, plasman u polufinale, nije iznenađenje. Posle petog trijumfa na takmičenju, ekipa Roberta Manćinija istakla je glasnu kandidaturu za trofej. Čudo je italijanska tradicija – reprizirali su još jedan vrhunski odigran turnir. Odlično vođeni, oseća se da imaju dobar ambijent unutar svlačionice, vidna je harmonija u njihovim redovima… Kompaktnost je osnov italijanskog tima, reprezentacija ima jedno srce.

Napokon, stručni štab je bitan segment ekipe, odraz snage i kvaliteta.

Uz već pomenutu kreaciju, ideju i veći izbor rešenja u završnici napada, Belgijancima je nedostajala klasa Edena Azara. Bez vrhunskog fudbalera, neobično uticajnog na terenu i svlačionici, reprezentacija je izgubila mnogo. Nije, jednostavno, imala pogled pobednika!

Kvalitet, po sebi, nije dovoljan za trofej. Turnirski sistem traži mnogo, najbolje od grupe, pojedinaca, stručnog štaba. Ispod očekivanja bio je i Robert Martines, selektor Belgije. Nije imao energije da utiče na igru, niti ideju da izmenama promeni situaciju na terenu.

Otuda i konačnih 2:1 za Italiju nije plod slučajnosti – bolji tim obezbedio je plasman u polufinale. Zasluženo!

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)