Ševčenku taktički rat i kasno buđenje Makedonaca

EURO blog 18. jun. 20219:191 komentar
Zinčenko
REUTERS/Mihai Barbu

Duel Ukrajine i Severne Makedonije (2:1) obilovao je uzbuđenjima i taktičkim nadigravanjem selektora Andreja Ševčenka i Igora Angelovskog. Videli smo mnogo interesantnih detalja i u konačnom zbiru pobedu Ukrajinaca. Obe reprezentacije dobile su po poluvreme – “žuti” prvo, “crveni” drugo.

A, izgledalo je na početku da nas očekuje “uspavanka”, bez većih iznenađenja. Prvi minuti nisu obećavali, izostala je lepota u igri, videli smo mnogo grešaka i opreza, verovatno i zbog poraza u uvodnim utakmicama Prvenstva Evrope. Kako je vreme odmicalo, gledali smo sasvim drugačiju partiju na terenu. I to na obe strane.

Radovan Krivokapić
FK Vojvodina

Autor je selektor pionirske reprezentacije Srbije, bivši trener Vojvodine, TSC-a i Beočina

Ukrajina je utakmicu počela u formaciji 4-1-4-1, sa brzom ofanzivnom transformacijom u 4-3-3. Glavni razlog bolje partije ekipe Andreja Ševčenka, u prvom poluvremenu, bio je Taras Stepanenko. Prvotimac Šahtjora povezivao je odbranu i vezni red u fazi napada. Odličan posao odradio je i u defanzivi – pozicijom ispred poslednje linijeblokirao je dubinske pasove ka Goranu Pandevu, najboljem u makedonskom timu. Iluzorno je potencirati značaja tog zadatka, s obzirom na ulogu kapitena Severne Makedonije.

Do odmora, učinak vredan pohvale imala su još trojica fudbalera u žutim dresovima: Ruslan Malinovski, Roman Jaremčuk i Mikola Šaparenko. Uz očigledan individualan kvalitet, pravili su razliku na terenu, često menjali mesta tokom igre, uz brzu i jednostavnu partiju. Neprestano su, zahvaljujući Robertu Malinovskom i Olegu Zinčenku, stvarali višak u veznom redu i držali inicijativu tokom prvih 45 minuta. Uz očigledno dominantniji posed lopte, Ukrajinci su obezbedili više ulazaka u zonu završnice i ostvarili prednost po broju udaraca u okvir gola.

Povezane vesti

Ukrajinci su demonstrirali jasnu orijentaciju i na igru u prekidu. Iz takve situacije postigli su prvi pogodak, preko Jarmolenka, u 29. minutu, i obezbedili jedanaesterac pred kraj utakmice. Malinovski, ipak, nije uspeo da poentira sa 11 metara.

Nastavak je doneo sasvim drugačiju igru ukrajinskog tima. Prvi problem bio je očigledan nedostatak energije – ostali su bezopasni, grešili u pasu, što je možda posledica opredeljenja da posle 2:0 igraju strpljivo i čekaju šansu iz kontranapada. Interesantno, prvu konkretnu šansu posle odmora, imali su u 75. minutu.

Selektor Andrej Ševčenko odlučio se za taktiku čuvanja rezultata – sa terena je izveo fudbalere ofanzivne orijentacije. Bez ključnih poluga dominantne partije iz prvog poluvremena, Ukrajinci su u finišu uspeli da sačuvaju 2:1 i obezbede pobedu.

Stefan Ristovski

Na suprotnoj strani, osnovna formacija igre makedonskog tima bila je na liniji 3-5-2. Od početka, Makedonci su imali problema – nisu koristili širinu terena, uprkos očigledno velikom prostoru na bokovima, brzo su gubili loptu i previše se oslanjali na defanzivu. Evidentna agresivnost i maksimalna motivacija, kao posledica želje da se dokažu na prvom kontinentalnom takmičenju u istoriji, nisu bili dovoljni. Zato je partija reprezentacije Severne Makedonije, do odlaska na odmor, bila ispod očekivanja.

U drugom poluvremenu, gledali smo skoro novu ekipu na terenu. Ofanzivniju, sa više udaraca ka golu protivnika, bolje reakcije na izgubljene lopte, disciplinovaniju, uz striktno praćenje protivnika, sa snažnijim ulascima u duele i više rizika. Kolega Igor Angelovski odlučio se i za promenu sistema, umesto 3-5-2, Severna Makedonija je zaigrala u 4-3-3.

Makedonija
REUTERS/Marko Djurica

Presudnu ulogu odigrale su izmene u poluvremenu. Ulasci Darka Čurlinova i Aleksandra Trajkovskog, uslovili su spuštanje Eljifa Elmasa u srednji red. Pokušao je Angelovski, sa dve izmene u finišu, da opštom ofanzivom stigne do izjednačenja, međutim, u takvom odnosu snaga, Ukrajinci su imali najbolju priliku – neiskorišćen jedanaesterac Malinovskog.

Novo opredeljenje selektora, znatno ofanzivnija i konkretnija partija, izrodilo je mnogo šansi pred golom Ukrajinca Bušhana. Kvalitetna kombinatorika reprezentativaca Severne Makedonije preselila je težište igre na polovinu protivnika. Taktički, slika se totalno promenila – Makedonci su bili bolji i uspeli da postignu pogodak za 1:2.

Na tom polju, stručno gledano, očigledna je bila velika borba dvojice trenera. Ševčenko je na kraju potpisao tri boda, zahvaljujući pre svega dominantnijoj partiji izabranika u prvom poluvremenu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)