Rusi pali na širokom prostoru

Mikkel Damsgaard i Martin Braithwaite
REUTERS/Wolfgang Rattay

Epilog u Grupi B direktno je skrojio rezultat susreta Danske i Rusije (4:1). Odlična, taktički i tehnički besprekorna partija ekipe Kaspera Hjumlanda, promovisala je, uz neumoljivu Belgiju, zasluženog putnika u osminu finala Prvenstva Evrope. Danci su razbili, u situaciji gola minusa, totalno bezidejne Ruse.

Pobednika je rešio prvi gol – novi raspored na terenu i činjenica da Rusi moraju napred, stavili su danski tim u ulogu favorita. Skandinavci su se lepo snašli u poziciji lidera na Parken stadionu. Nisu ostavili dilemu da, pred punim tribinama, žele iskorak napred.

Vladimir Gaćinović
Action plus/Nikola Krstic

Autor je Vladimir Gaćinović, bivši fudbaler, do skoro šef stručnog štaba Radničkog iz Niša, ranije Spartaka, Leotara i Zvijezde

Početak utakmice u Kopenhagenu bio je lako čitljiv – Rusi su hteli da sačuvaju startni bod i relativno sa lakoćom izlazili na kraj sa napadima Danaca. Srednja i niska zona – besprekorno primenjene na terenu – sa devetoricom iza lopte, odlična ofanzivna tranzicija, stavili su gostujuću ekipu u dominantniji položaj tokom prvih 30 minuta. Preko Mirančuka i Golovina, udarcima sa distance, Rusi su imali i konkretan učinak napred. Najbolju šansu propustio je Golovin u 18. minutu – golman Šmajhel bio je uspešniji.

Na suprotnoj strani, Tomas Dilejni i Pjer Hejberg, u centralnom delu terena, Daniel Vas na desnoj strani i Martin Brejtvejt poludesno, pokušavali su na sve načine da probiju defanzivni blok ruskog tima. Udarac Brejtvejta, potom i šansa Hejberga, najavili su vođstvo Danske. Pogodak Damsgora, u 38. minutu, uveo je utakmicu u sasvim drugačiji tok. Po meri Danaca!

Povezane vesti

Ruska ekipa izgubila se u širini prostora, napadači protivnika sa lakoćom su ulazili u međuprostor, između linija, stvarali šanse i ostavili samo pitanje trenutka kad će udvostručiti prednost. Bez brzine i ideje, sa širokim razmakom, „zbornaja“ nije ostavila utisak da može do preokreta.

Drugi gol, iako plod greške Zobina, tipičan je primer postavke Danaca posle minimalne prednosti. Pritsak na defanzivnu liniju urodio je plodom, vezista Rusije nije imao rešenje, okrenuo se golmanu i poklonio loptu Jusufu Poulsenu. Posle 0:2, u 59. minutu, Rusi su totalno potonuli.

Jedanaesterac za ekipu kolege Stanislava Čerčesova bio je više plod stihije, znatno manje smišljene ofanzive, u situaciji dva gola minusa. Prethodno, takođe pod pritiskom, menjali su formaciju, iz 4-4-2 u 4-2-4, ali ni to nije promenilo odnos snaga na terenu. Pokušavao je selektor Rusije da izmenama unese svežinu. Ni to nije vredelo – promene su bile kratkog daha, bez suštinske korekcije. Ulasci Sobolejeva, Zemaletdinova, Muhina i Karavajeva, sve između 61. i 67. minuta, nisu ostavili dublji trag u igri ruskog tima, uprkos golu sa penala u 70.

Šmajhel

Treći gol Danaca iz 79. minuta, totalno je razbio ruski tim. Raspala se igra gostiju i to je već bila noćna mora za njih. Defanzivni blok totalno je pukao, kvalitet Danaca došao je do maksimalnog izražaja. Rusi su utakmicu od odsudnog značaja završili kao ekipa, nedostojna učesnika Prvenstva Evrope. Bez levog beka Žirkova, sa svim ostalim adutima na terenu, mlađom gardom predvođenom Golovinom i grupom iskusnijih, na čelu sa Dzjubom, totalno su posrnuli.

U osminu finala otišao je znatno bolji tim. Sasvim zasluženo!

Danska je igrala u formaciji 3-4-3, sa povremenom transformacijom u 4-3-3. Posle odmora, selektor Kasper Hjumland odlučio se za drugo rešenje. Nije mnogo lutao ni sa izmenama, ostao je veran principu „mesto za mesto“, sa željom da u situaciji izvesnog plasmana u drugi krug, rasporedi energiju. Očigledni su moderni trendovi u igri Danaca, imaju petoricu fudbalera iz Bundeslige, sedmoricu iz Serije A, po dvojicu iz Premijer lige i Primere…

Iskorak u osminu finala, u situaciji nemilog problema sa Eriksenom, veliki je uspeh za dansku ekipu. Sve ostalo, a ne verujem da mogu dalje od dva koraka, biće iznenađenje. Uveren sam, ipak, male su šanse da iskorače do četvrtfinala, iako eliminacioni sistem ostavlja veći prostor neočekivanim rezultatima…

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)