Sautgejt potpisao veliku pobedu

EURO blog 30. jun 20219:50 2 komentara
Sautgejt
Frank Hoermann/SVEN SIMON/AP Images

Englezi su u četvrtfinalu Prvenstva Evrope. Velika, dugo čekana, pobeda nad Nemačkom (2:0), potvrdila je prognoze da aktuelna generacija, na čelu sa selektorom Sautgejtom, može mnogo. U duelu sa ljutim rivalom, stigla je do trijumfa za 11 minuta. Zasluženo!

U tvrdoj utakmici, Nemci su imali više loptu u nogama, pasom između linija Engleske, čija pozicija je bila neočekivano visoko, pravili su probleme rivalu. Iz takve situacije stvorili su prvu priliku, defanzivac Albiona načinio je prekršaj na 17 metara od gola.

Englezi su potom uspostavili ravnotežu, otelotvorenu u šansi Sterlinga iz 15. minuta. Golman Nojer odlično je reagovao. Šansa “pancera” na isteku prvih pola sata, ulazak Vernera polulevo, sa linije 16 metara, završena je dobrom postavkom golmana Pikforda i reakcijom štopera Megvajera.

Zoran Njeguš
Guliver image

Autor je Zoran Njeguš, bivši reprezentativac Jugoslavije, prvotimac Crvene zvezde, Atletiko Madrida i Sevilje, poslednjih godina trener više ekipa u Srbiji

Formacija engleskog tima 3-4-3, sa Vokerom, Stonsom i Megvajerom, ispred golmana Pikforda, menjala se sa defazivnom postavkom u 4-2-3-1. Prvotimac Mančester junajteda, Luk Šo, tik pored trojice defanzivaca, pokrivao je levu stranu. Pomenuti trio stajao je široko i u takvoj postavci uspevao da neutralizuje opasnije napade u prvom poluvremenu.

Na suprotnoj strani, Joakim Lev se odlučio za 3-4-2-1, uz korekciju Kimihove pozicije. “Šestica” nemačkog tima defanzivno se spuštala u poslednju liniju. Nemci su uporno napade gradili između linija široko postavljenih defanzivaca protivnika – Kros, Humels i Ginter dolazili su po loptu na širokom prostoru.

Povezane vesti

#related-news_1

Odličan utisak ostavio je Rahim Sterling. Uz konkretan učinak, gol za 1:0, preuzeo je odgovornost, tražio loptu, nametao se kao lider. Najbolji na terenu, čovek odluke, bio je ipak – Džek Griliš. Ulaskom u 69. minutu pokrenuo je engleski tim, direktno učestvovao kod oba gola i kreirao plasman u četvrtfinale.

Sve zahvaljujući odluci selektora Gereta Sautgejta da u odsudnim momentima pojača ofanzivu sa leve strane.

Prvi gol, Sterling, 75. minut. Nemci su napravili dve greške, izgubili loptu na sredini terena i ostavili prostor za centaršut sa leve strane napada protivnika. Nedopustivo! Stara trenerska škola, u vreme igračkih dana moje malenkosti, insistirala je na principu – “nema lakog centaršuta”. Iz peterca, na četiri meta od Nojera, Sterling je odlično regovao.

England
REUTERS/Matthew Childs

Drugi gol, Kejn, 86. minut. Ponovni napad sa leve strane, loša postavka odbrane, centaršut Griliša, odlična reakcija Kejna, iskusno je pratio liniju Nemačke i majstorski prevario Nojera.

Ekipa Joakima Leva, između dva gola, propustila je šansu utakmice. Greška vezne linije Engleske, loš raspored na terenu i fantastičan pas ka Tomasu Mileru, nisu urodili izjednačenjem. Ofanzivac nemačkog tima izgubio je korak, posustao u trci za štoperima Engleske i bio primoran na šut sa linije ispred kaznenog prostora. Iako je golman Pikford bio loše postavljen, presudio je promašaj Milera. Situacija nije bila laka kako izgleda na televiziji, sve se odigralo bukvalno u deliću sekunde, na milimetarskom prostoru. Odlučile su mikro-sitnice.

Svega devet šuteva sa obe strane, šest kornera, ostavili su utisak meča teškog za analizu i neatraktivnog za gledanje. Rivali su vrebali grešku, što se ispostavilo i tačnim kod golova odluke.

Pobedu engleskog tima potpisao je selektor Geret Sautgejt. Odličnim izmenama, pogotovo uvođenjem Griliša, okrenuo je situaciju na terenu. Albion je uigranim akcijama, kroz igru, postigao oba gola. Uz toliko čekano buđenje Harija Kejna, preko potrebnog u finišu turnirskog takmičenja.

Nemačka nije loše odigrala, ali jeste direktnim greškama ostala bez plasmana u narednu rundu. Imaće naslednik Joakima Leva veliki posao – Prvenstvo Evrope potvrdilo je mnogo problema u igri “pancera”. Šetali su Nemci tankom linijom čitav šampionat, u utakmici odluke otpisali su sami sebe… Loše reakcije desne strane odbrane, Gintera u prvom redu, izostanak Gnabrija u punom kapacitetu, osetili su se na igri Nemaca.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)