Nagrada Italijanima, perfektnoj Španiji mesto u finalu

EURO blog 7. jul 20218:40 > 8:47
Italija
David Klein/Sportimage

Italija je prvi finalista Prvenstva Evrope 2020. Epilog susreta sa Španijom, posle 120 minuta oličenih u pomirljivih 1:1 i pet serija jedanaesteraca, obezbedio je ekipi selektora Roberta Manćinija kartu za utakmicu snova na Vembliju.

Prvi polufinalni susret Prvenstva Evrope pokazao je karakteristike modernog fudbala. Bez izuzetka. Minimalni prostor i vreme za odluke, brzina razmišljanja i trčanja, ritam igre, primenjena tehnika u pomenutim, specifičnim uslovima, bili su na neverovatno visokom nivou.

Srdjan Blagojević
Privatna arhiva

Autor analize je Srđan Blagojević, šef stručnog štaba kazahstanskog superligaša Kaspija, ranije angažovan u više klubova iz Srbije

Španija – kao i uvek, tehnički i poziciono perfektna. Napretkom kroz trećine, izabranici selektora Luisa Enrikea tražili su slobodnog igrača. Imali su jasnu ideju, sa Olmom kao lažnim napadačem, trudili se da njegovim spuštanjem u sredinu naprave numeričku superiornost 4:3 u centralnom delu terena. Uspevali su u toj nameri i na taj način izgradili nekoliko dobrih situacija.

Interesantno da su i posle ulaska Morate, klasičnog napadača, stigli do izjednačenja u 80. minutu. Spuštanjem napadača, u ovom slučaju Morate, u središnji deo terena, napravili su višak, posle kojeg je usledila progresija, napokon i izjednačenje.